Ze 45 osob na palubě je jediným přeživším tragické havárie letounu s prakticky všemi hokejisty klubu KHL Lokomotiv Jaroslavl. Palubní inženýr Alexander Sizov, který se po nehodě vrátil k práci pozemního technika, podle Mezinárodní hokejové federace již na této pozici nepracuje. Poslední měsíce o něm navíc nejsou žádné informace.
Z trosek letounu zachránili palubního inženýra Alexandera Sizova z řeky s popáleninami a několika zlomeninami kostí. Hráč Alexander Galimov, další cestující, který byl po havárii také nalezen živý, o pět dní později na následky zranění zemřel. Při výslechu o havárii Sizov uvedl, že přežil nejspíše jen díky tomu, že nebyl připoutaný. „Když jsem se probral, dokázal jsem se z trosek dostat,“ promluvil o děsivých momentech v hořící řece Volze.
Manželka Jana Marka: Syn hraje hokej, aby se na mě Honza v nebi nezlobil
Honza si vždy přál mít syna hokejistu, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Lucie Marková, manželka zlatého reprezentanta Jana Marka. Ten společně s Karlem Rachůnkem, Josefem Vašíčkem a celým hokejovým týmem před deseti lety tragicky zahynul při pádu letadla u Jaroslavli. Jeho synovi přitom tenkrát byly jen dva měsíce. Neměla jsem srdce Honzův sen nevyplnit, aby se na mě jednou nezlobil, až se v nebi potkáme, přiznává manželka.
Sizov se po zotavení ze svých zranění vrátil k práci v letectví jako pozemní technik konstrukční kanceláře v podmoskevském městě Žukovskij. Od roku 2015, kdy vystoupil jako svědek při vyšetřování havárie, se držel od publicity stranou. Novináři na něj i jeho manželku totiž těsně po tragédii vytvářeli extrémní nátlak.
Před rokem jaroslavlský zpravodajský web 76.ru uvedl, že padesátiletý Sizov již není zaměstnancem Jakovlevovy kanceláře a žádné nové informace o něm nejsou známy. Potvrdila to i Mezinárodní federace ledního hokeje.
7. září 2011 zahynulo 44 z 45 lidí na palubě včetně českých hokejistů Karla Rachůnka, Jana Marka a Josefa Vašíčka. Okolnosti tragické události se začaly krátce po nehodě zkoumat a oficiální vyšetřování vedené Mezistátním leteckým výborem (MAK) skončilo v listopadu 2011 oznámením, že příčinou tragédie bylo bezděčné brzdění pilota při startu.
Pilot byl pod vlivem léků
Posádka prý nebyla dostatečně přeškolena a jeden z pilotů byl pod vlivem léku, který je s řízením letadel neslučitelný. Podle zprávy ruské prokuratury chyboval i letištní personál. V troskách zůstalo pohřbeno osm členů posádky a 35 pasažérů. Kromě českých hokejistů dále zahynuli Slovák Pavol Demitra, švédský brankář Stefan Liv nebo kanadský trenér Brad McCrimmon.
Lokomotiv tehdy přišel prakticky o celý svůj první tým. Začaly padat návrhy, aby klub na počest zemřelých hokejistů pokračoval v sezoně, přičemž každý ze soupeřů se měl podílet na stavbě nového týmu dodáním jednoho hráče. Nakonec Lokomotiv nastoupil s mužstvem tvořeným především juniory a hráči farmářského týmu do druhé ruské ligy, do KHL se rozhodl vrátit až od sezony 2012/13 s možností angažování jednoho hráče z každého celku Kontinentální ligy.