Informují zpravodajské služby amerického prezidenta komplexně a pravidelně? Takovou otázku dostala na tiskové konferenci Kayleigh McEnanyová, tisková mluvčí Bílého domu. Dohady o informovanosti Donalda Trumpa rozpoutala zpráva americké rozvědky, podle které Rusko najímalo hnutí Tálibán, aby jeho příslušníci likvidovali americké vojáky.
Věděl o tom Trump? A když věděl, proč nepodnikl žádné kroky? Amerického prezidenta sepsul v médiích i jeho volební rival Joe Biden, podle kterého šéf Bílého domu dostává každý den souhrn přísně tajných informací od zpravodajských služeb. „Pokud o tom nevěděl a nikdo mu o tom neřekl, pak jde o naprosté selhání. Jestli mu o tom řekli, ale on nic neudělal, pak je to také naprosté selhání,“ řekl viceprezident, který se s Trumpem utká o křeslo v Oválné pracovně už 3. listopadu.
Rozdmýchané vášně musela před kamerami hasit McEnanyová, která je ve funkci tiskové mluvčí Bílého domu od letošního dubna. „Prezident zprávy čte. A se členy zpravodajských služeb hovoří také osobně,“ bránila Trumpa jeho mluvčí. „Prezident, abych byla upřímná, je nejvíce informovaný člověk na planetě Zemi, když přijde na hrozby, kterým musíme čelit,“ dodala.
The White House @PressSec said today: “the President is the most informed person on plant earth when it comes to the threats we face”
— David Begnaud (@DavidBegnaud) June 30, 2020
Trump 2/27/20: "It's going to disappear. One day it's like a miracle, it will disappear.” He was talking about #COVID19
pic.twitter.com/b5GRzbsZCb
„S národním bezpečnostním poradcem Robertem O’Brienem se setkává někdy i dvakrát denně, přičemž s ním také pravidelně telefonuje. Prezident dostává od zpravodajských služeb informace kontinuálně,“ pokračovala McEnanyová. „Nedovolím, aby nám New York Times diktoval, kdy máme zveřejnit přísně tajnou informaci a kdy ne. To je neobhajitelný požadavek,“ prohlásila mluvčí s odkazem na americký list, podle kterého Trump už v únoru věděl o ruské konverzaci s Tálibánem.
Jaké straně tedy věřit? Už delší dobu se o Trumpovi povídá, že prezident u delšího psaného textu nezvládne udržet pozornost. Například list Washington Post v dubnu napsal, že Trump promeškal včasnou reakci na koronavirovou nákazu, protože „jen rutinně prolistoval denní souhrn informací a několikrát prokázal, že je málo trpělivý, a to dokonce i tehdy, když mu dvakrát nebo třikrát týdně shrnují informace verbálně“.
Mírová jednání na pozadí krvavé zakázky?
O tom, že ruská strana podplácí Tálibánce, aby zabíjeli koaliční jednotky v Afghánistánu v čele s těmi americkými, napsal list New York Times minulý týden. Třaskavá zpráva okamžitě vyvolala pozdvižení na americké politické scéně.
Rusko mělo radikálnímu hnutí nabídnout krvavý kontrakt už loni. Přibližně ve stejné době, kdy na Blízkém východě vrcholila mírová jednání mezi USA a právě zmíněným Tálibánem. Obě strany v únoru podepsaly mírovou dohodu, na základě které se američtí vojáci do 14 měsíců z Afghánistánu stáhnou.