360°, Petr Jákl, Jan Noháč, Pavel Havlíček - 20.8. v 21:20
Herec Johnny Depp není jediný, kdo má škraloup. Obsazování filmů je v době progresivismu složité. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl režisér Petr Jákl. Zavzpomínal také na spolupráci s Michaelem Cainem, který je letos hostem karlovarského filmového festivalu.
V Karlových Varech začal další ročník Mezinárodního filmového festivalu (KVIFF). Mezi speciální hosty patří i herec Johnny Depp. Kolem jeho pozvání panuje kontroverze. Hercova exmanželka ho totiž obvinila z domácího násilí. „Myslím, že to, proč byl Johnny Depp na festival pozván, souvisí s jeho hereckou kariérou,“ sdělil vedoucí oddělení propagace společnosti Aerofilms Jan Noháč.
Režisér Petr Jákl je přesvědčen, že tzv. progresivistický proud některé herce postavil nejen na okraj filmového průmyslu, ale také společnosti. „Tím, že se dnes a denně potýkám s obsazováním zahraničních filmů, je toto velmi nepříjemné. Člověk má představu a je nyní hodně herců, kteří mají nějaký škraloup a nahlíží se na ně jinak. Vždycky je důležité, aby člověk věděl co nejvíce informací, což je občas problém. Evropané i Američané to vnímají jinak, a kde je pravda, je těžké posoudit,“ uvedl Jákl.
Pokorný Michael Caine
V pátek v Karlových Varech přebral cenu za celoživotní přínos kinematografii herec Michael Caine. Ten se mimo jiné objeví v novém Jáklově filmu Jan Žižka. Na festivalu se už prý stihli pozdravit. „Pro mě to bylo obrovské splnění snu. Michael je neuvěřitelně pokorný člověk. Režírovat ho je jednoduché. Hlavně je skvělý člověk, má obrovské charisma, je vtipný a profesionální. Nezapomenu na den, kdy mi volal a řekl mi, že četl scénář a chce točit můj film,“ vzpomínal Jákl. „Michael Caine je obrovská legenda, která má za sebou zásadní snímky, promluvil do kinematografie. Takových lidí není moc,“ uvedl Noháč.
Podle Jákla je nyní doba pro filmový průmysl složitá. „Jeho kondice teď není nejlepší, ale dostává se do formy. Hodně věcí se přesunulo na on-line. Kina stále ještě nejsou všude otevřená a je to komplikovaná situace. Myslím, že lidé časem do kina začnou chodit. Je to zábava, která se snad vrátí,“ řekl. „Pro diváka může být zajímavé, jestli film uvidí v kině, nebo doma, ale věřím, že kina to neohrozí. Sledování v kině má mnoho vrstev a nedá se nasimulovat. Má to duši,“ doplnil Noháč.
V Česku točí zejména americké produkce, nyní je to například natáčení filmu The Grey Man společnosti Netflix. „Je to hlavně kvůli lokacím. Často se stává, že Praha hraje Paříž nebo Londýn, které jsou dražší. Levnější je změnit tady jen ulice a nápisy. Zahraničním produkcím se tu točí dobře. Praha je nádherná a herci si to tady užívají,“ vysvětlil Jákl.