reklama

Je to kluk! Vědci studující kosatky se podělili o radostnou novinu

Před dvěma lety s Tahlequah truchlil takřka celý svět. Nyní se stala matkou zdravého chlapce. Zdroj: Center for Whale Research
Foto:

Středisko pro výzkum velryb potvrdilo, že novorozené mládě kosatky Tahlequah je sameček. Příběh jeho matky před dvěma lety plnil titulky médií po celém světě. Po dlouhých sedmnáct dní s sebou stovky kilometrů nosila svou novorozenou dceru, která zemřela půl hodiny po porodu.

reklama

Vědci odhadují, že se malá kosatka narodila 4. září. Pohlaví mláděte vědci určili z fotografií, které pořídili 22. září nedaleko Point Roberts. Podle vědců je novorozené mládě hodně temperamentní a divoké. Sameček evidovaný zatím jen pod značkou J57 je druhým přeživším mládětem samice Tahlequah. Tím prvním je jeho starší bratr J47, který letos oslaví desátý rok života. V roce 2018 se jí narodila i holčička, která ale přežila jen půl hodiny. Tahlequah nosila mrtvé mládě více než dva týdny na svém nose. V nošení se s ní střídali i další členové rodiny. Odborníci se domnívají, že kosatky tak vyjadřovaly svůj zármutek nad ztrátou tolik očekávaného nového člena rodiny.

I přesto, že každá nově narozená kosatka je velkou nadějí pro budoucnost celé ohrožené rodiny, vědci tajně doufali, že i toto mládě bude samička. „Holky se můžou stát matkami,“ vysvětluje Ken Balcomb, ředitel Střediska pro výzkum velryb. „A samozřejmě nepotřebujete tolik kluků, když máte dva samce, kteří jsou otci většiny potomků v této populaci.“ V současnosti se populace Jižních rezidentů, ke které patří i rodina Tahleuqah a jejího mláděte, skládá z 39 samic, 33 samců a jednoho loňského mláděte zatím neznámého pohlaví. Z tohoto počtu je však v reprodukčním věku jen 27 samic a 17 samců. Před několika dny vědci potvrdili přítomnost dalšího novorozence ve stádu, zatím si však nejsou jistí jeho zdravotním stavem.

Narození J57 vědci však i tak vítají – znamená to, že se kosatky stále mohou rozmnožovat. Jejich reprodukční schopnosti totiž ohrožuje nedostatek potravy a s ním spojená podvýživa, ale i znečištění moří či stále větší podmořský hluk.

K tématu

Tagy: ohrožený druh kosatky novorozenec USA
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky povinně venku i v autě

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky povinně venku i v autě

V úterý přibylo v Česku 11 984 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší přírůstek od začátku epidemie. V zemi je nyní více 113 tisíc nakažených. Počet úmrtí celkem je už 1 619. V zemi ode dneška platí povinnost nosit roušky i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Nemocnice budou nové nakažené hlásit do systému už do hodiny. Kabinet oznámí další zpřísnění.

Domácí

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít

Celé řadě českých restaurací a hospod, které nevyužívají výdejní okénko, kvůli pandemii koronaviru a opatřením hrozí, že se jejich pivo v tancích a sudech může do znovuotevření zkazit. V takovém případě by musely pivo vylít do kanalizace. S pomocí ovšem přicházejí některé velké pivovary. Ty totiž plánují restauracím prošlé pivo kompenzovat. Pivovary zároveň chtějí restauracím pomoci i v dalších směrech – včetně těch, které k výdeji z okénka přistoupily.

reklama
Nejsme tu od toho, abychom se báli. Zůstaneme s vámi až do konce, vzkazují záchranáři
Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan
Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost
reklama
reklama
Mrazáky na mrtvoly budou. Politici jsou psychopati, za mrtvé může Babiš, tvrdí Flegr

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Plošné školy v přírodě? Líbivá, ale nereálná myšlenka, vzkazuje Plaga Prymulovi
Další články
reklama
reklama