
Svoboda: Čína je pro Rusko hrozbou. Kdyby se její lid rozhodl vyrazit na sever, nic ho nezastaví
Poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz a jeho zástupce Alex Wong opustí své posty v Bílém domě. S odkazem na své zdroje o tom informují stanice CBS News a Sky News. Prezident Donald Trump ve čtvrtek večer uvedl, že Waltze nominuje na post velvyslance USA při OSN.
Americké námořnictvo zaznamenalo ztrátu ve výši více než 60 milionů dolarů (asi 1,3 miliardy korun). Při manipulaci na palubě se zřítila přes okraj letadlové lodě USS Harry S. Truman stíhačka Boeing F/A-18E Super Hornet. Stroj zmizel v hlubinách Rudého moře. Podle prvotních informací došlo k nehodě kvůli ostrému manévru, když se loď prudce vyhýbala palbě jemenských Hútíů, informoval web CNN.
Americký ministr obrany Pete Hegseth sdílel citlivé informace k útokům na jemenské Húsíe v chatové skupině v aplikaci Signal, jejímiž členy byla jeho manželka, bratr či osobní právník. S odvoláním na nejmenované zdroje obeznámené s případem o tom v pondělí informovala agentura Reuters a další média.
Americká armáda oznámila, že v rámci své kampaně proti jemenským povstalcům Hútíům zničila důležitý ropný přístav Ras Ísá u Rudého moře. O život přišlo 74 lidí, dalších 171 utrpělo zranění, uvedl podle agentury AFP mluvčí ministerstva zdravotnictví povstalecké vlády Hútíů. Dodal, že záchranné práce pokračují. Podle Reuters se jednalo o jeden z nejsmrtelnějších úderů od zahájení útoků USA na skupinu podporovanou Íránem. Útok odsoudil Írán a palestinské teroristické hnutí Hamás.
Pentagon vyslal na ostrov Diego Garcia v Indickém oceánu nejméně šest bombardérů B-2, což je zhruba třetina flotily neviditelných bombardérů amerického letectva. Analytici to podle CNN označují za vzkaz jemenským Hútíům a Íránu v době, kdy na Blízkém východě opět narůstá napětí.
Členové Rady pro národní bezpečnost prezidenta Donalda Trumpa, včetně Michaela Waltze, vyřizovali vládní záležitosti prostřednictvím osobních účtů na Gmailu. Vyplývá to z dokumentů a rozhovorů se třemi americkými úředníky, píše deník The Washington Post.
Ostrá roztržka se udála mezi republikánskou kongresmankou USA Marjorie Taylor Greeneovou a britskou novinářkou televize Sky News Marthou Kelnerovou. Politička, která patří mezi nejsilnější zastánce prezidenta Donalda Trumpa, odmítla reportérce odpovědět na otázky, protože není Američankou. Místo toho spustila kritiku Velké Británie – Kelnerové například tvrdila, že na ostrovech „migranti znásilňují ženy“.
Americká armáda pokračuje na rozkaz prezidenta Donalda Trumpa v útocích na povstalce v Jemenu. Operace proti Hútíům má trvat několik týdnů. Trump si tím ale vysloužil kritiku od některých republikánů. Podle Independentu nechápou, jak to jde dohromady s jeho snahou o mír na Blízkém východě.
Z úniku informací z tajného chatu amerických představitelů o úderu na Jemen vyplývá, co si lidé kolem prezidenta Donalda Trumpa myslí o Evropě. Ministr obrany Pete Hegseth ji mimo jiné označil za patetickou a mluvil o i „evropském vyžírkovství“. Podle Nathalie Tocciové, ředitelky italského Institutu mezinárodních vztahů, kterou citoval The New York Times, dobré transatlantické vztahy skončily.
Americký poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz řekl v televizi Fox News, že přejímá plnou zodpovědnost za přidání novináře Jeffreyho Goldberga do chatovací skupiny, ve které se nejvyšší američtí činitelé bavili o plánovaných úderech proti jemenským povstalcům Húsíům. Waltz zároveň prohlásil, že šéfredaktor časopisu The Atlantic Goldberg má hroznou pověst. Magazín se podle médií proti výrokům zaznívajícím z administrativy prezidenta Donalda Trumpa na svou adresu ohradil.
Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Mike Waltz má za sebou jen těžko představitelné fiasko, když do soukromé konverzace nejužšího okolí hlavy státu přibral i šéfredaktora portálu The Atlantic Jeffreyho Goldberga a diskutoval před ním válečné plány. Lidé z Bílého domu jej označují dokonce za „idiota“ a shodují se, že by měl přijít o svoji práci. Sám Trump se však za svého poradce navzdory průšvihu postavil. To však nemusí nutně znamenat Waltzovo setrvání. Podle webu Axios je ale jeho konec nepravděpodobný. Šéfové amerických tajných služeb v úterý uvedli, že v chatovací skupině nebyly sdíleny utajované informace.
Jde o šokující porušení zásad národní bezpečnosti, píše CNN o úniku amerických plánů útoku na Jemen. O úniku v pondělí informoval šéfredaktor webu The Atlantic, který byl – zřejmě omylem – přizván do slabě zabezpečeného skupinového chatu, v němž lidé z okolí Donalda Trumpa diskutovali o chystané vojenské operaci. V této souvislosti se rovněž mluví o chybějící sebereflexi vysokých představitelů Trumpovy administrativy.