Jaká rovnátka si vybrat? K dispozici jsou i neviditelná, dětem přispívají zdravotní pojišťovny

Jaká rovnátka si vybrat?

Fixní nebo raději neviditelná? Doba, kdy se děti styděly za rovnátka, už pominula. Přestávají se ostýchat i dospělí, a tak jsou stále častějšími klienty ortodoncie. Právě tam chrup dají do pořádku. Jenže není to zrovna zadarmo. Podívali jsme se na to, jaké jsou možnosti příspěvků a jestli jdou rovnátka pořídit na splátky.

Děti často preferují fixní rovnátka, která jsou kovová nebo keramická a mají barevné gumičky. U dospělých jsou oblíbená neviditelná fóliová rovnátka, která se dají sundávat. Pacient by je měl však nosit zhruba 22 hodin denně.

ČTĚTE TAKÉ: Polovina českých dětí má zkažené zuby. Klíčové chyby, kterým by se rodiče měli vyhnout

„Cena se liší podle druhu použitých zámků, u těch fixních rovnátek orientačně je to kolem 60 nebo 80 tisíc. A ta neviditelná rovnátka mají také několik balíčků, kdy stojí kolem 35 tisíc – ty nejnižší kosmetické balíčky – až po 109 tisíc,“ uvedla pro CNN Prima NEWS vedoucí lékařka ortodoncie Akeso poliklinika Sandra Hlinovská.

Vzhledem k vysokým cenám nabízí mnohé ortodoncie i možnost platit rovnátka na splátky. A získat se dá i finanční příspěvek. „Liší se to, jestli se jedná o dětského nebo dospělého pacienta. U těch dětí se na tom podílí částečně zdravotní pojišťovna,“ vysvětlil zlínský ortodontista Pavel Michalík. „Pojišťovna u fixních rovnátek hradí práci a nehradí materiál. U těch foliových aparátků, tam je to dražší,“ dodala vedoucí lékařka ortodontického oddělení FN Plzeň Hana Bémová.

Co hradí pojišťovny?

Jaký příspěvek tedy od zdravotních pojišťoven očekávat? „Příspěvek na fixní neboli pevná rovnátka mají od zdravotních pojišťoven všichni pacienti do 22 let. Hrazeny jsou v těchto případech zdravotní výkony, na materiál si pacient musí přispět sám,“ uvedla pro CNN Prima NEWS mluvčí VZP Viktorie Plívová. „Dětem do 18 let přispíváme až 1 500 korun na fixní i snímatelná rovnátka zubů. Příspěvek se vztahuje pouze na materiál, nikoli na ošetření a drobné opravy,“ dodala mluvčí ZPMV Jana Schillerová.

Průměrná doba léčby u fixních rovnátek je přibližně dva roky, u těch neviditelných se lehké estetické vady dají zvládnout za pár měsíců, ty těžší trvají dva až tři roky. „Co se týče hygieny, jsou určitě lepší ta neviditelná rovnátka, která je možné na to čištění sundat a hezky ty zuby vyčistit, zatímco ty fixní mají těžší hygienu,“ popsala Hlinovská.

Právě fixní rovnátka, se kterými se dá, takříkajíc, vyhrát, si častěji vybírají děti. Dospělí volí ta neviditelná.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Čtyři nejčastější chyby při čištění zubů. Nedávejte si pastu na mokrý kartáček, varuje expert

Tagy: