Kalifornští demokraté chtějí přejmenovat letiště Johna Waynea. Prý to byl rasista

Pohrdavě se vyjadřoval o Afroameričanech, Indiánech i homosexuálech. Kalifornští demokraté tvrdí, že herec John Wayne byl rasista a požadují, aby bylo jeho jméno odstraněno z názvu mezinárodního letiště v Orange County.

Rezoluce demokratů odsuzuje Wayneho „rasistické a nesnášenlivé výroky“ z interview z roku 1971 pro časopis Playboy. Vyzývají proto úřady, aby z mezinárodního letiště odstranily nejen jeho jméno, ale i sochu. Letišti se má podle nich vrátit jeho původní název Letiště Orange County.Signatáři rezoluci považují za „součást národního hnutí za účelem odstranit rasistické symboly a jména lidí, kteří vyznávali nadřazenost bílé rasy“.

Mississippi odstraní z vlajky znak Konfederace, symbol rasismu a podpory otroctví

Senát státu Mississippi v neděli schválil 37 hlasy ku 14 odstranění symbolu Konfederace ze státní vlajky. Republikánský guvernér Tata Reeves již předem deklamoval, že rozhodnutí vetovat nebude a zákon podepíše. O designu nové vlajky rozhodnou občané jižanského státu v referendu. O změně symbolu útlaku a otroctví se v Mississippi diskutovalo již dlouho, až poslední události v Americe však daly věci do pohybu. Mississippi byl posledním státem USA, jehož vlajka zahrnovala symbol Konfederace v původní podobě.

Signatáři rezoluci považují za „součást národního hnutí za účelem odstranit rasistické symboly a jména lidí, kteří vyznávali nadřazenost bílé rasy“.

Wayne, který zemřel v roce 1979, natočil přes 170 filmů a patřil k největším filmovým hvězdám. V rozhovoru pro časopis Playboy řekl, že „věří v nadřazenost bělochů, dokud černoši nenabydou odpovědnosti, která jim zajistí vzdělání“.

„Myslím si, že do vedoucích míst a tam, kde se rozhoduje, by neměli být dosazováni nezodpovědní lidé. Necítím vinu za to, že před pěti nebo deseti generacemi byli tito lidé otroky,“ prohlásil Wayne.

Nebyla chyba vzít indiánům jejich zemi

K osudu severoamerických indiánů řekl, že nelituje jejich porobení. „Myslím, že jsme nepochybili, když jsme jim tuto nádhernou zemi vzali. Tato naše takzvaná krádež byla jen věc přežití. Hodně lidí potřebovalo pozemky a indiáni si je sobecky chtěli ponechat,“ řekl.

Wayneovi příznivci považují za nesprávné soudit herce za výroky tak starého data a v době, kdy se už sám nemůže obhajovat. Současnou širokou debatu o rasismu, nepokoje a boření pomníků zastánců rasistických názorů v USA vyvolala květnová smrt černocha George Floyda při brutálním zásahu bělošského policisty.

Tagy: