reklama

Kanada zakázala obchod se žraločími ploutvemi

Jen do Kanady je každý rok dovezeno téměř 150 tisíc kilogramů žraločích ploutví. S tím je teď konec.
Foto: National Geographic

Kanada se stala první zemí na světě, která zakázala dovoz a vývoz žraločích ploutví. Polévka ze žraločích ploutví je v Číně považována za tradiční delikatesu. Od roku 1997 poptávka po ploutvích strmě roste, a mnohé druhy žraloků po celém světě tak žene k vyhynutí. Každý rok je kvůli svým ploutvím zabito až sto milionů žraloků. Jelikož zbytek těla pro rybáře nemá takovou cenu, žraloky bez ploutví často ještě živé házejí přes palubu zpět do vody, kde pomalu umírají.

reklama

Kanada se stala první zemí na světě, která zakázala dovoz a vývoz žraločích ploutví. Polévka ze žraločích ploutví je v Číně považována za tradiční delikatesu. Od roku 1997 poptávka po ploutvích strmě roste, a mnohé druhy žraloků po celém světě tak žene k vyhynutíKaždý rok je kvůli svým ploutvím zabito až sto milionů žraloků. Jelikož zbytek těla pro rybáře nemá takovou cenu, žraloky bez ploutví často ještě živé házejí přes palubu zpět do vody, kde pomalu umírají.

„Pro žraloky jde o ohromný milník. Je to neuvěřitelné vítězství,“ prohlásila Rebecca Aldworth, výkonná ředitelka organizace Humane Society Canada. „Tímto krokem se Kanada nestala jen první zemí na světě, která obchod se žraloky zakázala, ale doufáme, že se stane příkladem, který jiné země brzy napodobí.“

Návrh zákona se do kanadského senátu dostal poprvé již v dubnu 2017. Samotné odřezávání ploutví je v Kanadě zakázáno již od roku 1994. Za loňský rok bylo do Kanady dovezeno více než 148 tisíc kilogramů žraločích ploutví. Pokud nepočítáme země východní Asie, je právě Kanada největším dovozcem žraločích ploutví.

„Utrpení žraloků je téměř nepředstavitelné,“ dodává Aldworth. „Jsou napichováni na kovové háky, taháni po krvavých palubách, kde jim odřezají ploutve, a pak je hodí zpátky do vody ještě za plného vědomí. Žraloci spadnou ke dnu a pomalu vykrvácí a udusí se.“

Kromě toho, že jsou žraloci vysoce inteligentní, jsou jako druh velice náchylní k nadměrnému lovu. Rozmnožují se v pozdním věku a velice pomalu. Jejich celkové počty za posledních padesát let poklesly o celých osmdesát procent. Jejich strmý úbytek tak mění mořské ekosystémy. Ve svých biotopech totiž zastávají funkci vrcholového predátora. V jejich nepřítomnosti se tak spouští kaskáda událostí, která vede k rozpadu celého ekosystému.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Domácí

Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají

Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají

Představitelé ODS, KDU-ČSL a TOP 09 oznámili, že společně budou kandidovat ve volbách do Poslanecké sněmovny v příštím roce. Od vytvoření bloku očekávají, že výrazně zakonkurují ve volbách hnutí ANO. Lídři trojkoalice se na začátku svého tažení nechali zobrazit jako superhrdinové z komiksů o Avengers. Jejich netypické kostýmy pro politiky se však u lidí na sociálních sítích spíše minuly účinkem.

360°

Ředitel liberecké nemocnice: S ventilátory si poradíme sami, chybí nám lůžka a personál

Ředitel liberecké nemocnice: S ventilátory si poradíme sami, chybí nám lůžka a personál

Krajská nemocnice v Liberci se potýká s nedostatkem plicních ventilátorů. Liberecký kraj proto požádal ministerstvo zdravotnictví o várku přístrojů, ale resort jim poslal pouze seznam firem, od kterých si je lze zakoupit. Podhodnocuje vláda krajské nemocnice? Jak zvládnou pandemii? A čeho má liberecká nemocnice největší nedostatek? Hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové byl ředitel Krajské nemocnice Liberec Richard Lukáš.

reklama
Vláda představila scénář návratu školáků. O termínu se rozhodne v příštím týdnu
Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus
reklama
reklama
Blatného první projev před poslanci: Situace se začíná zlepšovat, ale vyhráno nemáme

Vláda

Domácí zpravodajství

Faltýnek po příletu utíkal novinářům. Jsem zločinec, odstřelte mě před národem, řekl
Do Bečvy unikl nikl. Zvýšená přítomnost kyanidů se tentokrát neprokázala, uvedla ČIŽP
Další články
reklama
reklama