
Boj s covidem: Jihočeský kraj
„Situace u nás se asi nijak neliší od situací na ostatních místech republiky. Snažíme se vytvářet kapacity a mobilizujeme zdravotníky,“ uvedl v pořadu Nový den primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice Aleš Chrdle. Oddělení podle něj expanduje a zabírá jednotlivé části nemocnice včetně personálu.
„Věci, které není nutné dělat, odkládáme a přesouváme na později a snažíme se prostě starat především o ty, kteří zdravotní péči potřebují neodkladně,“ popsal postup Chrdle.
Stejně jako jinde i v jihočeském kraji bojují s počtem nakažených lékařů a sester. „Většina zdravotníků se nakazila doma od svých rodinných příslušníků. Tu a tam se někdo nakazil v práci, ale většinou od nemocných zdravotníků. Paradoxně nákazy od nemocných pacientů jsou pouze výjimky, jestli vůbec někdo,“ vysvětlil primář.
Jsme zvyklí zvládat zátěž dlouhodobě
„Co se týče počtu pacientů, kteří přicházejí, tak ten počet narůstá. Ta čísla se mění každým dnem a spíše jde o tu rychlost nárůstu.“
Jak zvládá situaci tamní personál? „Zdravotníci jsou velmi houževnatí. My jsme zvyklí zvládat zátěž dlouhodobě. Učíme se, jakým způsobem řešit duševní hygienu. Pomáhá nám nemocniční psycholog, abychom dokázali, když jdeme z práce, opravdu vypnout a regenerovat.“
A jak může zdravotníkům pomoci sama veřejnost? „My už nejsme v první linii. První linie veřejnost. Roušky. Ono se to zpolitizovalo, ale ty roušky fungují a pomáhají. Z mnoha důvodů. Mytí rukou. Udržení těch rozestupů. Nechodit zbytečně mezi lidi. Opravdu my omezujeme to, co je zbytné a jestli všichni ostatní kolem nás začnou omezovat, co je zbytné, tak nám to moc pomůže,“ uzavřel primář infekčního oddělení Aleš Chrdle.