Brífink Vladimíra Dlouhého a Tomáše Prouzy k zavřeným obchodům (zdroj: CNN Prima NEWS)
Vláda se rozhodla obchody neotevřít, Hospodářská komora to respektuje, uvedl na páteční tiskové konferenci její prezident Vladimír Dlouhý. Upozornil, že to byl ale ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček (za ANO), kdo otevření obchodů od pondělí 22. února navrhl a tvářil se, že to vláda schválí. Šířil tak falešnou naději, která podnikatele podle Dlouhého naštve a vláda se pak nemůže divit, že lidé nebudou chtít stávající opatření dodržovat.
„S možností otevření přišla sama vláda, my jsme ještě před čtrnácti dny říkali, že do konce února nepřijdeme s novými požadavky. Samozřejmě, že když pan ministr Havlíček prohlásil, že by od příštího pondělka chtěl otevřít zbývající obchody, podnikatelé to uvítali. Začali jsme jednat o podmínkách, přijali jsme poměrně tvrdá omezující opatření včetně požadavku, aby všichni zaměstnanci v obchodech nosili respirátory typu FFP2 a silnější,“ upozornil na svém brífinku Dlouhý s tím, že rozhodnutí vlády ale Hospodářská komora respektuje.
PŘEHLEDNĚ: Většina obchodů má zavřeno už skoro dva měsíce. Které zůstávají otevřené?
Podnikatelé ani po téměř dvou měsících obchody otevřít nemohou, vláda totiž nekývla na návrh ministra obchodu a průmyslu Karla Havlíčka (za ANO). Až na výjimky tedy zůstávají malé prodejny zavřené. Nakoupit si lidé mohou i nadále například základní potraviny, zboží z papírnictví nebo lékáren. Od půlnoci z pondělí na úterý v nich nově ale budou muset nosit respirátory nejméně třídy KN95 nebo FFP2 či dvě chirurgické roušky. Které obchody jsou tedy stále ještě otevřené?
Dodal, že si uvědomuje, že situace je vážná z epidemiologického hlediska, ale objektivně nikdo neprokázal, že obchody jsou zdrojem nákazy. „V současnosti je velká část toho sektoru uzavřená, a přesto se situace výrazně zhoršuje. Při případném otevření jsem měl signály, že by se zhoršení shodilo právě na obchody a služby, ale my jako zdroj nákazy vnímáme něco úplně jiného,“ podotkl prezident Hospodářské komory.
Zároveň vyjmenoval čtyři věci, které jsou podle něj skutečnými důvody zhoršující se situace. „Obecná nedisciplinovanost, která s podnikateli nesouvisí a s obchody už vůbec ne. Za druhé dopravní prostředky, především příměstská doprava, jako je metro a podobně. Za třetí zatím neexistující tvrdší opatření typu respirátor FFP2 a za čtvrté pomalejší než očekávaná vakcinace,“ popsal Dlouhý.
Proč lezli na fotbal?
Zároveň poukázal na absurdní chování předních představitelů státu. „Včera na Slavii možná byla přijata všechna opatření, že tam opravdu nemohl nikdo nikoho nakazit, ale proč tam lezli? Proč vůbec byli pozváni? Proč člověk, který říká podnikatelům a celému národu, že nejlepší řešení by bylo nikam nechodit, jde večer na fotbal, byť za těch podmínek, kdy opravdu žádné nebezpečí nehrozilo?“ rozčílil se Dlouhý směrem k Romanu Prymulovi a dalším, kterým vzkázal: „Pokud budou přední představitelé státu vydávat takovéto signály, tak se z toho průšvihu nedostaneme ještě hodně dlouho.“
Účet za neotevření obchodů? Desítky miliard korun a růst nezaměstnanosti, míní ekonom
Páteční rozhodnutí vlády neotevřít od pondělí obchody bude pro českou ekonomiku další ranou, která se projeví růstem nezaměstnanosti. Pro obchodníky je nákladná i samotná nejistota, kterou kabinet svým konáním zvyšuje. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy by se vláda měla nejprve domluvit a až poté se vyjadřovat do médií.
Nelíbí se mu ani, že vláda šíří falešnou naději. „Byli jsme svědky prohlášení jako světlo na konci tunelu, ale to teď zhaslo, nebo prohlášení, že opatření nefungují. Tato rétorika podnikatele naštve, ve společnosti prohlubuje nervozitu a přilévá olej do ohně,“ varoval prezident Hospodářské komory s tím, že podle něj bylo možné predikovat nepříznivý vývoj pandemie už na začátku týdne, kdy vláda začala mluvit o otevření obchodů.
Viceprezident Hospodářské komory a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza zároveň uvedl, že obchody s oblečením nebo obuví, které zoufale potřebují vyprodat alespoň část zimních kolekcí, investovaly desítky milionů korun, aby mohly od pondělí otevřít. „Stálo je to poslední úspory, které měly,“ nelíbí se Prouzovi. „Když už vláda něco slibuje, prosím, aby s dostatečnou mírou věděla, že sliby je schopná naplnit. Není nic horšího než vytvářet naději a okamžitě ji sebrat. Pak se to promítá v přístupu k opatřením,“ upozornil zároveň.
Podnikatelé volají o pomoc
Dlouhý tvrdí, že pokud budou platit stávající zákazy, tak pětina živnostníků a podniků, kterým vláda mimořádnými opatřeními uzavřela provozovny, neudrží své podnikání déle než jeden měsíc. Dalších 40 procent podniků z těch nejpostiženějších sektorů zřejmě zamíří do insolvence za tři měsíce.
Od úterý bude povinné nosit respirátory FFP2 nebo dvě roušky v obchodech i dopravě
Lidé budou muset od půlnoci z pondělí na úterý povinně nosit respirátory nejméně třídy KN95 nebo FFP2 či dvě chirurgické roušky, a to v místech s vysokou koncentrací lidí, jako jsou obchody, nemocnice či veřejná doprava. Po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
„Většině podnikatelů současné vládní programy pokrývají méně než třetinu jejich mzdových a fixních nákladů. Zbylých 70 procent měsíčních nákladů uzavřených nebo polouzavřených provozů se snaží zaplatit půjčkami od bank, pokud je ještě mohou získat, půjčkami od rodinných příslušníků od přátel nebo z vlastních rezerv,“ uvedl Dlouhý s tím, že to je výsledek jejich ankety, na kterou odpovídalo zhruba 1 200 podnikatelů.
V souvislosti se záměrem vlády vyplácet podnikatelům kompenzace vypočtené jen přes zaměstnance podnikatelské organizace v nejpostiženějších oborech také zjišťovaly, na jakém parametru by měl být program postaven. 98 procent podnikatelů tento záměr nepovažuje za funkční a spravedlivý. Většina z nich za efektivní podporu označila variantu, kdy stát kompenzuje určité procento z obratu, kterého dosáhli v předkrizové době. „Z tohoto hlediska musím říci, že situace v té části, kterou reprezentujeme, opravdu není dobrá, místy je až velmi zlá,“ upozornil Dlouhý.
Podle něj se vláda musí se jednoznačně vrátit k plošnému systému kompenzací podle nákladů nebo podle obratu v porovnání s předkrizovým obdobím. „Oceňuji, že došlo k jednání v minulých dnech a že ministerstvo obchodu a průmyslu s námi připravuje takový program. Vyzývám proto vládu, aby co nejrychleji dokončila přípravu tohoto programu a aby ho schválila. Vítáme také pandemický zákon, především tu část o odškodnění, kdy věřím, že je to jeden z nástrojů, kterým by podnikatelům mohl pomoci,“ dodal prezident Hospodářské komory na svém brífinku.
Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý Zdroj: CNN Prima NEWS
Babiš na otevření obchodů názor neměl
Ministr průmyslu a obchodu Havlíček pro CNN Prima NEWS uvedl, že otevření obchodů by nebylo rozvolňováním stávajících opatření. Vládě navrhoval, aby se v pondělí otevřely i zbývající obchody a platila tam přísná hygienická pravidla. Personál by tak měl povinnost nosit respirátory třídy FFP2 a na 15 metrů čtverečních provozní plochy by připadl jeden zákazník.
Obchody se od pondělí neotevřou, rozhodla vláda. Situace není dobrá
Většina obchodů zůstane zavřená. Vláda v pondělí rozhodla, že jejich provoz nepovolí. Na otevření tlačil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), který chce návrh znovu projednat příští týden.
Proti byl ale například ministr školství Robert Plaga (za ANO), který dal vládě na výběr mezi otevřením obchodů a březnovým návratem dětí do škol. Znovuzprovoznění obchodů by za rozvolňování považovali i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) nebo ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Před rozvolňováním navíc varovali někteří odborníci, například epidemiolog Rastislav Maďar nebo imunolog Václav Hořejší. Ten by dokonce, stejně jako epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, vyhlásil dvoutýdenní tvrdý lockdown.
Předseda vlády Andrej Babiš na rozdíl od ministrů ale ještě ve čtvrtek nevěděl, na kterou stranu se přidá. „Nemám žádný názor,“ prohlásil na dotaz, zda je pro otevření obchodů. I když vláda nakonec v pátek na návrh Havlíčka nekývla, ministr svůj boj nevzdává a téma chce na vládě znovu otevřít příští týden.
Vláda v pátek při zhodnocování pandemické situace přesto jednu změnu udělala. Nařídila, že lidé budou muset od půlnoci z pondělí na úterý povinně nosit respirátory nejméně třídy KN95 nebo FFP2 či dvě chirurgické roušky, a to v místech s vysokou koncentrací lidí, jako jsou obchody, nemocnice či veřejná doprava.