reklama

Jansta: O pomoc žádají tři tisíce klubů. Amatéři by mohli začít sportovat za 14 dní

Jaké jsou dopady koronavirové krize na český sport? Jak se v něm rozdělují miliony? A proč mezi dvěma mocnými muži české sportovní scény – šéfy České unie sportu a Českého olympijského výboru – panuje napětí? Hostem pořadu K věci CNN Prima NEWS byl předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta.

reklama

„Tři tisíce klubů nás požádaly o pomoc,“ prohlásil Jansta v pořadu K věci. Klubů, které jsou v existenčním ohrožení, však může být více. Přesné číslo ale nezná. „Vyvíjí se to každým týdnem,“ doplnil šéf ČUS.

Kluby všeobecně ovšem jsou kvůli pandemii koronaviru ve špatné situaci. Některé sice měly určité finanční rezervy, ale podobně jako restaurační podniky je dle Jansty spotřebovaly již během jarní vlny.

Stát pro sportovní kluby uvolnil miliardu korun. Peníze mohou čerpat právě kvůli pandemii. Jansta sice pomoc státu vítá, ale zároveň dodává, že na ni je velmi obtížné dosáhnout.

„Byrokracie a nastavení systému,“ shrnuje Jansta hlavní důvody, proč tomu tak je. Pomoci by v této oblasti mohla Národní sportovní agentura fungující pod vládou. Agentura pod vedením poslance hnutí ANO Milana Hniličky se však podle něj právě tvoří a navíc v těžké době. S Hniličkou, který je zároveň bývalým hokejovým brankářem a dlouholetým reprezentantem, je dle svých slov v každodenním kontaktu.

Aktuálně se znovu rozjíždějí profesionální úrovně některých sportů, ale drtivá většina českých sportovců na profi úrovni nepůsobí. I amatérům by však podle Jansty mohlo být poměrně brzy umožněno opět trénovat. Šéf ČUS odhaduje, že by k tomu mohlo dojít již za 2, maximálně 3 týdny, ale pouze pokud aktuální stav, kdy se snižují počty nakažených, potrvá i nadále.

Jansta: Po obžalobě jsem chtěl abdikovat

Na přetřes přišel i Janstův spor s předsedou Českého olympijského výboru (ČOV) Jiřím Kejvalem. Jansta mu dle svých slov vyčítá především nehospodárnost ČOV a také korupční jednání. Sám v pořadu K věci řekl, že situace, kdy mezi nimi pokračuje napětí, určitě není příliš dobrá.

Přitom právě Jansta je aktuálně obžalován v kauze přerozdělování dotací. U soudu například vypověděl, že mu vadí, že jeho ČUS dostává méně peněz než právě ČOV. Jeho spolek má přitom největší členskou základnu v ČR, zatímco ČOV počet členů nezveřejňuje.

Kvůli své obžalobě Jansta prý neváhal nabídnout svou rezignaci na post šéfa ČUS. „Já jsem okamžitě po obžalobě chtěl abdikovat, ale ostatní mě přesvědčili, abych zůstal,“ řekl Jansta s tím, že by on sám rád někoho místo sebe navrhnul, ale „nikdo nechtěl“.

Rozhovor Tomáše Vzorka s Miroslavem Janstou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:
Sledujte ŽIVĚ slavnostní zahájení Hvězdné sezóny na Primě. Na co nového se můžete těšit?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ slavnostní zahájení Hvězdné sezóny na Primě. Na co nového se můžete těšit?

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala hvězdný program. Nové pořady i podzimní programové schéma představí na speciální tiskové konferenci generální ředitel skupiny Prima Marek Singer a programový ředitel skupiny Prima Roman Mrázek, chybět nebudou ani hvězdné tváře z našich pořadů. Sledujte velkolepé zahájení v úterý od 16:15 přímo v tomto článku nebo na facebookových stránkách Primy.

Záhadná úmrtí policistů, kteří zasahovali v Kapitolu. Už čtvrtý spáchal sebevraždu
USA

Záhadná úmrtí policistů, kteří zasahovali v Kapitolu. Už čtvrtý spáchal sebevraždu

Celkem čtyři policisté, kteří zasahovali proti lednovému útoku na washingtonský Kapitol, už spáchali sebevraždu. Nejnovější obětí je důstojník Gunther Hashida, který zemřel na konci července. Zda sebevraždy přímo souvisí s nepokoji v americkém sídle zákonodárné moci, není zatím prokázáno. Úřady z ledna oficiálně evidují pět úmrtí – čtyř protestujících a jednoho policisty.

Covid se do Wu-chanu vrátil jako bumerang. Úřady kvůli deltě otestují 12 milionů lidí

Čínské město Wu-chan otestuje na koronavirus všech svých 12 milionů obyvatel, neboť se tam objevily první případy lokálního přenosu vysoce nakažlivé mutace delta. S odkazem na jednoho z místních činitelů to v úterý uvedla agentura Reuters. Wu-chan, kde se koronavirus rozšířil koncem roku 2019 a kde svět spatřil první uzávěry a hromadné testování, od poloviny května do tohoto týdne nezaznamenal žádné nové případy nákazy. V pondělí však úřady ve městě potvrdily tři případy vysoce nakažlivé mutace delta.

Meghan chtěla „skromnou“ oslavu. Chystá ji miláček celebrit v luxusním sídle

Vévodkyně ze Sussexu Meghan chce, aby oslavu jejích čtyřicátých narozenin připravil proslulý organizátor Colwin Cowie. Ten v minulosti plánoval večírky pro hvězdy, jako jsou Jennifer Anistonová, Tom Cruise nebo Kim Kardashian. Svůj velký den plánuje bývalá herečka pořádat skromnějším způsobem než oslavu svého těhotenství, za kterou v roce 2019 zaplatila v přepočtu zhruba devět milionů korun.

Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní

Je to již měsíc a půl, co jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, které zabilo šest osob, stovky lidí zranilo a zničilo téměř 1 200 domů. I přesto, že se okamžitě v celé zemi zvedla vlna solidarity, vybrala se až miliarda korun a do poničených oblastí se rozjely stovky dobrovolníků, řada místních stále nemá střechu nad hlavou. Chybí především stavební materiál a řemeslníci, smutní místní. Pokud chce stát pomoct, ať osloví stavební firmy, vzkazuje jedna z poškozených.

Dostálova maminka: Z lodi ho tahalo deset Japonců. Kajak vyhrál i díky chlebu se sádlem

Hosty úterního pořadu Co Čech, to trenér! byli bývalá alpská lyžařka Šárka Strachová, vodní slalomář Vít Přindiš a maminka kajakáře Josefa Dostála Eva Emingerová. Ta o svém synovi, který jel v úterý ráno finále kajakářů na 1 000 m řekla, že ačkoliv skončil pátý a nenaplnil medailové ambice, do závodu dal úplně všechno. Po jeho skončení byl skutečně na dně svých sil a z kajaku musela českého obra vytáhnout skupina organizátorů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama