reklama

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama

Vyhláška o povinném očkování má platit od března příštího roku. Končící ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pondělí uvedl, že do konce týdne vyjde také ve Sbírce zákonů. Ze svého záměru nehodlá ustoupit, přestože nová vláda premiéra Petra Fialy (ODS) plánuje očkovací vyhlášku zrušit. „Vydám ji tak, jak jsme plánovali. Myslím si, že je to správná cesta,“ zopakoval Vojtěch.

Nastupující kabinet se namísto toho chce zaměřit na pozitivní motivaci k očkování. Podle poslance Juchelky ale něco podobného zkoušeli i v jiných zemích a žádné větší plody takový krok nakonec nesklidil.

„Mě samozřejmě zajímá, jaká ta pozitivní motivace bude, co konkrétně (nová vláda) nabízí a jak chce lidi k tomu dostat. Někde to nefunguje. Rakousko, Maďarsko, Řecko, Itálie, Francie, Austrálie, Velká Británie – všichni plánují v nějaké míře povinné očkování,“ rozvedl svůj pohled v pořadu 360°.

Naopak ale ocenil, že se budoucí předseda vlády Petr Fiala i končící premiér Andrej Babiš (ANO) spojili v rámci očkovací kampaně, o to víc ale nehodnotí záměr zrušit vyhlášku jako správný krok. „Osobně mě to mrzí. Předvolební kampaň skončila,“ rýpl si do nové vládní koalice.

Lidi nejsou na povinné očkování připraveni

Senátorka Šárka Jelínková ale plány nastupujícího kabinetu brání. Podle ní měla končící vláda s vyhláškou o povinném očkování přijít dříve, nikoliv těsně před „střídáním stráží“, protože je pak výsledkem velký chaos. Sama si myslí, že na plošnou vakcinaci není české společnost připravena, proto chce nová vláda jít cestou pozitivní motivace.

Podotkla, že i ve svém okolí vnímá signály od lidí, kteří by na povinné očkování nepřistoupili. Výjimkou nejsou podle ní ani pracovníci v sociálních službách – pokud by byli nuceni k vakcinaci, mohli by uvažovat o změně povolání.

„Úplně tomu nerozumím, protože jsem sama očkovaná a motivuji své okolí k očkování, ale máme tyto zpětné reakce,“ doplnila Jelínková na CNN Prima NEWS. Juchelka ale nevěří, že by se schylovalo k nějakému většímu odchodu v oblasti sociálních služeb.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn
Kultura

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

Djokovič přiletěl do Bělehradu jako hrdina. Za skandování ho přivítal velký dav

Aktualizováno

Začalo Australian Open a mužská světová jednička Novak Djokovič u toho není. Hráč prohrál dlouhé tahanice o vízum a musel nehostinné Melbourne opustit. Krátce po finálním verdiktu soudu nasedl v neděli do letadla a o zhruba 24 hodin později přistál v rodném Bělehradě. Rychle prošel letištní halou s tenisovou taškou na zádech a zamířil do prostoru pro vyzvednutí dalších zavazadel. Lidé před terminálem vytrvale a hlasitě skandovali „Novak, Novak“.

reklama

Domácí zpravodajství

Vládní koalici drží především strach z Babiše u moci, říká komentátor Fischer

Největším spojujícím prvkem vládní koalice je Andrej Babiš (ANO), řekl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor a novinář Petr Fischer. „A tím zůstane po celé volební období. Koalici nedrží nic jiného než strach z toho, že by se Babiš vrátil k moci,“ prohlásil. Politolog Lukáš Valeš k tomu dodal, že bývalému premiérovi začínají ve Sněmovně zlaté časy.

Dívky utekly z dětské psychiatrie v Lounech, policie po nich pátrá. Mohou být i v Praze

Policisté pátrají po dvou mladistvých pacientkách dětské psychiatrické léčebny v Lounech. Dívky ve věku 16 a 17 let v neděli společně utekly při návratu z vycházky, od té doby jsou nezvěstné. Je možné, že se po útěku rozdělily, pohybovat se mohou po Praze ve velkých obchodních centrech a jejich okolí. V tiskové zprávě to uvedla policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

reklama