Portugalsko stejně jako Česko zasáhla vlivem vánočního rozvolnění začátkem ledna naplno koronavirová pandemie a denní přírůstky nakažených běžně přesahovaly hranici 15 tisíc lidí. Jenže zatímco v tuzemsku se epidemiologická situace nijak nelepší, na západě Evropy dokázali během měsíce covid zkrotit. A to díky disciplíně obyvatel, jasným nařízením i pokoře vlády.
Stačily tři dny volna. Sedmdesát dva hodin, během kterých portugalský premiér António Costa dovolil svému národu se během Vánoc bez restrikcí nadechnout, vykoupila o pár týdnů později plná nemocniční lůžka. Ještě na konci ledna se Portugalsko těžce vypořádávalo s dozvuky vánočního veselí, když sedmidenní průměr nakažených na jeden milion obyvatel činil zhruba 1 260 pacientů. Nyní tato statistika osciluje kolem čísla 225, vyplývá to z údajů na webu Our World in Data.
Lisabonská vláda za celou historii pandemie nedopustila, aby se epidemiologická situace v zemi zvrtla natolik jako minulé jaro v Itálii, Španělsku nebo nyní v Česku. Portugalsko má přitom ve srovnání s Českem méně nemocničních lůžek, ale přibližně stejně obyvatel. V čem je tedy takový rozdíl?
Disciplína obyvatel
Portugalci mnohem důsledněji než Češi dodržují koronavirová opatření. Poctivě nosí roušky, a to i při venkovní procházce parkem. Zatímco v tuzemsku se během pandemie vytvořila řada protestních skupin, které chodí demonstrovat proti vládním opatřením, Portugalci bez řečí přijali tíživý osud.
Český velvyslanec v Lisabonu Petr Šelepa míní, že se svým zodpovědným chováním snaží Portugalci vyvarovat další ekonomické krize, které stát čelil mezi lety 2010 a 2014. „Obava z dalšího rozvratu státních financí je možná vede i k ochraně vlastního zdraví, jestliže má být ochrana vlastního zdraví tou cestou, jak pomoci ochránit i ekonomiku země,“ sdělil Šelepa pro Novinky.cz.
Jasná komunikace vlády
V Portugalsku během pandemie došlo k nevídané alianci vlády a opozice. Obě strany, ač spolu často nesouhlasí, jsou schopné spolu na řešení zásadních problémů spolupracovat. Mezi hlavní strůjce portugalského „zázraku“, jak vývoj v západoevropské zemi popsal americký časopis Forbes, je premiér António Luís Santos da Costa, který dokáže vzít zodpovědnost za celé Portugalsko.
Když stát na konci ledna zasáhla zdravotnická krize, Costa pokorně uznal, že neměl opatření tak skokově zmírnit. Později dokázal s poslanci a prezidentem Marcelem Rebelem de Sousou vypracovat plán, na základě kterého vytáhl zemi z krize ven.
Ano, v Portugalsku zavírají školy i podniky a občané tam musejí nosit roušky, na druhé straně mají ale všichni jasnou představu o tom, jak dlouho budou opatření trvat a za jakým cílem se zavádějí. „Komunikace ze strany vlády se mi zdá jasnější a méně zmatená než v našich končinách v Česku i na Slovensku,“ popsala situaci pro Novinky.cz Slovenka Juliana z Lisabonu.
Portugalsko určitě není na konci své cesty. Stejně jako v Česku tam lidé na koronavirus nadále umírají. Přesto mají tamní pocit, že s nimi v nevyzpytatelné době pluje vláda na jedné lodi.