5. srpna 2020, první etapa závodu Kolem Polska. Pro mnoho cyklistů byla tato akce vůbec první po koronavirové pauze. To platilo i v případě Nizozemců Fabia Jakobsena a Dylana Groenewegena. Oba dva se onoho dne řítili k cílové čáře rychlostí takřka 80 kilometrů za hodinu. Druhý prvního natlačil k postranní bariéře a vznikly hororové záběry, které obletěly svět. Jakobsen posléze zažíval přetěžké chvíle vzhledem ke svému fyzickému stavu, zatímco „pachatel“ trpěl z hlediska psychiky.
Po kontaktu s Groenewegenem už nemohl dělat Jakobsen nic. Vnímal, že se k němu čím dál tím více přibližuje bariéra. Přes ní také ve vysoké rychlosti přeletěl. Po hrozivém pádu ho museli záchranáři oživovat, po intubaci byl v bezvědomí převezen do nemocnice. Absolvoval pětihodinovou operaci hlavy, přičemž nehodu odnesl především obličej. Přišel téměř o všechny zuby a na nějakou dobu také o hlas.
Ani 27letý Groenewegen se po střetu nedokázal udržet na kole, spadl a zlomil si klíční kost. Ihned byl ze závodu diskvalifikován. Dodatečně dostal od UCI, tedy Mezinárodní cyklistické unie, devítiměsíční distanc. Do pelotonu se tedy nemůže vrátit do 7. května 2021, závodit by měl opět na závodě Kolem Maďarska. V nejtěžším období kariéry vyzpovídal jezdce týmu Jumbo-Visma nizozemský časopis Helden Magazine.
Děsivý pád cyklisty Jakobsena: Nedokážu popsat, jak mizerně se cítím, říká viník
Hrůzostrašné obrázky, které obletěly svět. Nizozemský cyklista Fabio Jakobsen sprintoval v závěrečných metrech první etapy Kolem Polska rychlostí 80 kilometrů v hodině do cíle bok po boku s krajanem Dylanem Groenewegenem. Ten v závěrečných metrech na několik sekund zkřížil soupeři cestu a ještě k němu vytrčil svůj pravý loket. „Může změnit směr, ovšem jednou, ne soustavně,“ řekl pro CNN Prima NEWS cyklistický expert Petr Benčík. Následoval Jakobsenův hrozivý let přes postranní bariéru, v nemocnici pak mladý závodník bojoval o život.
„Ano, cítím se provinile,“ řekl mimo jiné v rozhovoru pro tento magazín. A vinu mu krátce po nehodě přičítal také nespočet anonymů, kteří podle zasílaných vzkazů měli za to, že se Groenewegen pokusil svého krajana na mírně klesavé cílové rovince v polských Katovicích zabít.
„Byly to tak konkrétní a vážné výhružky, že jsme pár dnů po tom pádu zavolali policii,“ uvedl rodák z Amsterdamu. Policie pak strážila Groenewegenův dům. „Dny a týdny hlídala policie naše dveře. Nemohli jsme jen tak opustit dům. Dostávali jsme poštou rukou psané dopisy, v nichž byla dokonce oprátka, na kterou jsme měli pověsit naše dítě,“ pokračoval vítěz čtyř etap na slavné Tour de France.
Ačkoliv sám ví, že jeho manévr Jakobsenovi způsobil vážná zranění a dost ohrozil kariéru mladého závodníka, nechápe, že lidé byli ve výhružkách schopní zajít takto daleko. „Jak je tohle možné? V jak nemocném světě to žijeme? Hlavou se vám honí ty nejšílenější věci. Vstávat ráno z postele byla v tom období docela výzvou,“ dodal Groenewegen.
Několikrát se za hororový incident hluboce omluvil, avšak pro mnohé lidi stále zůstal zločincem. Ostatně bezprostředně po nehodě naťukal Jakobsenův šéf ze stáje Deceuninck – Quick Step Patrick Lefevere na Twitter, že Groenewegen „by měl jít sedět“.
Jakobsen učinil od srpna velký pokrok, i když se stále necítí úplně stoprocentně. Každopádně 24letý cyklista se už dokonce vrátil na kolo a zúčastnil se zimního týmového soustředění ve Španělsku. Termín comebacku do profesionálního světa však v tuto chvíli lze jen těžko odhadovat.