
Expert popsal stav jaderných zbraní v Evropě
Na světě existují pouze dvě jaderné supervelmoci – Spojené státy a Rusko. Bez podpory USA by evropský jaderný arzenál nedokázal Rusku konkurovat. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza. Kdyby Spojené státy opustily Severoatlantickou alianci, byla by to „noční můra“, uvedl.
Spojené státy a Rusko vlastní devadesát procent všech jaderných hlavic světa. „U těchto dvou států jako jediných platí koncept vzájemného zaručeného zničení,“ řekl Bříza ve vysílání CNN Prima NEWS.
ČTĚTE TAKÉ: Rusko je umírající civilizace. Mezi Trumpem a Putinem dojde brzy k roztržce, říká Fištejn
Ruská federace má na svých odpalovacích zařízeních a ve skladech pět tisíc jaderných hlavic. Oproti tomu jediné dvě evropské jaderné velmoci, Francie a Velká Británie, mají zhruba pět set jaderných hlavic dohromady. „Arzenál Francie by nestačil na likvidaci Ruska, zatímco ruský arzenál by bez problémů stačil na likvidaci Francie. Jde o nepoměr mezi Evropou a Ruskem,“ upřesnil Bříza.
Kdyby Spojené státy opustily NATO, převaha Ruska by byla naprosto drtivá, upozornil Bříza. „To je věc z říše nočních můr. Jsem přesvědčen, že to není ani v zájmu Spojených států, takže se to podle mého názoru nestane,“ doplnil.
Rusko si svou pozici dobře uvědomuje. Hrozba jadernými zbraněmi je podle Břízy základním stavebním prvkem ruské bezpečnostní strategie. Když se zemi na Ukrajině nedaří, používá jadernou rétoriku k eskalaci konfliktu. „Prezident Putin za tři roky války použil osm eskalačních stupňů. Všechny opíral o svůj jaderný arzenál,“ sdělil expert.
Francouzský jaderný deštník USA nenahradí
Přestože se podle Břízy jaderné síly Ruska a Evropy měřit nedají, francouzský prezident Emmanuel Macron tento týden prohlásil, že zahájí debatu o rozšíření francouzského jaderného deštníku na spojence v Evropě.
Motivem Francie podle Břízy není jen bezpečnostní otázka, ale i ekonomická – udržování jaderného arzenálu je velmi nákladné a Francie by ráda sdílela finanční zátěž s dalšími zeměmi.
„Pravdou ale je, že kdyby měla Evropa investovat do jaderného odstrašení, to znamená násobně navýšit počty jaderných hlavic, byla by to věc když ne nezaplatitelná, tak extrémně drahá. Museli bychom omezit klasický život, který známe,“ popsal odborník na bezpečnost.
Takový scénář podle něj není v zájmu nikoho, a právě proto je dobře, že jaderný deštník nad Evropou i nadále drží Spojené státy. USA jsou navíc iniciátory programu sdílení jaderných zbraní v rámci NATO. „Na území některých států, konkrétně Belgie, Nizozemí, Německa, Itálie a Turecka, se nachází americké jaderné zbraně, které jsou v případě potřeby na cíl dopraveny za pomoci jednotlivých hostitelských států. Takže to je program, který by ani Francie nedokázala nahradit,“ dodal Bříza.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Většina lídrů EU chce dál podporovat Ukrajinu v obraně před Ruskem. Proti byl jen Orbán