Jemen

Výpis příspěvků ke štítku „Jemen“

Na Ukrajinu byli vysláni specialisté íránské gardy. Mají učit ruské vojáky používat drony

16. října 2022 23:31

Elitní íránští vojáci podle zdrojů The Mirror v tajnosti dorazili na ukrajinskou válečnou frontu. Jejich cílem je učit ruské jednotky ovládat bezpilotní letouny označované za kamikaze, kterých údajně přivezli několik stovek. Ukrajinská strana tvrdí, že už došlo k likvidaci minimálně jednoho z výcvikových týmů a desítek letounů.

Češi čím dál častěji jezdí na dovolené single. Papež prozradil, jak je to s bezpečností

18. srpna 2022 12:34

Než aby nevyrazili vůbec, jedou alespoň sami. Ať už proto, že si chtějí užít čas pro sebe, snadněji se na cestách seznamovat s místními i dalšími turisty, nebo zkrátka jen nemají s kým jet. Takzvané single cestování je mezi Čechy stále populárnější. Registrují to i cestovní kanceláře, jak potvrdil místopředseda jejich asociace Jan Papež. Vysvětlil, v čem je takové cestování specifické a na co by si měli dát všichni turisté pozor.

OSN: Válka na Ukrajině je katastrofa na katastrofě. Vysoké ceny potravin dál prudce rostou

30. března 2022 05:36

Ruská invaze na Ukrajinu způsobila „katastrofu na katastrofě“ a bude mít globální dopad, který bude větší než cokoliv, co svět zažil od druhé světové války. Radě bezpečnosti OSN to řekl šéf Světového potravinového programu (WFP) David Beasley. Důvodem je podle něj fakt, že ukrajinští farmáři, kteří produkují značné množství pšenice pro světový trh, nyní bojují proti ruským jednotkám. Už tak vysoké ceny potravin podle něj dále prudce rostou.

Zajímáme se jen o Ukrajinu, co jiné války? Rasistické, říká fotbalista Bellerín

25. března 2022 09:21

Héctora Bellerína si dobře pamatují fanoušci londýnského Arsenalu. Nyní fotbalista hájí barvy Realu Betis ve Španělsku, odkud sleduje válku na Ukrajině. A kroutí hlavou nad tím, jak svět útok ruské armády a osudy trpících lidí abnormálně řeší, když jiné konflikty vytrvale přehlíží. Označil to za „rasistický“ přístup.

Nejmenší levhart na světě v horách Ománu bojuje o přežití. Hrozí mu vyhynutí

23. ledna 2022 09:13

Ve výšinách přírodní rezervace Džabal Samhán balancuje nad propastí nejmenší z velkých kočkovitých šelem. Horská rezervace v jihoománské provincii Zufár se sice nachází nedaleko přístavního města Salála, je ale jako z jiného světa. Letní monzuny každý rok v působivé podívané promění poušť v záplavu zeleně a vodou zaplní vyschlá koryta řek i jezera. Hor se ale fenomén netýká. Rezervace zůstává suchá a nepřátelská –⁠ přitom právě tato oblast je domovem levharta arabského, napsal zpravodajský web CNN.

Papež František ve vánočním poselství připomněl lidské utrpení a vyzval ke svornosti

25. prosince 2021 12:42
Aktualizováno

Papež v poselství Městu a světu (Urbi et Orbi) vyzval ke svornosti a dialogu, který je podle něj jediným prostředkem, jak vyřešit konflikty od rodinných až po ty válečné. Připomněl utrpení lidí v konfliktních zemích, jako je Sýrie či Jemen, Ukrajině přál bezpečí. Ve svém projevu připomněl i uprchlíky či lidi týrané a zneužívané.

Soused zemřel hlady, líčí Sabina z Jemenu aneb České mámy v boji s hladomorem

18. října 2021 22:12

Po matce je Češka a po otci Jemenka. Ve dvaceti letech odešla Sabina Addailamy z Prahy do jemenské metropole San’á, kde se nyní s pomocí českých kamarádek snaží čelit postupujícímu hladomoru. Ve válkou zmítaném Jemenu je to boj s větrnými mlýny. „Denně vidím spoustu podvyživených děti, některé se prohrabují mezi odpadky a hledají cokoliv, co by snědly,“ informuje 46letá Addailamy přímo ze San’á.

Vchod do podsvětí tam stráží džinové. Jeskyňáři se prvně spustili na dno Studny pekel

30. září 2021 14:16

Geologičtí experti se v Jemenu poprvé v historii vypravili prozkoumat tamní 112 metrů hlubokou propadlinu. Závrt nese oficiálně název Barhoutova studna, místní ale díře v zemi po staletí říkají Studna pekel. Podle pověstí měli být v prohlubni džinové či vchod do podsvětí, jeskyňáři ale na dně objevili docela jiné poklady.

Historický milník. Poslední země se zbavila benzinu s olovem, u nás se nepoužívá už 20 let

14. září 2021 18:04

Benziny s příměsí olova provázely automobilismus celá desetiletí. Olovo, přesněji tetramethylolovo a tetraethylolovo, totiž zabraňovalo předčasnému výbuchu paliva ve válci, takzvanému detonačnímu hoření. Motory tak mohli mít vyšší kompresní poměr a vyšší výkon. Negativní účinky na lidské zdraví a životní prostředí však byly neoddiskutovatelné. Definitivně ale skončil olovnatý benzín až nyní, a to v Alžírsku.

Arabské jaro 10 let poté: Z demokracie se nenajíme, protestují Tunisané

1. ledna 2021 14:26

Deset let uplynulo od okamžiku, kdy se pouliční prodavač obuvi Mohamed Bouazizi upálil před budovou tehdejší tuniské vlády. Jeho čin vyvolal statisícové protesty napříč arabským světem. Předznamenal pád několika diktátorů, ale také nekončící občanské války. Tunisko bývá nyní označované za jedinou zemi, která z arabského jara vyšla jako vítězná. Jeho občané o tom ale přesvědčeni nejsou.