Tým vědců sledoval v indonéském národním parku Gunung Leuser orangutana sumaterského, který si několik dní vědomě ošetřoval ránu na tváři léčivou rostlinou. Ta je, jak informovala CNN, známá svými protizánětlivými účinky. Kúra dopadla úspěšně a lidoop si tvář zcela vyléčil.
Hlubokou ránu na tváři způsobil orangutanovi sumaterskému pojmenovanému Rakus zřejmě jiný samec. Rakus k ošetření rány následně využil místní popínavou rostlinu zvanou Akar Kuning z čeledi lunoplodovitých, která se v tradiční medicíně užívá k léčbě úplavice, malárie nebo cukrovky. „Začal žvýkat listy, aniž by je spolkl, a prsty si léčivou šťávu nanášel z úst přímo na ránu na obličeji,“ uvedl minulý týden tým výzkumníků ve studii zveřejněné vědeckým časopisem Scientific Reports.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Smutek v ústecké zoo. V 54 letech zemřel Ferda, druhý nejstarší orangutan světa
Ačkoli je známo, že jiné druhy primátů léčivé rostliny žvýkají nebo se jimi potírají, vědci se zatím nesetkali s tím, že by je záměrně používali k ošetřování čerstvých zranění. „Jedná se o první pozorování takto vysoce vyspělého chování lidoopů,“ uvedla pro CNN hlavní autorka článku Isabelle Laumerová z Institutu Maxe Plancka.
Rakus si ránu opakovaně, po dobu několika dní, rozžvýkanou rostlinou potíral. A přibližně za týden se zcela zahojila. „Pokud jde o to, jak se naučil ošetřovat rány, jednou z našich teorií je, že se tak stalo úplnou náhodou,“ uvedla Laumerová. Orangutan se mohl podle ní svého zranění neúmyslně dotknout, když se krmil, a najednou pocítil výraznou úlevu. Dalším vysvětlením by mohlo být, že se to naučil od ostatních primátů v oblasti, kde se narodil.
Laumerová předpokládá, že mu ránu způsobil jiný samec, i když záznamů o vzájemných soubojích mnoho neexistuje. Výzkumný tým plánuje chování vzácných orangutanů nadále pozorovat. Doufají, že by díky tomu mohli odhalit další společné rysy mezi lidmi a orangutany. „Jsme si více podobní, než myslíme,“ řekla Laumerová.
Mládě orangutana sumaterského v pražské ZOO
Mimochodem, orangutani sumaterští žijí i v pražské ZOO, v níž se ve čtvrtek narodilo mládě tohoto vzácného druhu lidoopů. Jde o první mládě 11leté samice Diri a 22letého samce Pagyho. Mládě se narodilo zdravé a chovatelé ho už viděli pít mateřské mléko. „Návštěvníci mohou spatřit vzácný přírůstek na vlastní oči již nyní,“ informovala pražská zoologická zahrada.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Nový nejlepší přítel člověka. V prodeji je robotický pes s plamenometem, cena vás překvapí