Poslední dva týdny celý svět s hrůzou v očích sleduje dění v Afghánistánu. Náhlé evakuace a hledání úkrytu se nevyhnuly ani tamějším zvířatům. Útulky tak mají plné ruce práce se záchranou všech a všeho, co se dá.
Jedním z takových útulků je i Kabul Small Animal Rescue, který v roce 2018 založila společně s veterinární klinikou Američanka Charlotte Maxwell-Jonesová. V současné chvíli má organizace asi 30 zaměstnanců a pečuje o více než 200 zvířat. Všechna chtějí ochránci ze země odvézt. Největším problémem se ukázalo být objevení země, která dovolí letadlu se zvířaty přistát. Afghánští zaměstnanci útulku totiž kvůli žádosti o americká víza musí nejdříve přistát ve třetí zemi.
„Jsme Američané a Afghánci (vedení ženami) a v Kábulu se staráme o kočky a psy, kteří tu zůstali, když lidé museli uprchnout. Potřebujeme osvětu a finanční pomoc, abychom tato zvířata mohli evakuovat. Pomozte nám prosím tuto informaci šířit dál,“ vyzývá organizace na svém Facebooku.
Na podporu evakuace zvířat vznikla i sbírka. Prozatím se podařilo vybrat zhruba polovinu potřebných peněz. „Útulek je dál otevřený a jsme připraveni pomoci každému zvířeti, které se nám připlete do cesty,“ vysvětluje popisek sbírky. Zatímco většina vojenských psů byla evakuována s vojáky a občany jiných států, psy, kteří pracovali pro vojenské dodavatele, čeká mnohem horší osud. „Slyšeli jsme o tom, že jsou vypouštěni do ulic, někteří byli uspáni. Sami jsme osobně pomáhali na místě, kde psi zůstali zavření v kotcích, zatímco se lidé evakuovali.“
Pro zaměstnance a jejich rodiny je již evakuace zařízená. Přesto čekají, až přijde pomoc i pro zvířata. Zdroj: Kabul Small Animal Rescue
V jednom z videí Charlotte popisuje své setkání se skupinou tálibanců, kteří jí oznámili, že musí okamžitě odejít. „Lidi dokážeme dostat pryč v rámci několika dní. Máme na to povolení. Ale potřebujeme povolení k přistání pro naše zvířata. Vydrželi jsme to až doteď. Neopustíme je,“ dodává. Jejich čas se přitom krátí – jen za pár dní americké vojsko opustí Afghánistán nadobro.
Do pomoci útulku se zapojili i lidé v USA, kteří apelují na úřady, aby evakuaci umožnily. Podobným procesem prochází i útulek britského veterána Paula Farthinga. Dvěma stovkám zvířat z jeho útulku i zaměstnancům a jejich rodinám přislíbila pomoc Velká Británie. V cestě evakuaci však nyní stojí tálibánci, kteří odmítají naložený konvoj pustit na letiště. Zvířatům tak hrozí, že se ve vysokých teplotách doslova upečou. Tálibán se v minulosti proti chovu psů jako domácích mazlíčků přísně vymezoval, jelikož psy považuje za „nečistá zvířata.