Americký ministr obrany sdílel tajné plány útoků v další skupině. Tentokrát i se svou rodinou

Americký ministr obrany Pete Hegseth sdílel citlivé informace k útokům na jemenské Húsíe v chatové skupině v aplikaci Signal, jejímiž členy byla jeho manželka, bratr či osobní právník. S odvoláním na nejmenované zdroje obeznámené s případem o tom v pondělí informovala agentura Reuters a další média.

Zjištění existence druhého chatu na Signalu vyvolává další pochybnosti o tom, jak Hegseth nakládal s velmi citlivými daty na platformě, která nemá certifikaci pro sdílení utajovaných informací. Přichází rovněž pro něj v obzvláště choulostivé chvíli, kdy byli minulý týden po interním vyšetřování úniku informací z Pentagonu odvoláni vysoce postavení činitelé.

ČTĚTE TAKÉ: Trump doufá, že se Kyjev a Moskva tento týden dohodnou. Pak vydělají jmění, vzkázal

Hegseth ve druhém chatu sdílel podobné informace, o kterých v březnu informoval časopis The Atlantic. Jeho šéfredaktor Jeffrey Goldberg byl omylem zařazen do chatové skupiny na Signalu spolu s dalšími vrcholnými představiteli administrativy Donalda Trumpa. Získal tak přístup k americkým plánům útoku v Jemenu.

Osoba obeznámená se záležitostí, která hovořila pod podmínkou anonymity, agentuře Reuters sdělila, že ve druhém chatu bylo asi deset lidí. Vytvořen byl v době, kdy Kongres Hegsetha potvrzoval do funkce, a jeho cílem bylo probírat v něm administrativní záležitosti, nikoliv podrobné vojenské plánování. Hegseth tam nicméně později sdílel harmonogram leteckých úderů v Jemenu.

Hegsethova manželka Jennifer, bývalá producentka v televizi Fox News, se podle snímků, které zveřejnil Pentagon, účastnila citlivých setkání se zahraničními vojenskými protějšky.

Pentagon reaguje propouštěním

Během březnového jednání Hegsetha s britským ministrem obrany v Pentagonu bylo vidět, že sedí za svým manželem v zasedací místnosti. Zaměstnankyní ministerstva obrany podle agentury DPA není. Hegsethův bratr je styčným důstojníkem amerického ministerstva vnitra v Pentagonu.

Nejnovější odhalení přicházejí několik dní poté, co byl jeden z Hegsethových nejbližších poradců Dan Caldwell vyveden z Pentagonu, neboť byl označen jako původce úniků informací z ministerstva obrany.

Po Caldwellově odchodu byli v pátek ze stejných důvodů propuštěni také Darin Selnick, který se nedávno stal Hegsethovým náměstkem, a Colin Carroll, šéf kanceláře náměstka ministra obrany Steva Feinberga.

K prvnímu úniku informací došlo v březnu, kdy šéfredaktor webu The Atlantic Jeffrey Goldberg informoval, že se ocitl ve skupině v komunikační aplikaci, kde uživatelé vystupující například pod jmény Pete Hegseth, J. D. Vance, Marco Antonio Rubio nebo Scott Bessent mluvili o plánovaném bombardování Hútíů v Jemenu.

Ačkoliv Goldbergovi vše nejprve připadalo nevěrohodné, postupné události ukázaly, že zprávy jsou skutečné. Novinář tak vše shrnul v obsáhlém článku „Trumpova administrativa mi omylem poslala textovou zprávu o svých válečných plánech,“.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Špatné zprávy pro Ukrajinu. USA nedodají další zbraně, chtějí uznat ruskou kontrolu nad Krymem

Tagy:
Pentagon Ukrajina politika Jemen vláda USA Donald Trump Kyjev ministr obrany Signal trestná činnost, právo a spravedlnost Pete Hegseth Dan Caldwell