Jak vycvičit páníčka: Jak nepřetěžovat psovi klouby?

Pohyb znamená pro psa život. Pokud mu špatnou péčí o klouby zaděláte na problémy, jeho život bude mnohem dříve bolestivý a neaktivní. Co byste měli vědět o tom, jak nepřetížit štěněčí klouby a jak opečovávat pohybový aparát psa?

Proč je přetěžování takový průšvih?

Při nadměrné zátěži ubývá v kloubech kyselina hyaluronová. Ale pes ji umí z fyziologického hlediska zase doplnit. Jenže jak stárne, je toho schopen míň a míň. Proto je důležité, abyste psovi doplňovali s přibývajícím věkem všechny potřebné látky. Na trhu je mnoho aparátů. Je dobré nasadit psovi několikaměsíční kúru, pak si dát pauzu a následně kúru zopakovat. Nejdůležitější ale je, aby psovi správně dorostly klouby.

U rostoucích psů hrozí poškození kloubů mnohem více. Zatímco dospělý pes si při úrazu packu vymkne, štěně si poškodí chrupavku. Proto je důležité znát míru tréninku a zátěže. Nemusíte totiž mladému zvířeti způsobit jen jednorázové zranění, nýbrž poškodit klouby chronicky.

Každý pes, jiná ves

Pojďme si ujasnit, co to ta chrupavka vlastně je. Jde o zakončení dlouhých kostí, ze kterých rostou a určují jim délku a tvar. Konečné podoby dosáhne každá kost někdy jindy. Například kost holenní finišuje růst u nejmenších a největších plemen ve zhruba čtrnácti měsících, zatímco kost pánevní dorůstá u velkých psů v šesti měsících, u malých v pěti.

Pokud soustavně klouby přetěžujete skákáním nebo i jen obyčejným běháním, kosti se zdeformují a srostou ve špatných úhlech. To se navíc nemusí projevit hned u rozpustilého štěněte (obzvláště u takového štěněte temperamentních teriérů těžko odhalíte budoucí problém), ale až v určitém věku, kdy bude kloub vlivem špatného srůstu přetěžován a psovi bude pohyb působit bolest.

Vyhlášená veterinářka a velká milovnice psů Christine Zink proto navrhuje postupovat následujícím způsobem:

  • Štěněti do půl roku nedovolit skákat  výš než do výšky zápěsti a trénovat cviky hrou. Například „ke mně“, „sedni“, „lehni“ a podobně zkoušet jen zlehka a necepovat ho. Žádné cílené posilování ani dril. Zařadit můžete i lehounké (!!!) přetahování.
  • Od půl roku do čtrnáctého měsíce života nesmí pes skákat výš než k loktům a můžete zvýšit míru trénování. Ještě ale nesmí na áčko (překážka ve tvaru A) ani nijak ohýbat páteř (například slalomem). Může se ale učit válet sudy, podávat pac a aktivně sportovat –⁠ jako třeba běhat do kopce nebo se přetahovat.
  • Od čtrnácti měsíců můžete přitvrdit. Trénink si klidně naplánujte až čtyřikrát týdně, začněte pomalu zkoušet překonávání áčka, slalom a náročnější cviky. Ale pozor, s několikakilometrovým během počkejte až do dvou let psa.

Prevence je základ

Jakmile si všimnete, že pes kulhá nebo má otoky kloubů, je už většinou pozdě a už můžete udržovat jeho bolest tam, kde je anebo mu přitížit. Úplně v pořádku už to ale nebude. Na trhu je spousta preparátů, které mají psovi doplnit, co mu schází, aby se mohl těšit bezbolestnému pohybu co nejdéle.

Roli hrají ale i další faktory. Pokud budete psovi kupovat nejlepší kloubní výživu, ale bude tlustý jako hroch, žádné doplňky stravy ho nezachrání. Někteří pejsci neznají svoji míru, není-li jich většina, takže budou jíst cokoliv a v takovém množství, které jim umožníte. Tedy zdraví kloubů se odvíjí i od kvalitní stravy, která udrží psa ve formě v závislosti na zátěži i věku.

Pes se pochopitelně musí hýbat. Nejenom kvůli tomu, aby byl ve formě, ale i kvůli tomu, aby někde upustil ventil energii a mohl se chovat jako pes. Nestačí ani ta největší zahrada, pes prostě potřebuje chodit ven, čmuchat, objevovat, sportovat, výletovat a vidět svět i odjinud než zpoza planěk plotu. Navíc se mu tak postaráte o delší a lepší život.

Tagy: