CNN Prima News Jan Kulveit

Jan Kulveit

Výpis příspěvků ke štítku „Jan Kulveit“

Rozvolňovat je šílenost. Argumentace dětmi je nemorální, tvrdí český vědec z Oxfordu

Situace je velmi riziková a opatření je třeba posílit, ne rozvolnit a zrušit. Chování nové vlády je šílené. Říká to český vědec vyučující v britském Oxfordu a člen Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Jan Kulveit. Nový kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) kritizuje i za slova ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) o dětech. Takovou argumentaci považuje Kulveit za „morálně odpudivou“.

Skupina pana Smejkala dává doporučení pozdě, stěžuje si Babiš. Opět upravil maturity

Komunikace mezi vládou, ministerstvem zdravotnictví a Mezioborovou skupinou pro epidemické situace (MeSES) vázne, přiznal premiér Andrej Babiš (ANO). Ve svém pravidelném pořadu Čau lidi zdůraznil, že rozumí naštvaným sportovcům. Snažil se je uklidnit tím, že v pondělí bude vláda jednat o tom, kolik lidí se bude moci setkávat. Zároveň dal možnost takzvané úřední maturity dalším studentům.

Odborník: PES nepočítal s novou mutací koronaviru. Je třeba připravit šestý stupeň

Kvůli rychleji se šířící britské mutaci nového typu koronaviru je podle spoluautora výpočtu rizikového skóre PES Jana Kulveita z Oxfordské univerzity třeba opatření v pátém stupni upravit, aby epidemii víc brzdila. Připravit by se měl i šestý stupeň, napsal na Facebooku. První případy britské mutace se v Česku zřejmě objevily už po Vánocích, poprvé byla zaznamenaná v polovině prosince v Anglii, proto se označuje jako „britská“.

Jan Kulveit: Nerozhoduje pes, ale pán. PES štěkal včas, vláda reagovala pozdě

Aktualizováno

K chaosu, který panuje kolem přesunů ve stupních protiepidemického systému ČR – PES, se na Facebooku vyjádřil i jeho spoluautor Jan Kulveit. Kritizoval vládu, že se sama neřídí tím, co zavedla: „PES není a nikdy neměl být perfektním autopilotem, ale je to docela dobrý nástroj, který i po řadě ‚úprav šroubovákem‘ epidemii sice nebrzdí, ale pořád ještě doporučuje obezřetnější postup, než jaký MZ ČR v praxi volí. Nerozhoduje pes, ale pán,“ napsal Kulveit. Podle ministerstva ale nelze systém vyhodnocovat zcela roboticky.

Omezení v Česku potrvají do jara nebo spíš do léta, očekává oxfordský vědec Kulveit

Připravme se, že omezení kvůli koronaviru budou platit do jara nebo spíš do léta příštího roku. Pokud se opatření nebudou dodržovat, může počet mrtvých do konce letoška překročit hranici deseti tisíc. Myslí si to Jan Kulveit, výzkumný pracovník Institutu budoucnosti lidstva na univerzitě v Oxfordu, který je i poradcem české vlády. Obavy z vývoje má také ministr zdravotnictví Roman Prymula a další odborníci.

Flegrovo aktualizované protiepidemické desatero: Utrácejte a hledejte smysl života

Česko se zmítá ve spleti koronavirových opatření, která se mohou i nadále zpřísňovat. Pokud je nebudeme dodržovat, hrozí premiér Andrej Babiš lockdownem. Ministr zdravotnictví je pro zpřísnění opatření také a ministr vnitra zmínil možnost přistoupení k izraelskému režimu. Parazitolog Jaroslav Flegr aktualizoval v návaznosti na současný stav pandemie své desatero rad, které by měly omezit riziko nákazy koronavirem na minimum, a zveřejnil tak na svém Facebooku tzv. dvanáctero.