
Rozsáhlá záchrana tonoucí dívky měla bizarní rozuzlení. 180 příběhů ročně ale končí špatně
Volvo řady 140 vyráběné od roku 1966 bylo na svou dobu velice pokrokovým modelem s bytelnou konstrukcí a vysokou mírou bezpečnosti. Není divu, že si jej Severokorejci zamilovali. Zdroj: Se svolením společnosti Volvo
Volvo 144 Zdroj: Se svolením společnosti Volvo
Volvo 144 Zdroj: Se svolením společnosti Volvo
Volvo 144 Zdroj: Se svolením společnosti Volvo
Volvo 144 Zdroj: Se svolením společnosti Volvo
Volvo 144 Zdroj: Se svolením společnosti Volvo
Volvo 144 Zdroj: Se svolením společnosti Volvo
Volvo 144 Zdroj: Se svolením společnosti Volvo
Volvo 144 Zdroj: Se svolením společnosti Volvo
Volvo 144 Zdroj: Se svolením společnosti Volvo
Zatímco dnes se zahraniční obchod realizuje v drtivě většině prostřednictvím peněz, za studené války platil Východ Západu často v naturáliích. V 70. letech však Švédsko krutě naletělo severokorejskému režimu, který za už dodaná Volva neměl v úmyslu platit vůbec. Svou roli sehrála i chamtivost a naivita švédské strany.
Severní Korea je snad nejneprůhlednější zemí světa, na kterou nelze absolutně vztahovat jakákoli měřítka a pravidla běžná v západních civilizacích. Diktatura nastolená Kim Ir-senem, dědem současného diktátora Kim Čong-una, dokázala izolovat severokorejskou populaci od zbytku světa. Přesto tato země obchodovala se západními výrobci. Před 48 lety se s obchodními zvyklostmi severokorejského despoty nechtěně seznámila byznysu lačná automobilka Volvo.
Volva dovezená v roce 1974 slouží v Pchjongjangu jako taxíky spolehlivě dodnes. Zdroj: Se svolením společnosti Volvo
Volva dovezená v roce 1974 slouží v Pchjongjangu jako taxíky spolehlivě dodnes. Zdroj: Se svolením společnosti Volvo
Světová politická situace byla před rokem 1990 o poznání přehlednější než dnes. Na jedné straně byli spojenci USA a NATO a na druhé straně spojenci Sovětského svazu, tedy světová socialistická soustava neboli také tábor míru, jak se v těchto zemích s oblibou říkávalo. Existovalo však i nemálo takzvaných nezúčastněných států nepatřících ani na jednu stranu. Mezi nimi bylo i Švédsko, které se pokoušelo obchodovat s kteroukoli stranou.
Zatímco většina východoevropských zemí se spojovala se západními značkami, prostě proto, aby svým konzumu chtivým občanům zacpala ústa a získala potřebné výrobní know-how, Severní Korea nechtěla mít se Západem oficiálně nic společného.
I vládnoucí dynastii se však zachtělo trochu toho spotřebního pozlátka a vlastně čehokoliv, co by nepřipomínalo vlastní středověkou produkci. A tak se stalo, že zatímco venkov i města KLDR stíhal jeden hladomor za druhým, v politbyru se začalo uvažovat i o takových neslýchanostech, jako je dovoz či dokonce výroba osobních aut. Myšlenka našla rychle podporu u doživotního prezidenta a zakladatele státu Kim Ir-sena.
V roce 1987 dovezla KLDR pokoutně z Tchajwanu několik Mercedesů 190, rozebrala je na prvočinitele a co zvládla, okopírovala. Výsledkem byl vz Kaengsaeng 88 (někdy též Pyongyang 4.10), auto otřesné kvality vybavené údajně jakýmsi ruským motorem. Zdroj: KCNA
V roce 1987 dovezla KLDR pokoutně z Tchajwanu několik Mercedesů 190, rozebrala je na prvočinitele a co zvládla, okopírovala. Výsledkem byl vz Kaengsaeng 88 (někdy též Pyongyang 4.10), auto otřesné kvality vybavené údajně jakýmsi ruským motorem. Zdroj: KCNA
Kim Ir-sen, jako každý diktátor, rozhodoval prakticky o všem, co se v jeho zemi dělo. Kromě toho, v 70. letech potřeboval motorizovat část svých podřízených z Korejské strany pracujících, ale nechystal se jim tak jako sobě a svým nejbližším spolupracovníkům nadělit Mercedes 600 Pullman.
Diktátorovo oko padlo na solidní Volvo řady 140. Ne však pro jeho vlastnosti, ale proto, že korejský vůdce správně vycítil možnost zneužít chamtivost a naivitu Švédů. Neutrální Skandinávci totiž přímo prahli po tom nasytit svým zbožím trhy, na které západní konkurence z politických důvodů nemohla.
Když tedy Švédové v roce 1974 obdrželi objednávku na tisíc kusů vozů Volvo 144 GL a dalších součástek od švédských firem za zhruba 73 milionů dolarů ze Severní Koreje, nenapadlo je přemýšlet o tom, že by poptávce nevyhověli.
Severní Korea neměla devizy, a tak Švédsku chtěla zaplatit v mědi a zinku, jež by vytěžila díky strojům, které režimu Kim Ir-sena poskytnou švédské firmy. Jakmile budou tyto tuny mědi a zinku dodány do Švédska, skandinávská země může zboží na volném trhu prodat, a splatit tak svůj dluh vůči Volvu, jakož i zaplatit výrobcům strojů. Prognózy ekonomů navíc poukazovaly na růst cen těchto materiálů. Co by se mohlo pokazit?
Sedan Volvo 144 byl v době povedené transakce na trhu už osmým rokem. Zdroj: Se svolením společnosti Volvo
Sedan Volvo 144 byl v době povedené transakce na trhu už osmým rokem. Zdroj: Se svolením společnosti Volvo
Měď a zinek se ale do Švédska nikdy nedostaly, hlavně proto, že příslušné doly ještě ani nezačaly těžit, ba vlastně ani neexistovaly. Švédsko se nejprve snažilo se severokorejským režimem vyjednávat, protože to vidělo jako nejlogičtější řešení, jenže choďte s něčím takovým na lišáka Kima.
Až v roce 1976 si potomci vikingů uvědomili, že Severní Korea neměla nikdy v úmyslu za auta zaplatit. Od té doby Švédsko každoročně předkládá severokorejské vládě fakturu za tisíc vozů Volvo 144 GL, přičemž pokaždé připočítává odpovídající úrok. Kim Čong-un jde i v tomto směru ve šlépějích svého dědečka a staré dluhy nesplácí, dokonce je ani neuznává. Účet za těchto tisíc modelů a další zboží aktuálně přesahuje 300 milionů eur, tedy asi 7,5 miliardy korun.
Místo sličných Švédek se dnes letitými taxíky prohánějí korejští šoféři. Zdroj: Se svolením společnosti Volvo
Místo sličných Švédek se dnes letitými taxíky prohánějí korejští šoféři. Zdroj: Se svolením společnosti Volvo
„Nikdy jsem neseděl v tak hezkém starém autě. Jsou dobře udržovány, většinu z nich lze potkat v Pchjongjangu a okolí,“ řekl magazínu Newsweek fotograf Tor Rauden Källstigen, jenž v roce 2008 hlavní město Severní Koreje navštívil a jako taxi využil právě jedno z Volv 144. Rozhovor poskytl až o šest let později, to se „slavilo“ čtyřicetileté výročí od vzniku dluhu.
Po téměř padesáti letech služby to pro Volvo není špatné vysvědčení. Tehdejší vozy se ukázaly být vysoce kvalitními, pro švédský stát ale byl účet za toto zjištění dost vysoký.
Koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 sice řeší otázku společného prezidentského kandidáta, ale nemá ve svých řadách žádnou osobnost. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to prohlásila současná hlava státu Miloš Zeman. Ten jako své favority označuje expremiéra Andreje Babiše (ANO) a odborového předáka Josefa Středulu. Zeman dále prozradil plány na blížící se dovolenou.
Po dvou letech covidového útlumu zase cestujeme ostošest. S náporem cestujících se na začátku hlavní turistické sezóny potýká hlavně letecká doprava. Letiště Václava Havla vyzývá cestující, aby se dostavili na letiště včas, klidně i tři hodiny před odletem.
Hollywoodský herec Liev Schreiber dorazil do Karlových Varů. Stihl páteční večírek a pořad CNN Prima NEWS Showtime byl samozřejmě u toho. Světová celebrita na festivalu mluvila především o aktuální situaci na Ukrajině, protože k Ruskem napadené zemi má silné vazby.
Sledujeme on-line
Ukrajinský generální štáb odhaduje, že Rusko za 129 dní války na Ukrajině přišlo o více než 35 870 vojáků. Ukrajina také obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov ohlásil, že jeho vojáci obklíčili město Lysyčansk. To ovšem Ukrajinci odmítají. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko tvrdí, že Ukrajina raketami zaútočila na jeho zemi.
Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.
Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?
Každoročně se v České republice utopí kolem 180 lidí. Mezi nejčastější příčiny patří přecenění sil nebo alkohol. Záchranáři varují, že rizikem jsou nejen přírodní koupaliště, ale taky domácí bazény. Právě v bazénu u domu v Louňovicích se ve čtvrtek kolem poledne utopilo batole.
Tenistka Petra Kvitová vypadla ve Wimbledonu ve 3. kole. Dvojnásobná vítězka turnaje prohrála se čtvrtou hráčkou světa Paulou Badosaovou 5:7, 6:7. V singlové soutěži tak po dřívějším sobotním konci loňské šampionky Roland Garros Barbory Krejčíkové zůstává už jen jedna Češka, a to trochu překvapivě Marie Bouzková.
Děsivá a nakonec tragická scéna se odehrála v populární turistické egyptské destinaci Hurghada. Na Rakušanku v důchodovém věku zaútočil poblíž pobřeží žralok, přičemž několik lidí sledovalo atak ze břehu. Žena přišla o ruku i o nohu, přesto se jí povedlo dostat k záchranářům. Bohužel zanedlouho zraněním podlehla.
Nedávné zrušení federálního práva na interrupci, které přineslo rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, může mít závažné následky. Americký prezident Joe Biden varoval, že kvůli takzvané potratové turistice může Američankám hrozit i vězení. „Myslím si, že mnoho lidí nevěří, že se něco takového bude dít. Ale ono bude,“ řekl Biden během svého viedohovoru s některými demokratickými guvernéry.
Už tak nepříliš stojaté vody seriálu formule 1 rozvířila před nedělní Velkou cenou Velké Británie třaskavá vyjádření Nelsona Piqueta na adresu Lewise Hamiltona. O přídechu verbálního rasismu nelze diskutovat, hrubší zrno výraziva by však nemělo být za každou cenu vykládáno jako pokus o další diskriminaci lidí jiné barvy pleti, ať už je hnědá, bílá nebo třeba fialová.
Pro fanoušky „rudých ďáblů“ to byl splněný sen, možná základní stavební kámen pro to, aby se Manchester United vrátil ke slavným časům. Cristiano Ronaldo našel loni po 12 letech opět domov na Old Trafford. Sám po většinu sezony exceloval, ale to už se nedá říct o zbytku týmu. Takže i když má CR7 smlouvu ještě na další ročník, vedení sdělil: „Chci pryč.“
Jeden z nejvlivnějších amerických ekonomů a komentátorů Jeffrey Sachs zkritizoval americkou roli ve válce na Ukrajině. Podle něj v americké politice dekády přetrvává politický neokonzervatismus, který usiluje o globální dominanci USA na celém světě a jehož nejnovější obětí se stala Ukrajina. Sachs v minulosti působil jako poradce vlád po celém světě, mimo jiné také v postsovětském Rusku, nyní působí u generálního tajemníka OSN.
Českou republikou se prohnal intenzivní déšť spojený s krupobitím a poryvy větru. Na několika místech zuřily silné bouřky. Nejvíce byly zasažené Moravskoslezský, Jihomoravský a Zlínský kraj. K sobotnímu ránu bylo navíc bez proudu asi 1 200 domácností z distribučního území společnosti EG.D.
Covid nás posunul na druhou kolej, ale klasika je klasika, okomentoval zahájení 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Jiří Bartoška. Letos se totiž akce koná po dvou letech tak, jako před pandemií. Prezident festivalu v rozhovoru v Rohlík zóně také přiznal, že má počáteční obavy.
Přestože má podnikatel a hlavní aktér korupční kauzy kolem pražského dopravního podniku Michal Redl soudně omezenou svéprávnost, až do svého zatčení si užíval nemalých majetků. Převážně na Zlínsku. Redlova matka Ilona však neví, jak k nim přišel. „Nevím, co dělal. Neříkal mi to stejně jako jeho otec,“ řekla reportérům MF DNES.
Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner po přečtení papežské buly při sobotní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec a stal se tak pražským arcibiskupem. Do úřadu nastoupil po Dominiku Dukovi. Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo předal Graubnerovi pallium jakožto symbol arcibiskupa metropolity.
Nebude žádná vládní pětikoalice, odstřiháváme se od STAN a Pirátů. Tak mluvil v souvislosti s lednovými prezidentskými volbami v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj některého z kandidátů podpoří nebo přímo navrhne koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) samostatně. Možnosti má podle Zdechovského tři a vybere po senátních volbách podle nálady lidí. Volba prezidenta začne 13. ledna 2023.
Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku se v pátek dostal poprvé od počátku května na 1 300. Je to o tři čtvrtiny více než před týdnem. Přibylo také podezření na opakovanou nákazu, v mezitýdenním srovnání téměř dvojnásobně na 360. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.