reklama

Kábulem zmítá chaos: Dvě stovky zvířat čekají v útulku na evakuaci

Poslední dva týdny celý svět s hrůzou v očích sleduje dění v Afghánistánu. Náhlé evakuace a hledání úkrytu se nevyhnuly ani tamějším zvířatům. Útulky tak mají plné ruce práce se záchranou všech a všeho, co se dá.

reklama

Jedním z takových útulků je i Kabul Small Animal Rescue, který v roce 2018 založila společně s veterinární klinikou Američanka Charlotte Maxwell-Jonesová. V současné chvíli má organizace asi 30 zaměstnanců a pečuje o více než 200 zvířat. Všechna chtějí ochránci ze země odvézt. Největším problémem se ukázalo být objevení země, která dovolí letadlu se zvířaty přistát. Afghánští zaměstnanci útulku totiž kvůli žádosti o americká víza musí nejdříve přistát ve třetí zemi.

„Jsme Američané a Afghánci (vedení ženami) a v Kábulu se staráme o kočky a psy, kteří tu zůstali, když lidé museli uprchnout. Potřebujeme osvětu a finanční pomoc, abychom tato zvířata mohli evakuovat. Pomozte nám prosím tuto informaci šířit dál,“ vyzývá organizace na svém Facebooku.

Na podporu evakuace zvířat vznikla i sbírka. Prozatím se podařilo vybrat zhruba polovinu potřebných peněz. „Útulek je dál otevřený a jsme připraveni pomoci každému zvířeti, které se nám připlete do cesty,“ vysvětluje popisek sbírky. Zatímco většina vojenských psů byla evakuována s vojáky a občany jiných států, psy, kteří pracovali pro vojenské dodavatele, čeká mnohem horší osud. „Slyšeli jsme o tom, že jsou vypouštěni do ulic, někteří byli uspáni. Sami jsme osobně pomáhali na místě, kde psi zůstali zavření v kotcích, zatímco se lidé evakuovali.“

V jednom z videí Charlotte popisuje své setkání se skupinou tálibanců, kteří jí oznámili, že musí okamžitě odejít. „Lidi dokážeme dostat pryč v rámci několika dní. Máme na to povolení. Ale potřebujeme povolení k přistání pro naše zvířata. Vydrželi jsme to až doteď. Neopustíme je,“ dodává. Jejich čas se přitom krátí – jen za pár dní americké vojsko opustí Afghánistán nadobro.

Do pomoci útulku se zapojili i lidé v USA, kteří apelují na úřady, aby evakuaci umožnily. Podobným procesem prochází i útulek britského veterána Paula Farthinga. Dvěma stovkám zvířat z jeho útulku i zaměstnancům a jejich rodinám přislíbila pomoc Velká Británie. V cestě evakuaci však nyní stojí tálibánci, kteří odmítají naložený konvoj pustit na letiště. Zvířatům tak hrozí, že se ve vysokých teplotách doslova upečou. Tálibán se v minulosti proti chovu psů jako domácích mazlíčků přísně vymezoval, jelikož psy považuje za „nečistá zvířata.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vláda schválila návrh státního rozpočtu se schodkem 376,6 miliardy, rozhodne nová Sněmovna
Vláda

Vláda schválila návrh státního rozpočtu se schodkem 376,6 miliardy, rozhodne nová Sněmovna

Vláda v pondělí schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na Twitteru to sdělila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Rozpočet byl schválen i přes nesouhlas koaliční ČSSD. Důvodem je růst platů státních zaměstnanců. 1 400 korun, s kterým rozpočet počítá, nepokryje podle ČSSD ani inflaci. Politici rovněž rozhodli o zvýšení důchodů.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Komentátor: Pro Piráty je boj proti spalovacím motorům mantrou. Podívejte se na Hřiba

Piráti a Starostové mají ekologii ve své politické DNA, prohlásil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS komentátor webu Info.cz Petr Holec. Jako příklad uvedl pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), pro kterého je prý boj proti autům se spalovacími motory mantrou. Naopak u koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) Holec očekával v tomto ohledu razantnější odmítnutí.

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Systém fatálně selhal. Překvapilo mě, že Frontex šikanu dál nevyšetřoval, říká psycholog

Českem rezonuje případ mladé policistky, která ukončila svůj život skokem z 11. patra. Kristýnu Litomerickou k tomu podle jejích nejbližších dohnala šikana na pracovišti. Sebevraždu Litomerická spáchala v poslední den své mise ve Varšavě, kde právě ukončovala dvouměsíční stáž u Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (zkráceně Frontex). Mohla Litomerická předejít šikaně? A co je nejlepší v takové situaci dělat? Na tyto otázky odpovídá psycholog Daniel Štrobl.

reklama

Domácí zpravodajství

Osahával a líbal ženu, musela se schovat v hotelu. Pražští policisté po útočníkovi pátrají

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie dnes zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

reklama