Kočka není pes, proto je v případě její výchovy potřeba zvolit jiný přístup. Povaha a chování kočky je dáno odvěkým způsobem života. Jsou to od přírody samotářská zvířata a s jejich výcvikem je ideální začít už od nízkého věku. S přibývajícími roky lze její zvyky jen velmi těžko a pomalu odnaučit. Jak správně přistupovat k tréninku, abychom doma měli dobře vychovanou kočku?
Hlavně pozitivně
Často se říká, že kočky mají vlastní hlavu a vychovat je nelze. I přes osobitou a divokou povahu si s nimi lze vytvořit pevné pouto a vychovat je k poslušnosti. Důležité je kočky nezatěžovat nesmyslnými tresty, nedej bože je fyzicky bít nebo jim ubližovat. Podle kočičí psycholožky Kláry Nevečeřalové by měl být trénink hlavně o zábavě a radosti. Obecně je to velmi individuální záležitost a závisí na tom, co přesně trénujeme. Některé úkoly jsou obtížnější než jiné, od čehož se odvíjí doba, za jakou si zvíře cvik osvojí. Velmi taky záleží na naší trpělivosti a jak srozumitelně umíme zvířátku vysvětlit, co po něm chceme. „Ideální je trénovat denně po kratších časových úsecích a nejet, jak se říká, na sílu. Trénink má být hlavně o radosti, zábavě, ne o drilu a nucení. Pokud máte tzv. den ,blbec‘, je lepší se na to vykašlat a trénovat jindy,“ radí Klára Nevečeřalová.
Kočky jsou od přírody velmi žárlivé!
Bublinka hledá domov. Nachází se v útulku Kočičí dům v Klecanech u Prahy: 728 193 712 Zdroj: Se souhlasem společnosti MARS
Bublinka hledá domov. Nachází se v útulku Kočičí dům v Klecanech u Prahy: 728 193 712 Zdroj: Se souhlasem společnosti MARS
Nutričně vyvážená strava je klíčová
I když se nám občas může zdát, že nás naše kočka ignoruje, často to nedělá úmyslně. Kočky jsou vybavené selektivním sluchem, což znamená, že pokud jsou něčím zaujaté nebo spí, tak nás opravdu neslyší. Někdy jí ale jednoduše nestojíme za pozornost, protože momentálně nenabízíme nic zajímavého, což pro nás může být frustrující. První a zároveň nejdůležitější krok, jak zajistit, aby byla kočka mentálně a fyzicky aktivní, je pravidelná a kvalitní strava. Nutričně vyvážená výživa je naprosto zásadní pro zdravý růst a vývoj koťat, zároveň napomáhá udržovat starší kočky v dobré kondici. Krmivo by mělo obsahovat veškeré živiny, antioxidanty a minerály, které zajistí zdravý a silný imunitní systém zvířete. Takové složení nabízí například krmivo značky Whiskas, jehož receptury vyvíjí vědci z veterinárního výzkumného centra Waltham ve Velké Británii.
Kapsičky Whiskas Zdroj: Se souhlasem společnosti MARS
Soužití koček s dětmi
I kočky si umí vytvořit silné citové vazby k různým členům domácnosti stejně jako psi, avšak je to velmi individuální. Některé mají z dětí strach, protože jsou na ně moc rychlé a hlučné, jiné je ale mají rády, protože je s nimi zábava. „Pokud máte doma čerstvě miminko, dejte kočičce prostor jej po přivezení domů očuchat. Vypadá to jako banalita, ale je to velmi důležitý krok. Máte-li doma starší děti, zajistěte, aby měla kočka dostatek bezpečných míst, kam se schovat. Společný vztah můžete budovat skrze společnou hru s využitím různých škádlítek, prutů, plyšových myšek a podobně,“ radí Klára Nevečeřalová.
Hubert hledá domov. Nachází se v útulku Kočičí dům v Klecanech u Prahy, 728 193 712 Zdroj: Se souhlasem společnosti MARS
Hubert hledá domov. Nachází se v útulku Kočičí dům v Klecanech u Prahy, 728 193 712 Zdroj: Se souhlasem společnosti MARS
Více koček pohromadě
V případě, že chcete spřátelit vícero koček, je dobré ze začátku nechat nový přírůstek rozkoukat a seznamovat postupně po malých krůčcích skrz pozitivní motivaci. Vyvarujte se chybě, kdy kočky seznamujete v přepravce, nebo kdy je hodíte rovnou do nového prostředí, které je pro ně neznámé a ony neví, kde se schovat. Vždy je lepší postupovat pomalu. V budoucím společném soužití několika koček se to vyplatí. „Kočky jsou od přírody velmi žárlivé povahy, proto je potřeba jim věnovat rovnocennou pozornost. Pokud máte v domácnosti vícero koček, dbejte na to, že jim rozděluje dobroty a hračky rovným dílem. Kočky se často chovají jako malé děti a jsou schopny se poprat jenom proto, že jste pomazlili jednu a nevšimli si, že o podrbání stojí i ta druhá,“ říká Klára Nevečeřalová.
Klára Nevečeřalová je kočičí psycholožka Zdroj: Se souhlasem společnosti MARS
Kočičí interiér
Při tréninku kočky je také důležité uzpůsobit byt jejím potřebám. Pokud máte doma kotě, při nákupu zvolte menší kočičí nábytek, aby zvíře například nespadlo z moc velké výšky. Nižší okraje by měl mít i kočičí záchod oproti tomu klasickému, aby se do něj kotě dobře a pohodlně dostalo. U koťat je také nutností mít dostatek hraček, které jej budou mentálně a fyzicky stimulovat. U dospělých koček je naopak lepší před zařizováním bytu s nákupem kočičího nábytku počkat, než se ukáže, zda je stromová nebo křovinová, tj. jestli preferuje výšky nebo spíše schovávačky. Stromový typ potřebuje vysoké kočičí stromy a ideálně police a probíhačky po celém bytě. Křovinový typ zase alespoň jedno vysoké škrabadlo (min. 170 cm), aby na něj v případě napadení mohla vyběhnout a využít strategické převahy. U výběru nábytku vždy dbejte především na stabilitu. Vratké škrabací stromy mohou být pro kočku nebezpečné a zvířata je často ani příliš nevyužijí. Zajistěte také, abyste měli v bytě volné prostory a schovávačky například pod gaučem či postelí, kam se kočka ráda zašije, když chce mít klid.