reklama

Kalifornští demokraté chtějí přejmenovat letiště Johna Waynea. Prý to byl rasista

Socha Johna Wayna
Zdroj: CNN

Pohrdavě se vyjadřoval o Afroameričanech, Indiánech i homosexuálech. Kalifornští demokraté tvrdí, že herec John Wayne byl rasista a požadují, aby bylo jeho jméno odstraněno z názvu mezinárodního letiště v Orange County.

reklama

Rezoluce demokratů odsuzuje Wayneho „rasistické a nesnášenlivé výroky“ z interview z roku 1971 pro časopis Playboy. Vyzývají proto úřady, aby z mezinárodního letiště odstranily nejen jeho jméno, ale i sochu. Letišti se má podle nich vrátit jeho původní název Letiště Orange County.Signatáři rezoluci považují za „součást národního hnutí za účelem odstranit rasistické symboly a jména lidí, kteří vyznávali nadřazenost bílé rasy“.

K tématu

Signatáři rezoluci považují za „součást národního hnutí za účelem odstranit rasistické symboly a jména lidí, kteří vyznávali nadřazenost bílé rasy“.

Wayne, který zemřel v roce 1979, natočil přes 170 filmů a patřil k největším filmovým hvězdám. V rozhovoru pro časopis Playboy řekl, že „věří v nadřazenost bělochů, dokud černoši nenabydou odpovědnosti, která jim zajistí vzdělání“.

„Myslím si, že do vedoucích míst a tam, kde se rozhoduje, by neměli být dosazováni nezodpovědní lidé. Necítím vinu za to, že před pěti nebo deseti generacemi byli tito lidé otroky,“ prohlásil Wayne.

John Wayne se proslavil hlavně díky svým westernovým rolím.
John Wayne se proslavil hlavně díky svým westernovým rolím.
Zdroj: CNN

Nebyla chyba vzít indiánům jejich zemi

K osudu severoamerických indiánů řekl, že nelituje jejich porobení. „Myslím, že jsme nepochybili, když jsme jim tuto nádhernou zemi vzali. Tato naše takzvaná krádež byla jen věc přežití. Hodně lidí potřebovalo pozemky a indiáni si je sobecky chtěli ponechat,“ řekl.

Wayneovi příznivci považují za nesprávné soudit herce za výroky tak starého data a v době, kdy se už sám nemůže obhajovat. Současnou širokou debatu o rasismu, nepokoje a boření pomníků zastánců rasistických názorů v USA vyvolala květnová smrt černocha George Floyda při brutálním zásahu bělošského policisty.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Finance

Hrozí Česku arbitráže kvůli regulaci hazardu? Soudní dvůr EU přijal důležité rozhodnutí

Hrozí Česku arbitráže kvůli regulaci hazardu? Soudní dvůr EU přijal důležité rozhodnutí

Česká republika může v budoucnu čelit nárokům provozovatelů hazardních her na náhradu ušlého zisku kvůli způsobu, jakým je v některých případech hazard regulován. Nejvyšší správní soud totiž na základě rozhodnutí Soudního dvoru Evropské unie vrátil k novému projednání vyhlášku o regulaci hazardu, kterou před lety přijalo zastupitelstvo města Děčína.

Vyhoštění čeští diplomaté zatím bydlí na zámku a berou plný plat. Zpět do Ruska nesmí
reklama
reklama
Razantní odpověď: Česko vyhostí dalších 22 ruských diplomatů a 48 pracovníků ambasády

Politika

Domácí zpravodajství

Volební model: Piráti a STAN vedou před ANO a Spolu. Šlachta si jde pro státní příspěvek
Korupce na magistrátu? Kauza se točí kolem politika TOP 09 a pravé ruky Pospíšila
Další články
reklama
reklama