reklama

Jansta: O pomoc žádají tři tisíce klubů. Amatéři by mohli začít sportovat za 14 dní

Jaké jsou dopady koronavirové krize na český sport? Jak se v něm rozdělují miliony? A proč mezi dvěma mocnými muži české sportovní scény – šéfy České unie sportu a Českého olympijského výboru – panuje napětí? Hostem pořadu K věci CNN Prima NEWS byl předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta.

reklama

„Tři tisíce klubů nás požádaly o pomoc,“ prohlásil Jansta v pořadu K věci. Klubů, které jsou v existenčním ohrožení, však může být více. Přesné číslo ale nezná. „Vyvíjí se to každým týdnem,“ doplnil šéf ČUS.

Kluby všeobecně ovšem jsou kvůli pandemii koronaviru ve špatné situaci. Některé sice měly určité finanční rezervy, ale podobně jako restaurační podniky je dle Jansty spotřebovaly již během jarní vlny.

Stát pro sportovní kluby uvolnil miliardu korun. Peníze mohou čerpat právě kvůli pandemii. Jansta sice pomoc státu vítá, ale zároveň dodává, že na ni je velmi obtížné dosáhnout.

„Byrokracie a nastavení systému,“ shrnuje Jansta hlavní důvody, proč tomu tak je. Pomoci by v této oblasti mohla Národní sportovní agentura fungující pod vládou. Agentura pod vedením poslance hnutí ANO Milana Hniličky se však podle něj právě tvoří a navíc v těžké době. S Hniličkou, který je zároveň bývalým hokejovým brankářem a dlouholetým reprezentantem, je dle svých slov v každodenním kontaktu.

Aktuálně se znovu rozjíždějí profesionální úrovně některých sportů, ale drtivá většina českých sportovců na profi úrovni nepůsobí. I amatérům by však podle Jansty mohlo být poměrně brzy umožněno opět trénovat. Šéf ČUS odhaduje, že by k tomu mohlo dojít již za 2, maximálně 3 týdny, ale pouze pokud aktuální stav, kdy se snižují počty nakažených, potrvá i nadále.

Jansta: Po obžalobě jsem chtěl abdikovat

Na přetřes přišel i Janstův spor s předsedou Českého olympijského výboru (ČOV) Jiřím Kejvalem. Jansta mu dle svých slov vyčítá především nehospodárnost ČOV a také korupční jednání. Sám v pořadu K věci řekl, že situace, kdy mezi nimi pokračuje napětí, určitě není příliš dobrá.

Přitom právě Jansta je aktuálně obžalován v kauze přerozdělování dotací. U soudu například vypověděl, že mu vadí, že jeho ČUS dostává méně peněz než právě ČOV. Jeho spolek má přitom největší členskou základnu v ČR, zatímco ČOV počet členů nezveřejňuje.

Kvůli své obžalobě Jansta prý neváhal nabídnout svou rezignaci na post šéfa ČUS. „Já jsem okamžitě po obžalobě chtěl abdikovat, ale ostatní mě přesvědčili, abych zůstal,“ řekl Jansta s tím, že by on sám rád někoho místo sebe navrhnul, ale „nikdo nechtěl“.

Rozhovor Tomáše Vzorka s Miroslavem Janstou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů
Počasí

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Nedostatek lékařů. Lze je nahradit ambulantními specialisty?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Nedostatek lékařů. Lze je nahradit ambulantními specialisty?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Praha dopisem požádala ambulantní specialisty, aby pomohli v nemocnicích. Primátor Zdeněk Hřib se odvolává na ředitele pražských fakultních nemocnic a tvrdí, že na konci prosince bude chybět 150 lékařů a 150 sester. Myslí si šéf specialistů, že je možno lékaře nahradit? Nejen o tom v Hlavních zprávách od 18:55.

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Záhadná smrt mladé fotbalistky: V Praze se jí udělalo špatně, zemřela v nemocnici

Devětadvacetiletá Daire Ni Heidhinová z irského Dundalku si užívala dovolenou v Praze se svým přítelem. Mladé učitelce ze školky se však během výletu udělalo nevolno, a tak musela být odvezena do nemocnice, kde minulou sobotu zemřela. Přátelé zesnulé ženy založili sbírku, která má pomoci přepravit její tělo zpět do rodné země. Dosud se vybralo přes 20 tisíc liber.

Hrozí nám britská cesta vývoje epidemie? Pro české zdravotnictví by byla zničující

Stále častěji zaznívají hlasy odborníků, že by se aktuální vlna epidemie mohla začít v nejbližší době lámat. Experti však zároveň varují, že to nemusí znamenat řešení problémů, které aktuálně padají především na bedra českých zdravotníků. Přestože by se vlna mohla přehoupnout přes svůj vrchol, může nás potkat období stagnace na vysokých číslech, jako lze pozorovat například ve Velké Británii. Znamenalo by to ale nesnesitelnou zátěž pro české zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama