reklama

Jak vycvičit páníčka: Jak nepřetěžovat psovi klouby?

Kdy je správné začít psa drilovat? Zdroj: unsplash.com
Foto:

Pohyb znamená pro psa život. Pokud mu špatnou péčí o klouby zaděláte na problémy, jeho život bude mnohem dříve bolestivý a neaktivní. Co byste měli vědět o tom, jak nepřetížit štěněčí klouby a jak opečovávat pohybový aparát psa?

reklama

Proč je přetěžování takový průšvih?

Při nadměrné zátěži ubývá v kloubech kyselina hyaluronová. Ale pes ji umí z fyziologického hlediska zase doplnit. Jenže jak stárne, je toho schopen míň a míň. Proto je důležité, abyste psovi doplňovali s přibývajícím věkem všechny potřebné látky. Na trhu je mnoho aparátů. Je dobré nasadit psovi několikaměsíční kúru, pak si dát pauzu a následně kúru zopakovat. Nejdůležitější ale je, aby psovi správně dorostly klouby.

U rostoucích psů hrozí poškození kloubů mnohem více. Zatímco dospělý pes si při úrazu packu vymkne, štěně si poškodí chrupavku. Proto je důležité znát míru tréninku a zátěže. Nemusíte totiž mladému zvířeti způsobit jen jednorázové zranění, nýbrž poškodit klouby chronicky.

Každý pes, jiná ves

Pojďme si ujasnit, co to ta chrupavka vlastně je. Jde o zakončení dlouhých kostí, ze kterých rostou a určují jim délku a tvar. Konečné podoby dosáhne každá kost někdy jindy. Například kost holenní finišuje růst u nejmenších a největších plemen ve zhruba čtrnácti měsících, zatímco kost pánevní dorůstá u velkých psů v šesti měsících, u malých v pěti.

Pokud soustavně klouby přetěžujete skákáním nebo i jen obyčejným běháním, kosti se zdeformují a srostou ve špatných úhlech. To se navíc nemusí projevit hned u rozpustilého štěněte (obzvláště u takového štěněte temperamentních teriérů těžko odhalíte budoucí problém), ale až v určitém věku, kdy bude kloub vlivem špatného srůstu přetěžován a psovi bude pohyb působit bolest.

Vyhlášená veterinářka a velká milovnice psů Christine Zink proto navrhuje postupovat následujícím způsobem:

  • Štěněti do půl roku nedovolit skákat  výš než do výšky zápěsti a trénovat cviky hrou. Například „ke mně“, „sedni“, „lehni“ a podobně zkoušet jen zlehka a necepovat ho. Žádné cílené posilování ani dril. Zařadit můžete i lehounké (!!!) přetahování.
  • Od půl roku do čtrnáctého měsíce života nesmí pes skákat výš než k loktům a můžete zvýšit míru trénování. Ještě ale nesmí na áčko (překážka ve tvaru A) ani nijak ohýbat páteř (například slalomem). Může se ale učit válet sudy, podávat pac a aktivně sportovat –⁠ jako třeba běhat do kopce nebo se přetahovat.
  • Od čtrnácti měsíců můžete přitvrdit. Trénink si klidně naplánujte až čtyřikrát týdně, začněte pomalu zkoušet překonávání áčka, slalom a náročnější cviky. Ale pozor, s několikakilometrovým během počkejte až do dvou let psa.

Prevence je základ

Jakmile si všimnete, že pes kulhá nebo má otoky kloubů, je už většinou pozdě a už můžete udržovat jeho bolest tam, kde je anebo mu přitížit. Úplně v pořádku už to ale nebude. Na trhu je spousta preparátů, které mají psovi doplnit, co mu schází, aby se mohl těšit bezbolestnému pohybu co nejdéle.

Roli hrají ale i další faktory. Pokud budete psovi kupovat nejlepší kloubní výživu, ale bude tlustý jako hroch, žádné doplňky stravy ho nezachrání. Někteří pejsci neznají svoji míru, není-li jich většina, takže budou jíst cokoliv a v takovém množství, které jim umožníte. Tedy zdraví kloubů se odvíjí i od kvalitní stravy, která udrží psa ve formě v závislosti na zátěži i věku.

Pes se pochopitelně musí hýbat. Nejenom kvůli tomu, aby byl ve formě, ale i kvůli tomu, aby někde upustil ventil energii a mohl se chovat jako pes. Nestačí ani ta největší zahrada, pes prostě potřebuje chodit ven, čmuchat, objevovat, sportovat, výletovat a vidět svět i odjinud než zpoza planěk plotu. Navíc se mu tak postaráte o delší a lepší život.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Roman Prymula

Děláte si z nás srandu? Rezignujte! Lidé se na sociálních sítích ostře pustili do Prymuly

Děláte si z nás srandu? Rezignujte! Lidé se na sociálních sítích ostře pustili do Prymuly

Nejen politici, ale i mnozí další pobouření lidé využívají sociálních sítí, aby vyjádřili své extrémní rozhořčení nad nočním výletem ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) a Miroslava Faltýnka (ANO) do restaurace a bez roušky. Oba politiky přistihl Blesk.cz a vyfotografoval, jak kolem půlnoci opouštějí v Praze luxusní restauraci Rio’s. Pro normální lidi, kteří se musejí v cizí společnosti pohybovat v rouškách, jsou přitom restaurace uzavřené a fungují maximálně výdejová okénka.

USA

Biden nezvládl debatu, pod tlakem Trumpa přiznal, že chce uzavřít ropný průmysl

Biden nezvládl debatu, pod tlakem Trumpa přiznal, že chce uzavřít ropný průmysl

Triumf Donalda Trumpa. Takové jsou první ohlasy na druhou a poslední prezidentskou debatu, ve které se současný prezident střetl s Joem Bidenem. Kandidáti hovořili o pandemii, jaderných zbraní i rasové otázce. Při debatě o energiích se bývalý viceprezident přiznal, že by nejraději celý ropný průmysl v USA zrušil a přešel na solární energii.

reklama
Omluvte se a odstupte, reaguje Kalousek na Prymulovu noční návštěvu restaurace
Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje
Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem
reklama
reklama
Chystá se další velká demonstrace. Počet účastníků pořadatelé omezovat nehodlají

Domácí

Domácí zpravodajství

Forejt o zrušení ceremoniálu: Prázdný sál by byl depresivní. Možná bude projev na dálku
Prodloužení nouzového stavu se nevyhneme, přiznal Prymula. Rozhodne se 30. října
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?
Ve čtvrtek přibylo zatím 7511 případů nákazy. Za jediný den zemřelo 108 lidí s covidem
Další články
reklama
reklama