Jeseteři se vrací: Další dva tisíce ryb přispějí obnově druhu

Další dva tisíce jeseterů malých se podařilo v předchozích dnech vypustit do české části řeky Dyje. Jde o součást projektu, který má navrátit ohrožené ryby do evropských řek. Ve středu o tom informoval mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.

Od roku 2017 jsou do řek Morava a Dyje vypouštěny tisíce mladých jeseterů, kteří mají v pětiletém období projektu LIFE Sterlet vytvořit chovné hejno v Dunaji a jeho českých přítocích. V rámci projektu je každoročně vysazeno na pět tisíc mladých ryb. Vysazené ryby jsou monitorovány s pomocí rybářů, kteří hlásí své úlovky přímo Povodí Moravy. Chycené jesetery však musí povinně vracet zpět do vody. Kromě toho se počty jeseterů hlídají i za využití hydroakustické telemetrie, která umožňuje sledování označených ryb na dálku. K tomu je podél řek nainstalováno hned několik hydroakustických přijímačů.

„Tato zvláštní starobylá ryba s protáhlým tělem dosahuje pohlavní dospělosti již okolo čtvrtého roku života, což je velmi dobrý předpoklad k tomu, abychom již v době trvání projektu docílili založení populace dospělých jedinců, která se dokáže sama reprodukovat,“ uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Mláďata pocházejí ze speciální kontejnerové líhně, kterou najdeme na Dunaji ve Vídni. Projekt návratu jeseterů, kteří jsou chráněni zákonem, vyjde státní podnik Povodí Moravy na téměř dvacet tisíc eur. Na projektu spolupracuje i vídeňská Univerzita přírodních věd či Slovenská akademie věd. Během pěti let by mělo být do řek vypuštěno až pětadvacet tisíc jedinců.

Tagy: