Přestože se denní počty nakažených COVID-19 a rizikové skóre pohybují na hranici čtvrtého stupně protiepidemického systému (PES), nemá zatím kabinet v plánu opouštět stupeň třetí. Do něj Česko přestoupilo teprve před pěti dny. S takovým přístupem ale nesouhlasí jeden z autorů PES Jan Kulveit.
„Ministři Blatný a Havlíček se, zdá se, rozhodli jít cestou rozbití tachometru. Index rizika, který je součástí PES, je v pásmu, které by se dalo nazvat ‚vysoké nebezpečí‘, a spíše stoupá. To docela dobře odpovídá rizikovosti situace, kde pokles epidemie skončil, a vracíme se bohužel k růstu, který se nejdřív projevuje na indikátorech jako R nebo růst pozitivity,“ napsal Kulveit v úterý na svůj Facebook.
Ministři Blatný a Havlíček se zdá se rozhodli jít cestou rozbití tachometru. Index rizika, který je součástí PES, je v...
Posted by Jan Kulveit on Tuesday, December 8, 2020
Reagoval tak na pondělní tiskovou konferenci vlády, na které ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) uvedli, že Česko zatím nadále zůstane ve třetím stupni PES. Rizikové skóre, které je v současnosti 64, přitom odpovídá stupni čtyři, a podle PES by se tak měly po pěti dnech opět zavřít všechny podniky i obchody.
K výzvě nezavřít hospodu už v osm večer se připojí i rebelující Šeberák a další
Hospod a restaurací, které navzdory vládě zůstanou otevřené i po osmé večer, přibývá. K výzvě pivovaru Malý Janek se přidává i Šeberák v pražských Kunraticích, který už v minulosti i přes zákaz otevřel. Rebelovat se chystají i další podniky.
Namísto toho ale Blatný uvedl, že Česko přijme zpět jen některá protiepidemická opatření. Restaurace budou muset od středy zavírat už v osm hodin večer místo v deset a opět se zakazuje pít na veřejnosti alkohol.
Podle Kulvaita si ale vláda jen zahrává s čísly, jak se jí hodí. „Podle předem stanoveného plánu by se při nefunkčnosti chytřejších opatření mělo velmi brzy opět víc brzdit. Místo toho, zdá se, vláda plánuje předělat index rizika tak, aby ukazoval nižší číslo. Tento postup bych přirovnal k rozbití tachometru – rozbitý tachometr ukazuje nižší než skutečnou rychlost,“ podivil se Kulveit.
Havlíček: Procento pozitivních zvyšují nové antigenní testy
Hlavní problém spatřuje vědec z Oxfordské univerzity a jeden z autorů PES v tom, že ať se čísla upraví jakkoliv, pravé hodnoty budou vždy odpovídat realitě. Ta ale potom může mít podle Kulveita fatální dopad.
„Pokud si index rizika upravíte tak, že místo vysokého nebezpečí začne při stejné epidemické situaci ukazovat o něco menší, nezpůsobí to snížení rizika špatného vývoje. Špatný vývoj pak přinese reálné škody, skutečné mrtvé, skutečné lidi bez práce, kde nejde jen o číslo. Mrtvým po bouračce nepomůže, že na upraveném tachometru bylo jen 140,“ vysvětlil Kulveit.
„Otázkou je, zda tímto způsobem míní ministerstvo zdravotnictví především mást veřejnost, samo sebe, nebo obojí,“ dodal.
Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) ale s Kulveitem nesouhlasí. „Procento pozitivních PCR testů nyní zvyšují nové plošné antigenní testy. Čím více lidí bude indikovaných antigenním testem, tím více jich půjde na PCR test a zvyšuje se pravděpodobnost, že budou pozitivní. To je věc, kterou je v systému potřeba poopravit. Uvidíme, jak se to dotkne dalších výpočtů,“ řekl CNN Prima NEWS Havlíček.