Zemětřesný roj pocítili v neděli před polednem obyvatelé Chebska. Jižně od města Vojtanov nedaleko Františkových Lázní zaznamenali seismologové několik otřesů, uvedl na svém webu Geofyzikální ústav Akademie věd ČR. Nejsilnější otřes nastal v 11:13 o síle magnitudy 2,2 stupně v hloubce 11,6 kilometru. Další nastal v 11:17 a měl magnitudo dva stupně, uvedli seismologové.
„Nedělní aktivita je pro oblast v okolí Vojtanova netypická, jelikož v roji přišly krom dvou silnějších otřesů i až tři desítky otřesů slabších, které obyvatelé ale pravděpodobně ani nepocítili,“ řekla seismoložka Geofyzikálního ústavu Akademie věd Jana Doubravová.
ČTĚTE TAKÉ: Proč vyschly požární hydranty v Los Angeles? Dopady katastrofy šlo zmírnit, píše CNN
Dosud byly na tomto území pozorovány spíše izolované a slabší jevy. Zemětřesnými roji je typičtější východnější část Chebska. „Oblast je protkána několika vnitrodeskovými zlomy, a není proto vyloučeno, že dojde k aktivaci dalších zlomů,“ varovali seismologové před dalšími otřesy.
V posledních letech se otřesy objevovaly zejména v okolí Nového Kostela na Chebsku a kolem Lubů u Chebu. Epicentra otřesů leží na linii, která vede mezi Novým Kostelem a Kraslicemi.
Seismografy na Chebsku zaznamenaly silné otřesy například i v listopadu 2023, kdy měl nejsilnější otřes sílu 3,25 stupně. Nejsilnější otřesy za poslední desetiletí byly v regionu zaznamenány v roce 1985, kdy dosahovaly síly až 4,6 stupně.
Otřesy se na Chebsku vyskytují jako zemětřesný roj. To je takový druh seismické aktivity, při níž se seismická energie uvolní nikoli ve formě jednoho silného zemětřesení a případných otřesů, ale sérií velkého množství (až několika tisíc) slabších jevů během několika dnů až měsíců. Velká většina rojových zemětřesení je velmi slabá a obyvatelé okolních obcí je nepocítí.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Česko v sevření mrazu, teploty padly hluboko pod nulu. Kde bude sněžit?