Bratislava (Ilustrační foto) Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Severokorejské jezdectvo na vojenské přehlídce v Pchjongjangu v roce 2012 Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Balonkové šílenství v Pchjongjangu Zdroj: AP
Vítězný oblouk na hlavní třídě v Pchjongjangu jee pro jistotu o několik metrů vyšší než ten v Paříži Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
Severokorejské raketomety tažené traktory Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
Afghánské ženy Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Voják v Afghánistánu
Ilustrační fotka Zdroj: Profimedia.cz
Afghánská dívka Zdroj: Profimedia.cz
Tálibán Zdroj: AP
Jemenský ostrov Sokotra Zdroj: ČTK
Vyšel seznam zemí, kterým by se měli cestovatelé vyhnout nebo si dát na sebe velký pozor. Na seznamu International SOS nechybí lokality, kde se válčí, ale jiné leckterého překvapí. V Evropě může být třeba problémem kromě bezpečnosti například lékařská péče, v této souvislosti studie poukazuje negativně na Slovensko. Kam se letos raději nevydávat?
Mezi nejnebezpečnější země k návštěvě podle studie International SOS patří Somálsko, Súdán, Jižní Súdán a Středoafrická republika. Interaktivní mapa bere v potaz především bezpečnostní a zdravotní rizika. Cestu nedoporučuje ani do Jemenu, Libye, Iráku, Afghánistánu, Sýrie a Ukrajiny, kde taktéž platí extrémní nebezpečí.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zemětřesení v Česku. Na Chebsku se chvěla zem. Může se to opakovat, říkají seismologové
O něco málo lépe na tom jsou pak Mali, Etiopie, Nigérie, Demokratická republika Kongo, Pákistán, Myanmar, Papua Nová Guinea, Venezuela, Haiti a Honduras. Tyto země jsou na základě vyhodnocených dat pouze „nebezpečné“, shrnul zpravodajský web Independent.
Tisíce Hondurasanů se snaží dostat ze země. Zdroj: AP
Zemi vládnou gangy a korupce. Chudé Haiti se dosud nevyrovnalo s ničivým zemětřesením Zdroj: AP
Jedna z nejchudších zemí planety Haiti Zdroj: Profimedia.cz
Čtvrté největší syrské město Hamá Zdroj: Stringer / Xinhua News / Profimedia
Čtvrté největší syrské město Hamá Zdroj: Stringer / Xinhua News / Profimedia
Syřané slavili v Damašku pád režimu prezidenta Bašára Asada. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
V Sýrii protestovali křesťané kvůli žhářskému útoku na vánoční strom. (24. prosince 2024) Zdroj: HASAN BELAL / EPA / Profimedia
Jezero Maracaibo ve Venezuele Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Venezuelané se bouří proti autoritářskému vládci Nicolási Madurovi. Zdroj: AP
Tyrkysově modré moře pohladí na duši. Zdroj: Profimedia.cz
Venezuelské pláže nadchnou všechny milovníky slunce. Zdroj: Profimedia.cz
Pohoří Karákóram (ilustrační foto) Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Hory v Pákistánu Zdroj: Getty Images
A kdo si naopak vedl velmi dobře? Evropskými premianty co se týče bezpečnosti se staly především severské státy Island, Norsko, Finsko a také Švýcarsko či Slovinsko. Velmi dobře se vede vedle nich i Česká republika, která byla ohodnocena jako například Švédsko.
Mapa vychází z dat zahrnujících dopad rušivých událostí, jako jsou konflikty, infekční nemoci a dopady extrémních meteorologických jevů. Známkování bylo jako ve škole, jednotlivé země byly hodnoceny na pětistupňové škále od „nízkého“ po „velmi vysoké“ nebezpečí, v lékařské péči se dělily na ty, kde panovalo „bezvýznamné“ riziko až po ty „extrémní“ pro bezpečnost.
Kde si dát pozor na zdravotnictví
Studie varuje v Evropě kromě cest na Ukrajinu také před některými balkánskými státy, kde je problém sehnat kvalitní zdravotnickou péči. Problém se může naskytnout například při cestách do Kosova, Černé Hory nebo Bosny a Hercegoviny. I když základní péče by v těchto zemích měla být dostupná, může být v případě potřeby obtížné získat některé léky nebo se dostat k lékařským specialistům.
Během cestování do ostatních států Evropy byste si také měli dát pozor na úroveň péče, kterou v případě onemocnění nebo zranění obdržíte v oblíbených dovolenkových destinací, třeba na Slovensku, v Bulharsku a Albánii. Zde totiž platí střední riziko v oblasti zdravotnictví. To znamená, že by měla být zdravotní péče všeobecně dostupná, mohou ale hrozit regionální výpadky nebo chybět speciální medikamenty.
Pokud se však chystáte na dovolenou do Chorvatska, Itálie, Turecka nebo Řecka, nemusíte se obávat – tyto státy se podle studie International SOS umístily v dostupnosti zdravotnické péče stejně jako Česko v zelené, tedy nejbezpečnější kategorii.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kokain v rajčatech. Obviněný Slovák balil drogy do konzerv, měl k tomu speciální přístroj
Vybrali jsme pro vás