reklama

Děti jen fandily svému týmu. Musíme se ohradit, vysvětluje Hamáček předvolání velvyslance

Česko se proti nařčení z rasistického chování musí ohradit, uvedl v Hlavních zprávách ministr vnitra Jan Hamáček. Podle něj šlo jen o podporu českého týmu ze strany malých sportovců. Po jarním incidentu mezi Ondřejem Kúdelou ze Slavie a záložníkem skotských Rangers Glenem Kamarou se klub i finský hráč znovu ohánějí údajným rasismem, tentokrát po zápase se Spartou.

reklama

„Všichni se shodneme, že rasismus nemá ve sportu žádné místo. To, co se dělo na zápase, ale nebyl rasismus. Bylo to sportovní fandění dětí, které podporovaly svůj tým,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ministr vnitra Jan Hamáček.

Jednalo se podle něj o zcela normální chování. Ministr vnitra proto odmítl akceptovat nenávistné komentáře ze strany Velké Británie směrem k České republice. Jako o zkaženém ovoci se totiž o Češích vyjádřil mimo jiné činovník Skotské fotbalové asociace. „Nebudeme akceptovat obvinění nevinných dětí i celé společnosti. Britská strana se musí dozvědět, že se ohrazujeme,“ dodal Hamáček s odkazem na to, že si šéf diplomacie a jeho bývalý náměstek Jakub Kulhánek předvolá britského velvyslance.

Byli úžasní, chválil děti Vrba

Na Letné to byl ve čtvrtek večer velký fotbalový svátek. Sparta proti Rangers v duelu Evropské ligy. Pražané měli kvůli rasistickému chování fanoušků ze začátku srpna uzavřený stadion, ovšem díky výjimce od UEFA mohlo utkání navštívit téměř jedenáct tisíc školáků, začínajících fotbalistů, zkrátka dětí od šesti do čtrnácti let.

Kvůli incidentu ze souboje Slavie a Rangers ale malí fanoušci vedle podpory Sparty připomněli Kamarovi, že v Česku oblíbencem není. A to při téměř každém dotyku s míčem. Potleskem ho pak v 74. minutě vyprovodili po druhé žluté kartě do šaten. Atmosféru, kterou vytvořili, si pochvalovali sparťanští hráči i trenér Vrba.

„Byli prostě úžasní a zaslouží si obrovskou pochvalu, takže já jim za to moc děkuji,“ komentoval podporu Pavel Vrba. „Když jsme vyběhli, naběhla mi husí kůže, a ne že by mi bylo do pláče, ale možná trošku jo – nevím, jestli to bylo tou energií, ale bylo to něco, co jsem v životě nezažil,“ popsal fotbalista Dávid Hancko.

Jiného názoru je ovšem britská veřejnost a tamní média. Ta obvinila malé návštěvníky utkání z toho, že rasisticky bučeli na Glena Kamaru. „Deset tisíc školáků bučelo a pískalo pokaždé, když se kterýkoliv černý hráč z Rangers dotkl míče. Je to naprosto neakceptovatelné a ostudné. České úřady si musí uvědomit, že mají s rasismem velký problém,“ vzkázal Aamer Anwar, kontroverzní právník Glena Kamary.

Pražská Sparta se proti ostrovním nařčením důrazně ohradila: „Je naprosto neuvěřitelné, že po zápase musíme sledovat útoky na nevinné děti a čelíme neopodstatněným obviněním z rasismu. Urážení dětí v online prostoru i v médiích je neakceptovatelné, zoufalé a směšné. Přestaňte útočit na naše děti! Náš klub bude děti – naši budoucnost a naši pýchu – hrdě bránit.“

Tagy:
děti fandění fotbal zápas sport AC Sparta Praha Ondřej Kúdela Glen Kamara rasimus

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

Ne očkování proti covidu. Českem se šíří petice, kterou podepsalo téměř tisíc lékařů

Téměř tisícovka českých lékařů podepsala petici proti povinnému plošnému očkování a vakcinaci dětí. Vadí jim, že kdokoliv s odlišným názorem okamžitě obdrží nálepku dezinformátora a přejí si svobodnou diskusi. Vedle praktických lékařů jsou mezi signatáři také například zubaři, veterináři nebo odborníci, kteří mají blízko k alternativní medicíně, například homeopatii. Iniciativu ostře odmítl mj. šéf lékařů Milan Kubek.

Kubek o antivaxerech: Pronásledují i mé děti. Už chápu, proč Němci podlehli nacismu

Lidé, kteří vyhrožují zastáncům vakcíny, jsou zmanipulovaní dezinformacemi podobně jako Němci v dobách nacismu. V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS to naznačil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Společně se stomatologem Radkem Mounajjedem se shodl, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak se z covidové krize dostat. Proti tomu se naopak ostře ohradil lékař Jan Hnízdil. Svůj konkrétní návrh, jak s pandemií bojovat, ale nepředstavil.

Riziko úmrtí je i po vyléčení těžkého covidu výrazně vyšší. V ohrožení jsou mladší lidé

Lidem, kteří měli těžší průběh onemocnění COVID-19, hrozí větší riziko nakažení se dalšími nemocemi či dokonce smrti. Vyplývá to ze studie výzkumníků floridské univerzity. Vědci prověřili zdravotní stav více než 13 tisíc osob. U těch s těžším průběhem bylo vyšší riziko, že do roka od nákazy zemřou. Toto riziko bylo vysoké zejména u mladších pacientů.

Mladík vs. vysloužilý voják: Finále F1 je tu, Enge si přeje souboj do posledního kola

Celosezonní pouť končí zastávkami v arabském světě. Formuli 1 dělí od tečky pouhé dva závody a na rozdíl od posledních let není v takto pokročilé fázi jasné, kdo se stane mistrem světa. Stále jsou ve hře oba hlavní aktéři – Max Verstappen a Lewis Hamilton. „Letošní ročník je zajímavější a daleko atraktivnější. Je hezké vidět, že o titul bojují jezdci ze dvou týmů,“ uvedl pro CNN Prima Tomáš Enge, který před 20 lety okusil královnu motorsportu.

reklama

Domácí zpravodajství

Ukazuje se, že vakcína nefunguje, tvrdí Hnízdil. Není tak hloupý, jak mluví, vmetl mu Kubek

Je vakcína účinným nástrojem v boji proti covidové pandemii? Na tom se neshodl prezident České lékařské komory Milan Kubek s lékařem Janem Hnízdilem. Ten prý nevidí důvod, „proč se očkovat experimentální vakcínou, která vakcínou ani není“. Kubek s iniciátorem akce Lékaři pomáhají Česku Radkem Mounajjedem si stáli za názorem, že očkování proti covidu výrazně snižuje šanci nákazy a hospitalizace v nemocnici. To ostatně potvrzují i data z výzkumů i nemocnic.

Prymula se pustil do Babiše s Fialou: Naočkovat milion lidí za týden je hodně na hraně

Zvládnout podat milion dávek vakcíny za jeden týden je na hraně reálných možností, sdělil v pořadu Nový den epidemiolog Roman Prymula. Zapochyboval tak nad předpokladem iniciativy Lékaři pomáhají Česku, kterou podpořili nově jmenovaný premiér Petr Fiala (ODS) i jeho předchůdce Andrej Babiš. Ve vysílání CNN Prima NEWS zároveň upozornil na to, že novou variantu covidu omikron můžou Evropané snášet hůř než lidé v Africe.

reklama