Problémy s testy na letišti (zdroj: CNN Prima NEWS)
Ministerstvo zdravotnictví rozpoutalo zmatek nad zmatek. Nevydává jasné předpisy a špatně komunikuje napříč resorty, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR. Klientům, kteří se na letištích a hranicích dostali do problémů kvůli neuznaným testům, doporučuje zachovat klid.
Klienti cestovní kanceláře Blue Style, kteří se vraceli z pobytu v Tunisku, strávili několik hodin na pražském letišti. Celníci totiž nechtěli akceptovat testy, které jim zajistila cestovní kancelář. „Pustili jen toho, kdo měl dvě dávky očkování. Lidé nadávali, křičeli, byl tam jediný celník, který mohl tento problém řešit, takže to trvalo, pak musela přijet policie, protože lidé tam byli opravdu naštvaní,“ sdělil CNN Prima NEWS cestující Petr Žežula.
Šok pro turisty vracející se z Tuniska. Na pražském letišti jim neuznali testy
Klienti cestovní kanceláře Blue Style, kteří se vraceli z pobytu v Tunisku, strávili několik hodin na pražském letišti. Celníci totiž neakceptovali testy, které jim před návratem v letovisku Djerba zajistila cestovní kancelář, a nechtěli tak turisty pustit z prostorů letiště.
Papež vidí jako původ celého problému ministerstvo zdravotnictví i jeho komunikaci mezi jednotlivými resorty. „Ministerstvo zdravotnictví selhává v tom, že nedává jasná pravidla, jaké povinnosti mají vracející se klienti. Není to chyba cestovní kanceláře ani pracovníků na letišti – ti pouze plní příkazy, které mají. Ale předpis je naprosto nejasný,“ rozvedl svůj pohled.
Připomněl, že minulý týden měla ministerstva zahraničí, vnitra i zdravotnictví každé jiné předpisy, což způsobilo další zmatky. Resort Adama Vojtěcha (ANO) podle Papeže není schopen jednoznačně nastavit podmínky, aby nemohlo dojít k podobným incidentům jako právě v případě Čechů vracejících se z Tuniska. „To, co se dělo na letišti, je prostě ostuda, která vznikla prací ministerstva zdravotnictví,“ postěžoval si zástupce cestovních kanceláří.
Zmatek nad zmatek
Jako další problém vidí nekonzistentní vyhodnocování zemí podle toho, nakolik jsou z epidemiologického hlediska rizikem. Tunisko je na tom podle Papeže stejně jako ČR, přesto je zařazené v „cestovním semaforu“ do tmavě červené barvy, což značí země s vysokým rizikem nákazy. Zde předpisy požadují při návratu do Česka PCR testy. Podobně na tom je celá řada zemí mimo Evropskou unii, například u Spojených států uzemské úřady neuznávají ani kompletní očkování.
„My to dlouhodobě kritizujeme. Už jsme se dostali po roce a něco na jednání s ministerstvem zdravotnictví, ale po odchodu pana ministra Petra Arenbergera už se zase dveře zavřely. Už s námi nikdo nejedná. Myslím, že je to velká chyba. Resort musí změnit přístup zařazování zemí do jednotlivých kategorií, aby tomu mohli lidé snadno rozumět. Ptají se totiž, jak mají být vybaveni z hlediska předpisů i do Chorvatska. Zmatek nad zmatek,“ řekl Papež na CNN Prima NEWS.
Jan Papež Zdroj: CNN Prima NEWS
Klientům, kteří se dostali do podobné situace, doporučuje hlavně zachovat klid, situaci by měli vyřešit zástupci cestovních kanceláří. „Ve chvíli, kdy se začne vyjednávat davově, nedojde k žádnému normálnímu řešení,“ pokračoval.
Vyzval také ministerstvo zdravotnictví, aby zřídilo nouzovou linku, na které by kompetentní pracovník resortu pomáhal vyřešit obdobné incidenty na letištích nebo na hranicích. „Hned v pondělí budeme jako asociace iniciovat schůzku s ministerstvem zdravotnictví, snad už nás podruhé za rok potkají a budou nám naslouchat. Aby slyšeli, jak vypadají jejich předpisy v praxi,“ uzavřel Papež.