Příspěvek na péči
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka informoval o navýšení příspěvku na péči. Ten poroste od 11 % do 40 % podle stupně nutné péče. Reportéři CNN Prima NEWS se zeptali těch, kteří příspěvek potřebují, jak jim to pomůže.
Pavel z Ostravy není schopen mluvit, chodit, ani se sám obléct nebo najíst. Vyžaduje tak nepřetržitou péči. Na tu by měl podle současného návrhu dostat každý měsíc o 7800 korun více.
ČTĚTE TAKÉ: Jurečka chce zatočit s nezaměstnanými na dávkách. Chystá spojení čtyř příspěvků
„Jsme samozřejmě šťastní, ale neřeší to náš problém. My jsme očekávali hmotné zajištění pečujících,“ řekla maminka hendikepovaného Pavla Renata Prunnerová.
Ministr Jurečka Zdroj: CNN Prima NEWS
Ministr práce a sociálních věcí informoval o navýšení příspěvku na péči Zdroj: CNN Prima NEWS
Kateřina Cuřínová Zdroj: CNN Prima NEWS
Hendikepovaný Pavel z Ostravy Zdroj: CNN Prima NEWS
Hendikepovaný Pavel z Ostravy Zdroj: CNN Prima NEWS
Ministr práce a sociálních věcí informoval o navýšení příspěvku na péči Zdroj: CNN Prima NEWS
Hendikepovaný Míša Zdroj: CNN Prima NEWS
Hendikepovaný Míša Zdroj: CNN Prima NEWS
Hendikepovaný Míša Zdroj: CNN Prima NEWS
Lidé, kteří pečují o své příbuzné 24 hodin denně, 7 dní v týdnu totiž sami žádné příjmy nemají. Své o tom ví také Květa Jagošová, která se stará o postiženého syna Michala. „Tohle je částka jenom pro postižené, nás pečující to nijakým způsobem neřeší. My pečující jsme v podstatě tam, kde jsme byli. Máme nějakou korunu navíc, můžeme se trošku uklidnit, že máme na ty základní věci,“ sdělila Jagošová.
Maláčová: Štvát pravičáky je správně a levici nemají všichni chválit. Jurečka je zbytečný
Levicoví politici nemají být všemi chváleni, zhodnotila bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (SOCDEM) kritiku na svoji adresu v podcastu Chuť moci portálu Datarun. „Jestli pravičáka štvete nebo provokujete, je to jedině správně,“ doplnila. Její nástupce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je podle ní zbytečný, protože příliš ustupuje ministru financí Zbyňku Stanjurovi (ODS). Maláčová v rozhovoru promluvila i o svém postoji k posměvačné přezdívce „Venezuela“.
Návrh navyšuje příspěvek na péči pro tři stupně závislosti ze čtyř. Nejvyšší navýšení, o 40 %, je v plánu ve čtvrtém stupni u osob, které jsou v domácí péči. A mělo by se dotknout asi 30 tisíc lidí. Lidé ve čtvrtém stupni závislosti, kteří využívají asistenční služby, si tak mohou například každý den dovolit zhruba o 2 hodiny asistence navíc.
„Pomůže mi to docela dost, ale stejně to není úplná taková výše, kterou bych potřebovala. Já teď měsíčně platím 30 tisíc za osobní asistenci,“ řekla příjemkyně příspěvku na péči Kateřina Cuřínová.
„Není to komplexní řešení, které ten systém opravdu potřebuje. Víme, že je tady velké množství klientů, kteří potřebují péči 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a sem my směřujeme a děláme kroky k tomu, abychom dokázali mít systém včetně zákonné podpory, který opravdu bude plnohodnotně zajišťovat a podporovat osobní asistenci,“ vyjádřil se ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
„Měli by se inspirovat odměnou pěstounů. Ti, když pečují o nejtěžší hendikepy, dostávají odměnu dvojnásobek minimální mzdy. Vlastně by se to jenom zkopírovalo,“ dodala Prunnerová.
Navýšení příspěvku na péči by mělo stát vyjít ročně zhruba na 7 miliard korun. Novela zákona by měla být platná už od 1. července letošního roku.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Venku smutek, uvnitř tanec? Večírek resortu pokračoval i s Jurečkou až do noci, tvrdí svědci