Amatérští běžci na lyžích se kvůli koronaviru na start letošního 54. ročníku Jizerské padesátky nepostaví. Organizátoři oznámili, že pro více než 5 000 přihlášených závodníků nedostali od ministerstva zdravotnictví výjimku.
„Finální stanovisko ohledně amatérů jsme dostali ve středu a ministerstvo výjimku, kterou v současném stupni PES potřebujeme, neudělilo. To znamená, že přepínáme do módu virtuálního závodu,“ uvedl David Douša z pořádající agentury Raul! na on-line setkání s novináři. „To nás rozesmutnilo a mrzí, do poslední chvíle jsme doufali, že se povede uspořádat i závody pro amatéry, abychom pokračovali v tradici.“
Na svém Twitteru zprávu potvrdil i hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
Jak před malou chvílí oznámili organizátoři @Jiz50, slavný závod letos pojedou pouze profesionální lyžaři. Rozhodnutí padlo na základě zamítavého stanoviska @ZdravkoOnline, které vzhledem k aktuální nepříznivé epidemické situaci start amatérských běžkařů nepovolilo.
— Martin Půta (@MartinPuta) January 28, 2021
Na trať padesátky se v neděli 14. února vydají pouze profesionálové v rámci mezinárodní série Visma Ski Classics, což se týká 150 mužů a třicítky žen. Pořadatelé dostali výjimku i pro sprint, který se uskuteční o dva dny dříve.
Organizátoři navrhovali rozložit závody na 10 km, 25 km a 50 km klasicky a 30 km volně individuálně do deseti dnů podle přesných časů startu. „Od začátku září se snažili potkat se zástupci ministerstva zdravotnictví a probrat jednotlivé plány, ale první schůzka proběhla až v prosinci, kdy odmítli několik variant včetně plně testované, kdy by se všichni účastníci otestovali na koronavirus,“ popsal Douša.
Pro amatéry bude od příštího týdne připraven takzvaný virtuální závod, který je součástí virtuální ligy Worldloppetu. „Odjet to budou moct, kde budou chtít, a každý si délku a výsledek změří prostřednictvím jakékoli aplikace,“ řekl Douša s tím, že jet může všech více než pět tisíc přihlášených a další se můžou registrovat za 600 korun. „Věříme, že se závodu všichni přihlášení i další zúčastní a udělají z toho největší virtuální memoriál,“ dodal.
Vrácení startovného nejisté
S možností vracení startovného, které na hlavní závod placené s předstihem stálo 1 600 či 2 000 korun, by organizátoři počítali jen v případě výrazné finanční pomoci státu. „Za nás by to byla samozřejmě nejvíc preferovaná varianta, ale v tuto chvíli to nemůžu slíbit, protože nemáme jistotu, že to může nastat,“ řekl Douša. V úvahu spíš připadá, že přihlášení dostanou kompenzaci v podobě slevy na další ročník.
Závody profesionálů jsou financované z partnerských zdrojů, příprava na běhy amatérů je závislá na startovném. Proto je zrušení jejich běhů pro organizátory čárou přes rozpočet, který se v minulých letech pohyboval kolem 25 až 27 milionů korun. „Letos jsme připravovali závod v několika variantách, proto očekáváme, že se bude pohybovat okolo 30 až 32 milionů, ale zatím to nemáme spočítané. Vyčíslit ztrátu v tuto chvíli neumíme, ale pohybujeme se v červených číslech,“ řekl Douša.
Kvůli opatřením proti šíření covidu mají výjimky jen profesionální sporty, organizované sportování amatérů ve vnitřních i venkovních prostorách je zakázáno. Na běžky ale lidé chodit můžou. V Bedřichově, místě startu padesátky, je každý den plné parkoviště a na tratích v Jizerských horách nespočet lyžařů.