reklama

Joch: Prezidentův životní styl financují poplatníci. Je slušnost o jeho stavu informovat

Politický komentátor Roman Joch řekl, že informovat o zdravotním stavu prezidenta republiky je projevem slušnosti. „Jeho životní styl totiž financují daňoví poplatníci,“ sdělil ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

Joch pro srovnání uvedl případ bývalého amerického prezidenta Billa Clintona. „Ten byl tento týden hospitalizován a okamžitě jeho kancelář informovala o tom, jaká je diagnóza, forma léčby, o lécích i prognóze,“ podotkl. Podle něj se ochrana soukromí vztahuje na soukromé osoby.

„Pokud se někdo rozhodne kandidovat na prezidenta republiky, tak musí předpokládat, že se stává veřejnou osobou. Informovat o svém zdravotním stavu je projevem slušnosti. Že člověk, který dostal velkou čest reprezentovat občany a jeho životní styl je financován z peněz daňových poplatníků, nás bude informovat,“ doplnil.

Zdůraznil, že Miloš Zeman je ústavním prezidentem. „Není to absolutistický monarcha, do jehož soukromého života jeho poddaným nic není. V takto závažné otázce to není ani tak věc zákona. Zákon v tomto relativně chrání i soukromí veřejných činitelů, ale měla by to být primárně věc slušnosti,“ dodal.

Už v roce 2016 byly kolem stavu Zemana tajnosti

Politolog Pavel Šaradín následně doplnil, že funkce prezidenta republiky je snad tou nejvíce veřejnou v českém prostoru. „Jsme svědky, že má Zeman zdravotní problémy. V roce 2016 měl lékařské konsilium, které pravidelně zkoumalo jeho zdravotní stav. To se však bohužel zrušilo a jednotlivým problémům se věnují konkrétní lékaři,“ připomněl.

Přesto je podle něj zdravotní stav prezidenta věcí veřejnou a občané by si zasloužili být informováni. Na dotaz, zda okolí prezidenta rozehrává nějakou hru, jak podotkl v pořadu Partie europoslanec Alexandr Vondra (ODS), sdělil, že to je možné. „Už několikrát jsme byli svědky, kdy se zdravotní stav prezidenta tajil. Viz rok 2016, kdy mluvčí Jiří Ovčáček po zdravotních komplikacích Zemana neinformoval o tom, co s prezidentem je,“ vzpomínal.

„Je zde několik možností. Buď skutečně chtějí (Kancelář prezidenta) prezidenta chránit, ale chovají se již kontraproduktivně a škodí mu. Lépe by mu pomohli, kdyby řekli pravdu. Pak jsou horší teorie, kdy mají před občany co skrývat a chtějí získat maximum času, aby to, co by jim mohlo přitížit, mohli korigovat,“ uvedl.

Dodal však, že nechce spekulovat. Podle něj den pravdy přijde, a to poměrně záhy. „Ten nejbližší den pravdy nastane na státní svátek 28. října. Všichni budeme vědět, v jaké stavu bude Zeman, a dokonce budeme vědět, jestli se zúčastní oslav. Pokud se jedná o hru jeho okolí, tak ji nemohou hrát příliš dlouho,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu
Koronavirus

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně
360°

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank

Terminátor, John Matrix či barbar Conan. Hollywoodský herec, kulturista a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je známý především jako drsňák z akčních filmů. Hráče počítačových her ale překvapil i zmátl svou přítomností ve vánoční reklamě pro on-line titul World of Tanks. Spolupráci s vývojáři posléze vysvětlil na sociálních sítích – sám je prý velký fanda vojenské techniky. Připomněl, že doma má funkční tank, se kterým už v minulosti „pro radost“ přejížděl vraky aut či nábytek.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

reklama

Domácí zpravodajství

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama