reklama

Jak vycvičit páníčka: Jak nepřetěžovat psovi klouby?

Kdy je správné začít psa drilovat? Zdroj: unsplash.com

Pohyb znamená pro psa život. Pokud mu špatnou péčí o klouby zaděláte na problémy, jeho život bude mnohem dříve bolestivý a neaktivní. Co byste měli vědět o tom, jak nepřetížit štěněčí klouby a jak opečovávat pohybový aparát psa?

reklama

Proč je přetěžování takový průšvih?

Při nadměrné zátěži ubývá v kloubech kyselina hyaluronová. Ale pes ji umí z fyziologického hlediska zase doplnit. Jenže jak stárne, je toho schopen míň a míň. Proto je důležité, abyste psovi doplňovali s přibývajícím věkem všechny potřebné látky. Na trhu je mnoho aparátů. Je dobré nasadit psovi několikaměsíční kúru, pak si dát pauzu a následně kúru zopakovat. Nejdůležitější ale je, aby psovi správně dorostly klouby.

U rostoucích psů hrozí poškození kloubů mnohem více. Zatímco dospělý pes si při úrazu packu vymkne, štěně si poškodí chrupavku. Proto je důležité znát míru tréninku a zátěže. Nemusíte totiž mladému zvířeti způsobit jen jednorázové zranění, nýbrž poškodit klouby chronicky.

Každý pes, jiná ves

Pojďme si ujasnit, co to ta chrupavka vlastně je. Jde o zakončení dlouhých kostí, ze kterých rostou a určují jim délku a tvar. Konečné podoby dosáhne každá kost někdy jindy. Například kost holenní finišuje růst u nejmenších a největších plemen ve zhruba čtrnácti měsících, zatímco kost pánevní dorůstá u velkých psů v šesti měsících, u malých v pěti.

Štěně nemá dost rozumu na to, aby si uvědomovalo, že si může uškodit. Zdroj: unsplash.com
Štěně nemá dost rozumu na to, aby si uvědomovalo, že si může uškodit. Zdroj: unsplash.com

Pokud soustavně klouby přetěžujete skákáním nebo i jen obyčejným běháním, kosti se zdeformují a srostou ve špatných úhlech. To se navíc nemusí projevit hned u rozpustilého štěněte (obzvláště u takového štěněte temperamentních teriérů těžko odhalíte budoucí problém), ale až v určitém věku, kdy bude kloub vlivem špatného srůstu přetěžován a psovi bude pohyb působit bolest.

Vyhlášená veterinářka a velká milovnice psů Christine Zink proto navrhuje postupovat následujícím způsobem:

  • Štěněti do půl roku nedovolit skákat  výš než do výšky zápěsti a trénovat cviky hrou. Například „ke mně“, „sedni“, „lehni“ a podobně zkoušet jen zlehka a necepovat ho. Žádné cílené posilování ani dril. Zařadit můžete i lehounké (!!!) přetahování.
  • Od půl roku do čtrnáctého měsíce života nesmí pes skákat výš než k loktům a můžete zvýšit míru trénování. Ještě ale nesmí na áčko (překážka ve tvaru A) ani nijak ohýbat páteř (například slalomem). Může se ale učit válet sudy, podávat pac a aktivně sportovat –⁠ jako třeba běhat do kopce nebo se přetahovat.
  • Od čtrnácti měsíců můžete přitvrdit. Trénink si klidně naplánujte až čtyřikrát týdně, začněte pomalu zkoušet překonávání áčka, slalom a náročnější cviky. Ale pozor, s několikakilometrovým během počkejte až do dvou let psa.

Prevence je základ

Jakmile si všimnete, že pes kulhá nebo má otoky kloubů, je už většinou pozdě a už můžete udržovat jeho bolest tam, kde je anebo mu přitížit. Úplně v pořádku už to ale nebude. Na trhu je spousta preparátů, které mají psovi doplnit, co mu schází, aby se mohl těšit bezbolestnému pohybu co nejdéle.

Slalom představuje pro psa velkou zátěž. Zdroj: unsplash.com
Slalom představuje pro psa velkou zátěž. Zdroj: unsplash.com

Roli hrají ale i další faktory. Pokud budete psovi kupovat nejlepší kloubní výživu, ale bude tlustý jako hroch, žádné doplňky stravy ho nezachrání. Někteří pejsci neznají svoji míru, není-li jich většina, takže budou jíst cokoliv a v takovém množství, které jim umožníte. Tedy zdraví kloubů se odvíjí i od kvalitní stravy, která udrží psa ve formě v závislosti na zátěži i věku.

Pes se pochopitelně musí hýbat. Nejenom kvůli tomu, aby byl ve formě, ale i kvůli tomu, aby někde upustil ventil energii a mohl se chovat jako pes. Nestačí ani ta největší zahrada, pes prostě potřebuje chodit ven, čmuchat, objevovat, sportovat, výletovat a vidět svět i odjinud než zpoza planěk plotu. Navíc se mu tak postaráte o delší a lepší život.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Izrael

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Nejméně 163 Palestinců a šest izraelských policistů bylo v pátek zraněno při večerních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá. S odvoláním na palestinské zdravotníky a izraelskou policii o tom napsala agentura Reuters. Střety přichází v době zvýšeného napětí kvůli možnému nucenému vystěhování několika palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě.

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko
Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka
Bém: Jed z ropuchy byl fenomenální zážitek, charismatičtí politici skoro vymřeli
reklama
reklama
Z každé operace musíte mít respekt, rutina neznamená fušerství, říká Pirk

360°

Domácí zpravodajství

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Další články
reklama
reklama