Záběry jako z počítačové hry. Obávaná jednotka Kraken zničila pomocí dronu ruské obrněnce

Ukrajinský prapor Kraken se pochlubil dalšími útoky na ruské okupanty. Pomocí bezpilotního letounu zavařil nepřátelské skupině, která se pohybovala po silnici na východě Ukrajiny. Speciální jednotka měla během úderu zničit minimálně dva ruské obrněnce včetně jednoho tanku. Záběry z útoku kolují po sociálních sítích. Pravost videa je v době válečného konfliktu nemožné nezávisle ověřit.

Skoro se zdá, jako by voják, který bezpilotní letoun ovládal, hrál na konzoli nějakou videohru. Ze zveřejněných záběrů je patrné, že útok dronu ruské jednotky dokonale zaskočil. Cílem prvního úderu byl osamocený ruský okupant. Další bomby pak padaly na ruská obrněná vozidla, jeden ze strojů vyhořel.

Podle stránky Ukraine Weapons Tracker se Ukrajincům povedlo zničit minimálně dva obrněnce včetně jednoho tanku. Úder naplánoval a provedl ukrajinský prapor Kraken. I když tato speciální jednotka vznikla teprve před několika měsíci, už nyní se v zemi těší velké podpoře a uznání.

Kraken operuje podobně jako pluk Azov v jakési „šedé zóně“. Nepatří totiž tak úplně k ukrajinské armádě, ale zodpovídá se přímo kyjevské vládě. Zatímco Azov spadá pod ministerstvo vnitra, Kraken pod resort obrany.

„Prapor vznikl v roce 2022. Není založený na pluku Azov, ale bojuje v něm řada členů Azova. Někteří z nich byli již v penzi a žili v Charkově. 24. února (počátek ruské invaze na Ukrajinu, pozn. red.) se ale nestihli vrátit do Mariupolu, aby bojovali ve svém pluku. Tak se připojili ke Krakenovi,“ vysvětlil v rozhovoru pro zahraniční média jeden z velitelů Krakena Eugene Shkirkov.

Zároveň však odmítl, že by se jednotka, která čítá asi 1 800 vojáků, skládala především z veteránů dříve sloužících v pluku Azov. „Většinu členů tvoří paradoxně nováčci, kteří předtím nebyli ani vojáci. Jsou ale velmi motivovaní a naučili se rychle myslet takticky. Chtějí prostě vypudit nepřítele ze svého území,“ dodal Shkirkov.

Na otázku, kde se naučili bojovat, členové jednotky odpovídají jednoduše: v bojích. Válečné schopnosti novopečený prapor v uplynulých měsících již několikrát ukázal. Na jaře tohoto roku přispěl k ukrajinskému vítězství v bitvě o Charkov a k osvobození velké části stejnojmenné oblasti. V současnosti Kraken operuje i na Donbasu, kde okupantům působí citelné ztráty.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?
Finance

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?

Domácnosti se připravují na těžký podzim způsobený dalším zdražováním. Řada z nich musí řešit problémy s placením účtů už nyní. Připravovaný úsporný tarif bude k dispozici až na podzim, přesto se mohou lidé v nouzi obrátit na úřady s žádostí o různé formy pomoci. Patří mezi ně příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a případně i dávka v hmotné nouzi.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:20

Londýn: Rusko pravděpodobně rozmisťuje protipěchotní miny podél obranné linie na Donbase

07:56

KOMENTÁŘ Jiřího Justa: Lynčovat Amnesty International za kritiku Ukrajiny je pokrytecké

07:31

Z ukrajinských přístavů vypluly další dvě lodě s obilím, informovalo turecké ministerstvo obrany

07:22

Raketomety HIMARS zasáhly pozice ruských okupantů v Melitopolu, tvrdí starosta

Peníze na účtu vám požere inflace. Expert poradil, jak předejít znehodnocení úspor

Inflace v Česku pravděpodobně ještě nedosáhla svého vrcholu. Ceny v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta. Nabízí se tak otázka, co dělat s vlastními úsporami, aby se neznehodnotily? Ekonomové Čechům radí, ať své peníze hlavně nenechají ležet ladem a ať je investují. Lukáš Kovanda ve vysílání CNN Prima NEWS mimo jiné upozornil, že současné prognózy počítají i v příštím roce s inflací kolem 10 procent.

Povstane Mariupol z popela? Rusové představili velké plány. Bude jako nový do tří let, tvrdí

Přístavní město Mariupol na jihovýchodě Ukrajiny se stalo jedním ze symbolů ruské invaze, která trvá již od února. Město bylo krvavými boji a neustálým bombardováním či ostřelováním téměř srovnáno se zemí. Zahynuly zde až tisíce lidí. Rusko, které nyní Mariupol okupuje, přichází s plánem na jeho kompletní rekonstrukci. Chystá se znovuvybudovat infrastrukturu, a to už do roku 2025.

Domácí zpravodajství

O prázdninách roste zájem rodin o odlehčovací služby pro nemocné seniory. Jak fungují?

Trpí ztrátou úsudku a mnohdy ani netuší, kdo je jejich rodina. Přesto se o příbuzné s Alzheimerovou chorobou starají desetitisíce lidí. Péče o milované však bývá mnohdy náročná, a tak i oni čas od času potřebují pauzu. V takových případech mohou využít takzvanou odlehčovací službu. O tu je zvlášť v letních měsících, kdy lidé odjíždí na dovolenou, velký zájem.

V Českém Švýcarsku doutnají ohniska v nepřístupném terénu. Hasicí letadla se vrací domů

Aktualizováno

V Národním parku České Švýcarsko se v neděli nikde po celý den neobjevil otevřený oheň. Stále ale existují doutnající ohniska v nepřístupném terénu, uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. Hasiči by mohli kompletně zlikvidovat požár do konce příštího týdne. Sektory na jihu od řeky Kamenice, případně i soutěsky by mohli předat správě národního parku pravděpodobně v průběhu týdne, zřejmě dříve než v pátek. Hasicí letouny Canadair z Itálie se v pondělí brzy ráno vrací domů.