reklama

Britové jsou druzí nejtlustší v Evropě, což je příliš drahé, říká premiér Johnson

„Obyvatelé mé země jsou druzí nejtlustší v Evropě. A to je nákladné pro zdravotnictví,“ připustil a oznámil Boris Johnson, premiér Velké Británie. S obezitou ve své zemi hodlá bojovat, aby byla Británie lépe připravená na možné budoucí zdravotní krize.

reklama

Hůře než Britové na tom jsou Malťané –⁠ považovaní za nejobéznější národ Evropy. Agentura Reuters píše, že skoro každý třetí dospělý obyvatel Velké Británie je obézní. V Česku bylo podle údajů z roku 2016 obézních 19,3 procenta lidí. O obezitě se hovoří, pokud hodnota BMI (Body Mass Index), která se vypočítává z hmotnosti a výšky, překročí u daného jedince 30. Obezita podle všeho může vést ke komplikacím při nákaze koronavirem.

Boris Johnson, který sám přiznal, že potřebuje zhubnout, musel být v dubnu hospitalizovaný kvůli nemoci COVID-19, po těžkém průběhu strávil dokonce několik dnů na jednotce intenzivní péče. Na otázku rozhlasové stanice Times Radio, jak se mu nyní vede, odpověděl, že i díky pobytu na jednotce intenzivní péče zhubl. Od propuštění z nemocnice si prý nedává jídla z rychlých občerstvení.

K tématu

Konzervativec Johnson připustil, že doposud zastával „svobodomyslný přístup k obezitě“. „Když se podíváte na ta čísla, na ten tlak na veřejné zdravotnictví, obávám se, že v porovnání s ostatními evropskými zeměmi jsme z nějakého důvodu tlustší než většina ostatních,“ poznamenal Johnson, podle kterého budou Britové šťastnější, v lepší kondici a odolnější vůči nemocem jako COVID-19, pokud se jim podaří vypořádat se s obezitou. „Je to nesmírně nákladné pro celý systém veřejného zdravotnictví,“ vysvětlil Johnson.

Britská vláda by měla představit některé detaily strategie pro boj s obezitou již v letošním roce, uvedla agentura Reuters..

Pandemie koronaviru zasáhla Velkou Británii nejvíce v celé Evropě, nakazilo se tam 312 650 lidí, více než 43 630 na následky nemoci COVID-19 zemřelo.

Další hlavní zprávy

Finance

Státe, zaplať. Kvůli zajišťovacím příkazům podnikatelé vyžadují stamilionové odškodné

Státe, zaplať. Kvůli zajišťovacím příkazům podnikatelé vyžadují stamilionové odškodné

Firmy žádají náhradu škody kvůli zajišťovacím příkazům, kterými Finanční správa blokovala majetek společností podezřelých z nezaplacení daně. Jde o celkovou sumu ve výši téměř 900 milionů korun. Ta zahrnuje finanční nároky za škodu, ušlý zisk či jiné formy újmy. Zajišťovací příkazy jsou kontroverzním tématem – jedná se o mimořádný nástroj berních úřadů, jehož využívání v minulých letech značně stouplo. Řada případů skončila u soudu, který v některých kauzách rozhodl ve prospěch firem.

Cestování

Dva Skoti si večer zašli na jedno pivo. Ráno se probudili na španělské Ibize

Dva Skoti si večer zašli na jedno pivo. Ráno se probudili na španělské Ibize

Devatenáctiletý instalatér Brad Duff ze skotského města Dundee navštívil v neděli večer svého kamaráda Reeceho Lornieho. Když pokročila noc, opilý tandem se zničehonic rozhodl, že si koupí letenky na Ibizu. Za pár hodin už si kamarádi užívali party na španělském ostrově. Pak přišlo ráno. A Brad v kocovině zjistil, že kvůli výletu přišel nejen o dost peněz, ale i o přítelkyni.

reklama
Do obchodu jen s rouškou. Chorvatsko zpřísňuje opatření, v zemi je půl milionu turistů
Hlasy z noční Karviné: Strach nemáme. Pražáci, přijeďte, nejsme malomocní
reklama
reklama
Vědecké objevy v obrazech: Kokosový olej je nebezpečnější než palmový

Věda a technologie

Domácí zpravodajství

Na Kutnohorsko se vracejí roušky. Omezeny jsou hromadné akce
Další články
reklama
reklama