Kanada zakázala obchod se žraločími ploutvemi

Kanada se stala první zemí na světě, která zakázala dovoz a vývoz žraločích ploutví. Polévka ze žraločích ploutví je v Číně považována za tradiční delikatesu. Od roku 1997 poptávka po ploutvích strmě roste, a mnohé druhy žraloků po celém světě tak žene k vyhynutí. Každý rok je kvůli svým ploutvím zabito až sto milionů žraloků. Jelikož zbytek těla pro rybáře nemá takovou cenu, žraloky bez ploutví často ještě živé házejí přes palubu zpět do vody, kde pomalu umírají.

Kanada se stala první zemí na světě, která zakázala dovoz a vývoz žraločích ploutví. Polévka ze žraločích ploutví je v Číně považována za tradiční delikatesu. Od roku 1997 poptávka po ploutvích strmě roste, a mnohé druhy žraloků po celém světě tak žene k vyhynutíKaždý rok je kvůli svým ploutvím zabito až sto milionů žraloků. Jelikož zbytek těla pro rybáře nemá takovou cenu, žraloky bez ploutví často ještě živé házejí přes palubu zpět do vody, kde pomalu umírají.

„Pro žraloky jde o ohromný milník. Je to neuvěřitelné vítězství,“ prohlásila Rebecca Aldworth, výkonná ředitelka organizace Humane Society Canada. „Tímto krokem se Kanada nestala jen první zemí na světě, která obchod se žraloky zakázala, ale doufáme, že se stane příkladem, který jiné země brzy napodobí.“

Návrh zákona se do kanadského senátu dostal poprvé již v dubnu 2017. Samotné odřezávání ploutví je v Kanadě zakázáno již od roku 1994. Za loňský rok bylo do Kanady dovezeno více než 148 tisíc kilogramů žraločích ploutví. Pokud nepočítáme země východní Asie, je právě Kanada největším dovozcem žraločích ploutví.

„Utrpení žraloků je téměř nepředstavitelné,“ dodává Aldworth. „Jsou napichováni na kovové háky, taháni po krvavých palubách, kde jim odřezají ploutve, a pak je hodí zpátky do vody ještě za plného vědomí. Žraloci spadnou ke dnu a pomalu vykrvácí a udusí se.“

Kromě toho, že jsou žraloci vysoce inteligentní, jsou jako druh velice náchylní k nadměrnému lovu. Rozmnožují se v pozdním věku a velice pomalu. Jejich celkové počty za posledních padesát let poklesly o celých osmdesát procent. Jejich strmý úbytek tak mění mořské ekosystémy. Ve svých biotopech totiž zastávají funkci vrcholového predátora. V jejich nepřítomnosti se tak spouští kaskáda událostí, která vede k rozpadu celého ekosystému.

Tagy: