reklama

Jak vycvičit páníčka: Tahání na vodítku? Bez dřiny to nepůjde. Víme, jak na to!

Menší rozcvička, studený pot na čele a pro jistotu taky poslední rozloučení s rodinou - rutina, kterou podstupujete cca třikrát denně, tedy pokaždé předtím, než se vydáte venčit. Hned po připnutí vodítka se z vašeho miláčka totiž stane tažný kůň a z vás protestující kus dřeva. Dá se s tím něco dělat?

reklama

V tomto okamžiku se čtenář přiřadí k jedné ze dvou skupin. Ta první odzkoušela vše, co je na internetu k sehnání, zúčastnila se diskuzí v nejrůznějších poradnách a má knihovnu plnou super knížek s dobře míněnými radami. Když nic nezabralo, rezignovala a teď si čte tento článek se skeptickou zvědavostí. Opravdu nabídneme řešení, tak to nevzdávejte.

Ta druhá stojí ještě před vyzkoušením všech těch “zaručených” vychytávek, nebo zabředla v klasických chybách. Pojďme si to osvětlit - ušetříme vám čas i peníze:

Ohlávka (halti)

Tato vychytávka má za úkol chytit vašeho psa za čumák tak, že mu zavře tlamu a potáhnutím stočíte jeho hlavu k sobě. Aby mohl dýchat a koukat na cestu, raději přestane tahat a jde víc v klidu. Pozor, u opravdu divokých plemen vám nepomůže ani halti, protože pes se opře hlavou do popruhů a vy máte ten samý problém, akorát ještě v nepříjemnější variantě. Minimálně tedy pro psa.

Ať už je pro vás halti nadějí nebo ne, neřeší rozhodně to, že jste psa naučili tahat. Problém přetrvává, a jakmile se někde nedejbože octnete bez věrného vylepšováku, rozlučte se s klidem. Nic jste tím vašeho psa nenaučili - jen jste zvolili nejjednodušší cestu.

Stahovák (s ostny)

Tady se pejskaři/kynologové často rozcházejí. Na spoustě cvičáků vám řeknou, že tam bez stahováku nemáte ani chodit, někteří výcvikáři si zase budou stát za tím, že s ním ničeho nedosáhnete a je lepší pořídit psovi tlustší kožený obojek. Nebudeme se stavět ani na jednu stranu. Nicméně stahovák je třeba umět používat. O tom s ostny nemluvě.

Popruhy

Popruhy jsou jako stvořené k tahání. Není se proto čemu divit, že v nich pes tahá. Má tak ideálně rozložené síly, aby mohl co nejsilněji zabrat. Pokud jste od štěněte používali popruhy, naučili jste ho perfektnímu umění tahu.

Navíjecí vodítko

Pes bez přivolání takto získá větší svobodu, to je pravda. Ale i navíjecí vodítko má svůj konec a pes rychle zjistí, kde je. Takže nejenom, že se budete přetahovat, ale ještě bude zvíře pět metrů od vás, čímž se situaci dost komplikuje. Manipulace s tahajícím psem na tenké šňůře je navíc mnohem náročnější, a pokud se objeví něco nebo někdo, od koho ho budete potřebovat odtáhnout, bude vás to stát hodně sil a spálené ruce od nylonu k tomu.

Elektrický obojek

Možná vám to na chvíli přišlo jako dobrý nápad, ale skutečně není. Trestat psa za to, že jste ho naučili tahat nebo se dostatečně nevěnovali jeho výchově elektrickými šoky, je víc než nevhodné.

Co s tím?

Než si řekneme, co ano, nejdřív si řekněme, co ne. Pokud je pes v tahu, rozhodně se s ním “nepřetahujte”. To znamená, že na dlouhý táhlý pohyb jeho snažení odpovíte sami dlouhým táhlým pohybem. Zahájíte tak totiž jakési závody v přetahované. Zatím jste ho tím, že jste ho nechali tahat a on se tak dostal rychleji na místo, na které chtěl, dosáhli jen toho, že zjistil, že to funguje a bude v tom pokračovat.

Chcete to změnit? Připravte si:

● Velké pytle trpělivosti

● Vezměte si obyčejný širší nebo řetízkový obojek, ale zapnutý na poslední očko, aby nefungoval jako stahovák

● Příruční tašku trpělivosti

● Klasické krátké (klidně přepínací) vodítko

● Krabičku poslední záchrany trpělivosti

● Pamlsky nebo hračku, která je pro psa motivační

Nejdřív doporučujeme naučit psa povel “k noze“. Pokud netrénujete na zkoušky ze sportovní kynologie, nemusí sedět absolutně srovnaně a nemusíte použít ani povel k noze, stačí krátké a důrazné syknutí “čs”. Vezměte si do ruky pamlsek a naveďte pomocí vodítka a mňamky psa tak, aby se posadil po vašem boku. Jakmile sedí, držte chvíli pamlsek nad jeho hlavou. Po pár sekundách mu dejte povel “volno“, pamlsek a nechte ho odejít, po chvilce opět opakujte. Pokud jste to psa nikdy předtím neučili, očekávejte nervózní poskakování, vyskakování po pamlsku, točení, utíkání, čichání… To všechno patří k procesu.

Nebude to lehké, ale zkuste zachovat klid

Jakmile jste docílili toho, že to pes pochopil (a to, že to nenacvičíte během hodiny v jednom dopoledni, není špatně - dejte tomu několik dní deset minut ráno a pak deset odpoledne - obzvlášť, pokud váš pejsek není zvyklý trénovat), což se projeví tím, že už automaticky chápe, že má jít k vašemu boku a dostane za to pamlsek. Máte? Fajn. Tak teď posbírejte všechny bágly plné trpělivosti a přejděte k tomu nejtěžšímu.

Ať už věříte na předávání energií nebo ne, věřte, že váš pes bezpečně pozná, v jakém jste rozpoložení, a je mu úplně jedno, jestli se vám to zdá uvěřitelné. Během tréninku proto nesmíte ztrácet nervy. Opravdu si k tomu proto vymezte klidné místo a den, kdy nikam tak úplně nespěcháte. Důrazně varujeme: žádné vztekání, křičení ani proklínání psa a veškerých jeho předků ničemu nepomůže.

Vezměte psa na vodítko a posaďte si si ho k noze, jako jste to trénovali. Pak mu dejte najevo, že vyjdete povelem “vpřed“ nebo “pojď“. Je důležité, abyste to řekli a sami vykročili. Pes samozřejmě vystřelí jako raketa. Vy se ale zastavíte a ukážete mu, že takhle nikam nedojde. Pak ho přimějte vrátit se k vaší noze. Abyste mu dali opravdu zřetelně najevo, že takhle ne, nebojte se ještě udělat krok nebo dva dozadu a přimět ho, aby šel k vám. Pochvalte ho a odměňte, ale nedělejte kolem toho žádný velký rozruch - to znamená žádné dotyky ani opakování, jak je šikovný.

Unavený pes, hodný pes: Doporučujeme vám pracovat i s temperamentem svého psa, protože i zde platí stará dobrá pravidla - unavený pes, hodný pes. Pokud máte energického ohaře, pitbulla nebo německého ovčáka a po celý týden s ním chodíte ven třikrát denně na deset minut, neočekávejte na druhém konci vodítka nic než obří pulzující kouli neúnavné energie. Pes je navíc šťastný, že je konečně déle venku, takže si to bude snažit užít za každou cenu. Zkuste se zamyslet nad tím, jestli by nebylo dobré věnovat se mu více po všech stránkách. Ráno si s ním zkuste zacvičit, odpoledne ho vezměte na delší procházku a v podvečer si dejte deset cvičákových minut. Dost si tak zjednodušíte “boj o moc nad vodítkem”.

Opakování je matka netahání na vodítku

A pak celý postup opakujte. A znova. A znova a znova. Každý den. Jakmile začne chápat, co po něm chcete, pohlídejte si, abyste ho volali zpátky, jakmile je vodítko opravdu skoro napnuté. On cítí, že za chvíli bude na konci a vy ho nenecháte se do toho stádia úplně dostat. Každý pes je jinak chápavý a temperamentní, takže se nedá odhadovat, jestli výcvik ponese ovoce za týden, měsíc nebo za půl roku…

Nicméně až bude pes schopný jít nějakou dobu na prověšeném vodítku s tím, že ho napomínáte jen párkrát během výcviku, vyjděte někam do živějšího prostoru a dejte si rychlejší procházku. Nenechte ale psa zase dostat do tahacího módu. Pochopí pak, že je to takto větší zábava pro vás i pro něj. A dejte svižné procházce opravdu třeba dvacet, nejlépe pak čtyřicet minut.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Partii: Předseda Senátu Vystrčil a jeho předchůdce Štěch o současné situaci
Partie

Sledujte ŽIVĚ Partii: Předseda Senátu Vystrčil a jeho předchůdce Štěch o současné situaci

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Jídlo obvykle pomocí sondy: Lékař popsal, jak to chodí na oddělení, kde leží Zeman

Jedna z otázek, kterou řeší politici, odborníci i velká část veřejnosti, se týká stravy prezidenta Miloše Zemana, jenž je od neděle hospitalizovaný v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) na oddělení poskytujícím nejvyšší stupeň intenzivní medicíny. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka poobědval meruňkové buchty a vinnou klobásu s bramborovou kaší. Podle lékaře, který na tomto typu oddělení pracuje, takoví pacienti ovšem přijímají stravu většinou hadičkami.

Kolem Zemanovy hospitalizace se rozpoutala zbytečná hysterie, říká Fiala z SPD

Vyjádření předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) jsou hysterická a debaty o aktivaci článku 66 Ústavy ČR předčasné, okomentoval současnou politickou situaci poslanec Radim Fiala (SPD). Sám by sice ocenil jasnější komunikaci okolo hospitalizace prezidenta Miloše Zemana, nyní by nicméně ocenil, kdyby měla hlava státu klid na uzdravení, dodal v pořadu Partie Terezie Tománkové.

Rusko opět hlásí rekordní přírůstek případů nákazy covidem. Úřady viní pomalé očkování

Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 34 303 nových případů nákazy koronavirem. To je nejvyšší denní přírůstek od počátku pandemie. Vykázalo rovněž 997 úmrtí spojených s nemocí COVID-19. Počet nových úmrtí tak pouze nepatrně klesl oproti předchozímu dnu, kdy poprvé překonal hranici jednoho tisíce. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů ruských úřadů.

Tvrdá opatření v Německu: Před vstupem do obchodu povinně zkontrolují očkování

Volné nakupování v šestimilionovém Hesensku v Německu skončí. Tamní zemská vláda vydala nové nařízení, podle kterého musí obchody kontrolovat zákazníky stejně, jak to už dělají restaurace a hotely. A při rozhodování, koho dovnitř pustí, mají právo zvolit tzv. variantu  2G – geimpft und genesen, tedy očkovaný a uzdravený. Nikdo jiný by se v takovém případě do obchodu nedostal. Nutně se však 2G držet nemusí.

reklama

Domácí zpravodajství

Senioři by bez pomoci vnučky platili Bohemia Energy dál. Za energie teď dají 30 tisíc ročně

Ukončení činnosti společnosti Bohemia Energy (BE) způsobilo doslova paniku v téměř milionu českých domácností. Zasáhlo i mladou maminku Lucii a její prarodiče. Ze dne na den se jim zvýšily výdaje na energie z 12 tisíc na 30 tisíc ročně a nikdo z nich stále neví, jestli ještě někdy peníze od krachující společnosti uvidí. Devadesátiletí senioři z Prahy by navíc bez pomoci vnučky platili firmě dál.

reklama