reklama

Jeseteři se vrací: Další dva tisíce ryb přispějí obnově druhu

Do povodí Moravy byly vypuštěny dva tisíce mladých ryb. Zdroj: Povodí Moravy
Foto:

Další dva tisíce jeseterů malých se podařilo v předchozích dnech vypustit do české části řeky Dyje. Jde o součást projektu, který má navrátit ohrožené ryby do evropských řek. Ve středu o tom informoval mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.

reklama

Od roku 2017 jsou do řek Morava a Dyje vypouštěny tisíce mladých jeseterů, kteří mají v pětiletém období projektu LIFE Sterlet vytvořit chovné hejno v Dunaji a jeho českých přítocích. V rámci projektu je každoročně vysazeno na pět tisíc mladých ryb. Vysazené ryby jsou monitorovány s pomocí rybářů, kteří hlásí své úlovky přímo Povodí Moravy. Chycené jesetery však musí povinně vracet zpět do vody. Kromě toho se počty jeseterů hlídají i za využití hydroakustické telemetrie, která umožňuje sledování označených ryb na dálku. K tomu je podél řek nainstalováno hned několik hydroakustických přijímačů.

„Tato zvláštní starobylá ryba s protáhlým tělem dosahuje pohlavní dospělosti již okolo čtvrtého roku života, což je velmi dobrý předpoklad k tomu, abychom již v době trvání projektu docílili založení populace dospělých jedinců, která se dokáže sama reprodukovat,“ uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Mláďata pocházejí ze speciální kontejnerové líhně, kterou najdeme na Dunaji ve Vídni. Projekt návratu jeseterů, kteří jsou chráněni zákonem, vyjde státní podnik Povodí Moravy na téměř dvacet tisíc eur. Na projektu spolupracuje i vídeňská Univerzita přírodních věd či Slovenská akademie věd. Během pěti let by mělo být do řek vypuštěno až pětadvacet tisíc jedinců.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Fotbal

Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec

Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec

Páteční zadržení místopředsedy FAČR (Fotbalové asociace České republiky) Romana Berbra v souvislosti s údajným fixlováním zápasů způsobilo v českém fotbale velké změny. Předseda svazu Martin Malík přijal Berbrovu rezignaci na všechny jeho funkce, tedy i tu ve výkonném výboru. Rozpuštěna je po korupční kauze také stávající komise rozhodčích, kterou vedl Jozef Chovanec.

Jan Hamáček

Nový zákon chce lidem tajit informace, podle Hamáčka je to v pořádku

Nový zákon chce lidem tajit informace, podle Hamáčka je to v pořádku

Zatímco veřejnost i novináři poslední týdny volají po zveřejnění veškerých informací v souvislosti s koronavirem, na ministerstvu vnitra vznikla novela krizového zákona, která naopak navrhuje informace utajovat. A to ve chvíli, kdy by jejich zveřejněním mohlo dojít k ohrožení přípravy krizové situace nebo účinnosti krizových opatření. Podle šéfa resortu Jana Hamáčka (ČSSD) je i tak návrh odborníků v pořádku a věří mu.

reklama
Američané žasnou: Jak se mohlo Česko stát z premianta koronavirovým odpadlíkem?
Nový policejní systém za vteřinu rozpozná obličej. Praha ho v ulicích nechce
Dva policisty převezli po nedělní demonstraci do nemocnice. Organizátorovi hrozí milionová pokuta
Řeřicha prý nevyroste. První hoax o 5G sítích pochází od dánských studentek
Někdo přišel s tím matematickým modelem. Kdo je tajemný muž, o kterém mluvil Babiš?
reklama
reklama
Nejrizikovější akce. Nakazit se mohla půlka lidí, odsuzuje epidemiolog Smejkal demonstranty

Koronavirus

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Konflikt kvůli špatně nasazené roušce. Vlakvedoucí Českých drah udeřil cestujícího do hlavy
Další články
reklama
reklama