Americký Národní institut zdraví v pondělí zveřejnil zprávu, podle které má Reston ebolavirus (RESTV), který se před několika lety objevil u prasat, schopnost šířit se vzduchem. Už dříve se ukázalo, že virem se může infikovat i člověk, zatím se ale nepotvrdilo, že by u lidí vyvolal onemocnění. Odborníci však varují, že by mohl zmutovat na kmen, který bude pro člověka nebezpečný. Epidemiolog Rastislav Maďar hovoří o tikající biologické bombě.
„Vznik RESTV u prasat je alarmem, protože je možný přenos na člověka přímým kontaktem s prasaty nebo potravinovým řetězcem,“ uvádějí experti z amerického Národního institutu pro alergie a infekční nemoci, kteří vir zkoumali v laboratoři v Hamiltonu v Montaně.
RESTV by měl být podle vědců z Národního institutu zdraví považován za patogen hospodářských zvířat, který může ovlivnit jiné savce, včetně lidí. Odborníci odkazují na studii, podle které u selat infikovaných virem propukla těžká respirační onemocnění. Později selata virus vylučovala z horních cest dýchacích.
Z minulosti je známo, že RESTV může infikovat člověka, zatím se ale neprokázalo, zda mu může způsobit onemocnění. V současnosti ale vědci vyjadřují znepokojení nad tím, že prasata mohou sloužit jako „dočasný nebo zesilující hostitel“. Čím rychleji se totiž virus dokáže šířit, tím větší je šance, že zmutuje. Známé je to například u chřipky, podobnou schopnost ale nedávno prokázal i nový koronavirus.
Maďar varuje před nebezpečím mutace
Vir by tak mohl zmutovat do podoby, která se od původního podstatně liší. Před tímto nebezpečím varuje i epidemiolog Rastislav Maďar. „Schopnost viru Reston ebola vylučovat se po nákaze prasat vzdušnou cestou není pro lidstvo dobrá zpráva. Už stačí, že se tímto způsobem mění ptačí typy chřipkových virů na kmeny nebezpečné pro lidi. Snad to nebude nová tikající biologická bomba,“ napsal na Twitter Maďar.
Schopnost viru Reston Ebola vylučovat se po nákaze prasat vzdušnou cestou není pro lidstvo dobrá zpráva. Už stačí, že se tímto způsobem mění ptačí typy chřipkových virů na kmeny nebezpečné pro lidi. Snad to nebude nová “tikající biologická bomba.” https://t.co/koJMokGJcA
— Rasti Madar (@RastiMadar) December 22, 2020
Virus vědci identifikovali v roce 1989 u opic přepravených z Filipín do Restonu ve Virginii. Pozornost si získal v roce 2008, kdy na Filipínách propukla nákaza u prasat. Toto ohnisko vedlo k prvnímu spojení přenosu RESTV z člověka na člověka, což v únoru 2009 vedlo Světovou zdravotnickou organizaci k vydání globálního varování.
Zatím bylo odhaleno šest druhů ebolavirů, z nichž nejznámější je zairský, kterému se obecně říká ebola a který představuje jednu z nejnebezpečnějších nemocí, jakou člověk může prodělat. Jeho smrtnost se pohybuje mezi 50 až 90 procenty.
Dosud největší epidemie eboly proběhla v západní Africe na přelomu let 2013 a 2014. V lednu 2016 oficiální počet nakažených přesáhl 28 tisíc, z toho přes 11 tisíc lidí zemřelo.