reklama

Jak uspořit finanční základ pro získání hypotéky? Prvním krokem je stavební spoření

Hlad po bydlení ve vlastním v Česku ani při rostoucích cenách neopadá. Pro Čechy je totiž mimořádně důležité, a jak ukazují i nedávné průzkumy, Češi jsou ve vlastním bydlení spokojenější. Právě rostoucí ceny nemovitostí ale mohou rodinám cestu do vysněného domku se zahradou zkomplikovat. Pro získání hypotéky totiž potřebují vyšší finanční základ. Myslet by tak ještě před žádostí o hypotéku měli hlavně na své úspory, radí v rozhovoru Jiří Feix, předseda představenstva ČSOB Stavební spořitelny a Hypoteční banky.

reklama

V posledních měsících se hodně hovoří o tom, že zájem o hypotéky mezi Čechy láme rekordy. Platí zvýšená poptávka i pro úvěry ze stavebního spoření?

Rozhodně platí. ČSOB Stavební spořitelna už v květnu sjednala nové úvěry ve výši 3,885 miliard korun, a přepsala tak svůj dosavadní rekord z června 2018. Výsledek zároveň znamenal nejvyšší částku, které kdy dosáhla jakákoli česká stavební spořitelna. Hned v červnu navíc padl rekord nový, když jsme dosáhli historického výsledku 3,992 mld. Kč sjednaných úvěrů ze stavebního spoření. Nyní čekáme na překročení magické hranice 4 miliard korun.

Tyto částky jednak potvrzují naprosto mimořádný zájem Čechů o koupi vlastního bydlení, a zároveň ukazují, že stavební spoření si ve společnosti drží svou popularitu.

Jak vidíte vývoj do následujících měsíců?

Vývoj je nyní složité předpovídat. Pořízení vlastního bydlení Čechům čím dál více komplikují dlouhodobě rostoucí ceny nemovitostí a nyní už i rostoucí ceny úrokových sazeb. Nedivil bych se tedy, pokud by postupně došlo k mírnému ochlazení trhu. Na druhou stranu ale platí, že v Česku má vlastnické bydlení dlouhodobou tradici. Dokazuje nám to mimo jiné i vývoj během pandemie, kdy jsme navzdory ekonomické nejistotě sledovali ohromný zájem o koupi nemovitostí.

Mimořádný zájem o pořízení nemovitosti tedy bude spíše pokračovat?

Přetrvávající chuť Čechů nakupovat nám potvrdil i průzkum, který jsme nedávno provedli ve spolupráci s agenturou NMS Market Research. Zatímco v posledním roce si nový byt pořídila 4 % domácností, dalších 12 % se k tomu stále chystá. Přes 11 % respondentů navíc hledá rekreační objekt. Vlastnické bydlení je v Česku zkrátka důležitá hodnota a cíl, ke kterému se mnohé rodiny upínají. Zmíněný průzkum navíc ukázal, že jsou v něm rodiny spokojenější. Zároveň samozřejmě nesmíme zapomínat na investory, kteří nemovitostem věří a tvoří významnou část kupců. Věřím tedy, že aktuální trend bude minimálně do konce roku pokračovat.

Což ale přispívá k dalšímu zdražování a ještě více komplikuje dostupnost bydlení. Co byste poradil rodinám, které si chtějí pořídit byt, ale v současnosti se jim vidina stále více vzdaluje?

Právě kvůli rostoucím cenám nemovitostí by zájemci o koupi neměli podceňovat úspory. S koupí jim může pomoct hypotéka, anebo samozřejmě zmiňované úvěry ze stavebního spoření. I zde je ale nutná spoluúčast klienta, hypotéky na 100 % nemovitosti už dnes banky uzavírat nemohou. Zájemci si tak musí připravit minimálně 10 % z hodnoty nemovitosti, což ve velkých městech znamená vyšší stovky tisíc korun.

Myslím ale, že si Češi tuto skutečnost uvědomují, a vidíme to i na zájmu o stavební spoření, které na cestě k vlastnímu bydlení slouží jako významný pomocník. I proto jsme se rozhodli vyjít jim co nejvíce vstříc a nabídnout jim nové Stavebko bez limitů. Nové stavební spoření klientům nabízí dva klíčové benefity – stavební spoření si sjednáte bez vstupního poplatku, a zároveň bez omezení cílové částky, a to až do výše 5 000 000 korun. Při sjednávání tak neplatí žádné poplatky z cílové částky, jako tomu bylo doposud. Cílovou částku si pak nastavíte podle svých představ a možností. Stavebko bez limitů tak využijí jak mladí lidé, kteří spořit začínají, nebo rodiny, které chtějí uspořit na budoucí renovaci. Díky neomezené cílové částce se ale velmi dobře hodí jako spoření pro děti.

Zmiňujete renovace bydlení. Zvýšil se jejich počet v koronavirové době a kolik peněz do nich vaši klienti průměrně vloží?

Češi jsou navíc ochotni do svého domova investovat a neustále ho vylepšují. To samozřejmě platilo i v době pandemie. I když téměř desetině Čechů koronavirová krize plánované renovace znemožnila, rovná půlka domácností v posledních dvanácti měsících podle našeho průzkumu do svého bydlení nějakým způsobem investovala. Češi nejčastěji podnikali drobné změny, jako je malování nebo nákup nábytku a elektroniky. Nakupovali také psací stoly nebo kancelářské židle. Asi není těžké uhodnout, že za tím stála práce z domova. Téměř desetina respondentů ale zvládla i větší stavební rekonstrukce a podobný počet se například pustil do renovace koupelny, kuchyně či ložnice. Nejčastěji za renovace utratili 60 000 korun, desetina domácností ale zrealizovala úpravy nad 150 000 korun.

Tagy:

Hlavní zprávy

Alžběta II. sepsula světové lídry kvůli klimatu. Dráždí mě, když jen mluví a nic nedělají

Velká Británie bude koncem října hostit klimatický summit OSN COP 26, kde světoví lídři každoročně hledají řešení, jak se vypořádat s globálním oteplováním. Jenže královna Alžběta II. se obává, že politici, jejichž země patří mezi největší znečišťovatele, na summit vůbec nepřijedou. Královna proto lídry sepsula při návštěvě parlamentu ve Walesu.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Jednání lidí v Zemanově okolí působí jako boj o čas, myslí si senátor Oberfalzer

Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že jednání lidí v okolí prezidenta Miloše Zemana působí jako boj o čas. „Čtvrteční vystoupení jeho manželky mi přišlo lidské a uvěřitelné. Hlavní sdělení bylo, aby byl Zeman v klidu a mohl se uzdravit. Lze si ho ale vysvětlit i tak, že kancelář prezidenta chtěla podtrhnout blokaci informací,“ konstatoval.

Den před koncem lákala Bohemia Energy zákazníky. O peníze nepřijdete, vzkazuje lidem

Skupina Bohemia Energy se ohradila proti zprávám o svém krachu. Všem svým závazkům prý dostojí a lidé o své peníze nepřijdou, vzkazuje společnost veřejnosti. „Ke krachu ani insolvenci v žádném případě nedochází,“ uvedla tisková mluvčí energetické skupiny Hana Novotná. Na přechodu odběratelů k dodavateli poslední instance to podle Energetického regulačního úřadu nic nemění.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

reklama