V Nizozemsku pochovali prvního člověka v rakvi z podhoubí. Ekologický sarkofág vyrobila firma, která tvrdí, že lidské ostatky se v něm rozloží už za dva nebo tři roky a navíc poskytnou živiny okolní přírodě, napsal The Guardian.
Bob Hendrikx, zakladatel nizozemského start-upu Loop, jenž rakve z podhoubí vyrábí, pro list Metro uvedl, že se prvního pohřbu neúčastnil: „Nešel jsem na něj, ale mluvil jsem před tím s pozůstalým – byl to dojemný moment, řešili jsme životní cyklus. Ztratil matku, ale byl šťastný, protože se díky této rakvi vrátí do přírody a brzy bude žít jako strom.“
Podhoubí, neboli mycelium, ze kterého běžně vyrůstají houby, podle něj plní i další role. Mimo jiné recykluje. „Mycelium neustále vyhledává odpadní produkty – olej, plasty, kovy a další znečišťující látky, které přeměňuje v živiny pro životní prostředí,“ vysvětluje biologický designér, který studoval na Technické univerzitě v Delftu. „Tato rakev znamená, že ve skutečnosti můžeme zemi krmit našimi těly. Jsme živiny, nikoli odpad,“ dodává Hendrikx.
V tradiční rakvi se lidské tělo může rozkládat deset či více let, protože proces zpomaluje syntetické oblečení nebo lakované dřevo použité na výrobu rakve. Přírodní sarkofág z podhoubí podle Hendrikxe k rozkladnému procesu aktivně přispívá. Půda rakev absorbuje během měsíce až šesti týdnů a ostatky se údajně plně rozloží do dvou či tří let.
Samotná výroba rakve trvá několik týdnů, kdy podhoubí roste rovnou do tvaru rakve a poté se nechá přirozeně uschnout. Jakmile se ocitne ve vlhké půdě, „obživne" a začne rozkladný proces. Firma zatím vyrobila deset rakví. Cena jedné rakve vyjde v přepočtu na 33 tisíc korun. Hendrikx doufá, že cena klesne, jakmile se rozjede výroba ve větším a že rakve z podhoubí se stanou novým „normálem“.