Neuvěřitelná neschopnost a impotence. Těmito slovy okomentoval odložení volby nového pražského primátora na únor bývalý ministr financí a expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Výsledek táhlých a bezvýsledných jednání na magistrátu označil za neakceptovatelný. Ostrou kritikou nešetřil ani na adresu premiéra a šéfa ODS Petra Fialu – tomu vzkázal, „ať se na to vykašle“, pokud nedokáže zjednat pořádek ve své vlastní straně. Praha hledá nové vedení už přes dva měsíce.
Ani mnohahodinové čtvrteční projednávání pražských zastupitelů nepřineslo žádné velké změny. Původně se čekalo, že v čele metropole stane lídr Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a občanský demokrat Bohuslav Svoboda. Po četných slovních přestřelkách ale nakonec odložili volbu primátora na 9. února 2023, za což zastupitelé sklidili obří dávku kritiky ze všech stran – nejen od široké veřejnosti, ale také bývalých politiků.
Velkou nespokojenost s výsledkem jednání v Praze vyjádřil i exministr Kalousek. Průběh (ne)volby nového primátora označil za „neuvěřitelnou neschopnost a impotenci“. „Troufnu si říct, že za časů Josefa Luxe a Václava Klause blahé paměti by to předsedové stran vyřešili za jediný den. Ti dnešní se ale tváří jako diváci. Smutné, neakceptovatelné,“ napsal bývalý předseda TOP 09 na Twitteru.
Řeknu to zcela natvrdo: Tím hlavním odpovědným politikem je @P_Fiala. Pokud si neumí zjednat pořádek ve vlastní straně a ve vlastní koalici, tak ať se na to vykašle. Alibistů, kteří se nechtějí “ušpinit” už máme plné zuby.
— Miroslav Kalousek🇨🇿🇺🇦🇮🇱 (@kalousekm) December 15, 2022
Posléze se ostře opřel do premiéra Petra Fialy, který podle něj má podíl na tom, že se vládní politici nedokážou shodnout na sestavě vedení metropole.
„Řeknu to zcela natvrdo. Tím hlavním odpovědným politikem je Petr Fiala. Pokud si neumí zjednat pořádek ve vlastní straně a ve vlastní koalici, tak ať se na to vykašle. Alibistů, kteří se nechtějí ‚ušpinit‘, už máme plné zuby,“ nešetřil kritikou Kalousek.
Chyběl jediný hlas od Marvanové
Přerušení volby primátora podpořilo 55 z celkových 65 zastupitelů hlavního města. Spolu se původně domluvilo s hnutím ANO, že zvolí primátorem Svobodu, ale zbylých deset radních volit nebudou. Spolu a ANO chyběl jeden hlas, neboť proti dohodě se postavila radní Hana Kordová Marvanová (za Spolu), které vadí způsob volby. Proti se postavili také Piráti, Praha sobě a pro volbu nehlasovala ani SPD.
Koaliční vyjednávání začala hned po volbách. Od té doby se průběžně setkávali zástupci jednotlivých stran. Spolu prosazovalo vznik obdobné koalice, jako je ta vládní, tedy s Piráty a STAN, avšak jednání skončila neúspěchem. Letošní jednání o novém vedení města je nejdelší v historii Prahy od roku 1993.
„Vždy mi šlo o zájmy Pražanů. Pevně jsem věřil tomu, že úplně stejně to má všech zbývajících 18 zastupitelů, které mám v týmu. Dnes se ukázalo, a osobně musím říci, že je to pro mě lidské zklamání, že ne všichni cítí zodpovědnost stejně. Pro někoho je důležitější jeho image než služba Pražanům a budoucnost města. Za mě je to pozérství,“ řekl ve čtvrtek Svoboda.
Spolu a ANO nakonec neměly dostatek hlasů. Proti se postavila senátorka a radní Marvanová. „Jsem pro, aby se pan docent Svoboda stal primátorem, ale je mi proti srsti, aby to bylo na základě takové dohody s ANO. To je pro mne nepřijatelné a není to správně. Podporuji pana Svobodu a dlouze jsme o tom hovořili,“ řekla Marvanová.
Podle ní je nemožné, aby jako disidentka, kterou komunisté věznili, podpořila dohodu s ANO. Narážela tím mimo jiné i na to, že za ANO je v zastupitelstvu bývalá starostka Prahy 10 Radmila Kleslová, která byla podle médií agentkou komunistické StB.
Marvanová také řekla, že je připravena hlasovat pro Svobodu v případě, že bude dohodnuta koalice standardní cestou. „Budu ráda, když bude primátorem, vážím si ho, ale nemohu odhlédnout od toho, jak byla tato dohoda učiněna,“ dodala s tím, že podle reakcí lidí ze sociálních sítí navíc proti takové volbě stojí i Pražané, kteří jí to napsali.