reklama

Je to kluk! Vědci studující kosatky se podělili o radostnou novinu

Středisko pro výzkum velryb potvrdilo, že novorozené mládě kosatky Tahlequah je sameček. Příběh jeho matky před dvěma lety plnil titulky médií po celém světě. Po dlouhých sedmnáct dní s sebou stovky kilometrů nosila svou novorozenou dceru, která zemřela půl hodiny po porodu.

reklama

Vědci odhadují, že se malá kosatka narodila 4. září. Pohlaví mláděte vědci určili z fotografií, které pořídili 22. září nedaleko Point Roberts. Podle vědců je novorozené mládě hodně temperamentní a divoké. Sameček evidovaný zatím jen pod značkou J57 je druhým přeživším mládětem samice Tahlequah. Tím prvním je jeho starší bratr J47, který letos oslaví desátý rok života. V roce 2018 se jí narodila i holčička, která ale přežila jen půl hodiny. Tahlequah nosila mrtvé mládě více než dva týdny na svém nose. V nošení se s ní střídali i další členové rodiny. Odborníci se domnívají, že kosatky tak vyjadřovaly svůj zármutek nad ztrátou tolik očekávaného nového člena rodiny.

I přesto, že každá nově narozená kosatka je velkou nadějí pro budoucnost celé ohrožené rodiny, vědci tajně doufali, že i toto mládě bude samička. „Holky se můžou stát matkami,“ vysvětluje Ken Balcomb, ředitel Střediska pro výzkum velryb. „A samozřejmě nepotřebujete tolik kluků, když máte dva samce, kteří jsou otci většiny potomků v této populaci.“ V současnosti se populace Jižních rezidentů, ke které patří i rodina Tahleuqah a jejího mláděte, skládá z 39 samic, 33 samců a jednoho loňského mláděte zatím neznámého pohlaví. Z tohoto počtu je však v reprodukčním věku jen 27 samic a 17 samců. Před několika dny vědci potvrdili přítomnost dalšího novorozence ve stádu, zatím si však nejsou jistí jeho zdravotním stavem.

Narození J57 vědci však i tak vítají – znamená to, že se kosatky stále mohou rozmnožovat. Jejich reprodukční schopnosti totiž ohrožuje nedostatek potravy a s ním spojená podvýživa, ale i znečištění moří či stále větší podmořský hluk.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rusové hodně blafují. Rozhodli se Ukrajince šikanovat, tvrdí Šedivý
360°

Rusové hodně blafují. Rozhodli se Ukrajince šikanovat, tvrdí Šedivý

K masivnímu útoku na Ukrajině ze strany Ruska nedojde. Moskva totiž hodně blafuje a rozhodla se Ukrajince šikanovat. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl armádní generál v záloze, vedoucí Katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. Nevyloučil ale, že by mohlo dojít pravděpodobně k „bojůvkám“ na hranicích.

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu
Koronavirus

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu

Varianta omikron v posledních dnech v Česku přebírá vládu. Z britské studie UK Health Security Agency vyplývá, že účinnost očkovacích látek proti symptomatickému průběhu nemoci je u varianty omikron výrazně nižší než u varianty delta. Ochrana navíc rychle slábne. Vakcíny ale dál spolehlivě chrání člověka před tím, že skončí s těžkým průběhem v nemocnici. V případě přeočkovaní klesá riziko hospitalizace až o 90 %.

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání žádosti o vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Posuzovat má i žádost o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze opencard. Je možné, že výbor už dá doporučení sněmovnímu plénu, jak by mělo o žádostech rozhodnout.

Expert: Žalob ve sportu kvůli covidu může přibývat. U Djokoviče selhali organizátoři

Expert na sportovní právo Jan Šťovíček se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rozpovídal o sporu srbského tenisty Novaka Djokoviče s australskou vládou. Světová jednička nakonec nemohla nastoupit na Australian Open a pokusit se tak přidat 21. grandslamové vítězství. Předmětem sporu mezi Djokovičem a australskou vládou je fakt, že sportovec není očkován proti covidu.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

reklama