Je klimatizace v létě opravdu potřeba? Podívejte se, kolik stojí její provoz

Rekordní počet lidí mění dodavatele

Letní vedra sílí a roste touha po příjemném ochlazení. Efektivní, ale energeticky náročné řešení nabízí klimatizace. Ta však není jediná možnost pro komfortní domov.

Klimatizace chladí a snižuje vlhkost vzduchu. Její spotřeba závisí na výkonu, účinnosti a velikosti prostoru.

Příklad nákladů: Průměrná jednotka (3,5 kW pro 30-40 m²) spotřebuje asi 1 kWh/hod. Při 8 hodinách provozu denně to je 8 kWh/den. S cenou 6 Kč/kWh vás denní chlazení jedné místnosti může stát 48 Kč, tedy více než 1 400 Kč měsíčně.

Invertorové versus klasické jednotky

Invertorové klimatizace jsou modernější, plynule regulují výkon, jsou úspornější, tišší a zajišťují stabilní teplotu. Pořizovací cena je vyšší, ale provozní náklady nižší.

Klasické (On/Off) klimatizace běží na plný výkon, nebo vůbec. To vede k vyšší spotřebě a hlučnosti. Jsou levnější na pořízení, ale dražší na provoz.

„Dnes už se vyplatí investovat pouze do invertorových klimatizací. Jejich vyšší počáteční náklady se vám velmi rychle vrátí v úsporách za elektřinu a výrazně vyšším komfortu díky plynulé regulaci a nižší hlučnosti,“ doporučuje Kristýna Bajer z projektu Energie srozumitelně.

Klimatizace, odvlhčovač, nebo ventilátor?

Pocit horka často způsobuje vysoká vlhkost, nejen teplota.

  • Klimatizace: Chladí i odvlhčuje a nabízí komplexní řešení.
  • Odvlhčovač: Pokud je problém vlhkost, odvlhčovač výrazně zlepší komfort snížením vlhkosti, a to s výrazně nižší spotřebou než klimatizace.
  • Ventilátor: Neochlazuje, ale rozproudí vzduch, je nám v jeho blízkosti příjemněji. Má velmi nízkou spotřebu a je nejlevnější.

Jak dlouhodobě snížit tepelné zisky?

Zabraňte vstupu tepla do interiéru. Venkovní žaluzie, rolety nebo markýzy dokážou zablokovat až 90 % slunečního záření ještě předtím, než dopadne na okno. Teplo pomohou odrážet také vnitřní žaluzie a světlé termoizolační závěsy. Důležité je i správné větrání. Větrejte intenzivně v noci a brzy ráno, kdy je venku chladněji.

Dlouhodobě se vyplatí investovat do izolace střechy a fasády, udržíte tak stabilní teplotu uvnitř domu po celý rok. Přirozeným pomocníkem je i zeleň v okolí – popínavé rostliny na fasádě a strategicky vysazené stromy a keře poskytují přírodní stín a ochlazují okolní vzduch.

Potřebujete poradit? Využijte bezplatné poradenství energetických poradců z Energie srozumitelně. Stačí napsat na es@encall.cz nebo zavolat na +420 800 606 808.

Jak se v létě ochlazujete?

Bezplatný srovnávač naleznete na Energie srozumitelně.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Rychlejší výpovědi, delší zkušební doba a brigády od 14 let. Co se od června změnilo v zákoníku práce?

Tagy:
léto energie životní prostředí klimatizace vlhkost odvlhčovač produkty a služby ekonomika, obchod a finance technická infrastruktura vytápění a chlazení Encall