Zrušení superhrubé mzdy rozvrátilo státní rozpočet. Myslí si to poslanec za hnutí STAN Josef Bernard, který tím zkritizoval hnutí ANO i současného koaličního partnera – ODS. Bernardův výrok vyvolal ostrou reakci poslance ANO Martina Kolovratníka, podle něhož bylo snižování daní zaměstnanců jednoznačně dobrým krokem. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS se poslanci přeli i o současných koaličních návrzích na úspory.
Poslanec Bernard hnutí ANO vyčítá, že stát se v současné době zadlužuje kvůli bývalé vládě Andreje Babiše, která prosadila zrušení superhrubé mzdy. „Rozvrátili jste rozpočty. Byl to ohromný proinflační krok. Proto máme jednu z největších inflací v Evropě,“ vyčetl nynější opoziční straně.
Poslanec za ANO Kolovratník si však kritiku nenechal líbit. „Za zrušením superhrubé mzdy si stojím. Kritikou pana Bernarda jsem zaskočen a budu velmi upřímný. Vaše výroky jsou velmi neuvěřitelné. V minulosti jste prohlásili, že některé skupiny nemají nárok na určitou výši DPH, a proto se musí zvýšit. Tento přístup se mi zdá opravdu extrémní,“ řekl Kolovratník s narážkou na návrhy hnutí STAN v rámci konsolidačního balíčku.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Připravte se na nevyhnutelné. Jurečka chystá osvětovou kampaň k důchodům, jak bude vypadat?
Bernard se poté začal s Kolovratníkem hádat a výsledkem bylo, že poslanec hnutí ANO vyzýval zákonodárce za STAN, aby přestal lhát. „Současnou situaci jde řešit jinými způsoby než tupým zvyšováním daní. Tečka, byť jste tady na mě dva vládní zástupci,“ řekl Kolovratník směrem k Bernardovi a také místopředsedovi Poslanecké sněmovny Janu Skopečkovi (ODS).
Občanskodemokratický poslanec ke sporu řekl, že se koaliční strany na úsporách dohodnou. „Stav veřejných financí je v daleko horším stavu, než abychom se spokojili se 70 miliardami. Když jsem se účastnil jednání, měl jsem pocit, že ODS je jedna z mála stran, která chce něco ušetřit,“ řekl Skopeček.
Zároveň odmítl komentovat konsolidační balíček hnutí STAN, který by měl přinést velkou úsporu ve státním rozpočtu. „Není to balíček úsporný, ale spíš daňový skok pro firmy a fyzické osoby. Pro to rozhodně nejsme, nedoporučujeme to. Myslím, že tato koalice vznikla proto, abychom něco udělali s výdaji,“ dodal Skopeček.
K tématu se připojil také poslanec hnutí SPD Radek Koten, který si pochvaloval konec superhrubé mzdy před třemi lety. „Myslím si, že je to v pořádku. Lidem zůstalo více peněz v peněženkách. Na druhou stranu jsme anomálie ve středu Evropy – ostatní státy v EU zdaňují dividendy nadnárodních korporací,“ dodal Koten.