reklama

Kanada zakázala obchod se žraločími ploutvemi

Jen do Kanady je každý rok dovezeno téměř 150 tisíc kilogramů žraločích ploutví. S tím je teď konec.
Zdroj: National Geographic

Kanada se stala první zemí na světě, která zakázala dovoz a vývoz žraločích ploutví. Polévka ze žraločích ploutví je v Číně považována za tradiční delikatesu. Od roku 1997 poptávka po ploutvích strmě roste, a mnohé druhy žraloků po celém světě tak žene k vyhynutí. Každý rok je kvůli svým ploutvím zabito až sto milionů žraloků. Jelikož zbytek těla pro rybáře nemá takovou cenu, žraloky bez ploutví často ještě živé házejí přes palubu zpět do vody, kde pomalu umírají.

reklama

Kanada se stala první zemí na světě, která zakázala dovoz a vývoz žraločích ploutví. Polévka ze žraločích ploutví je v Číně považována za tradiční delikatesu. Od roku 1997 poptávka po ploutvích strmě roste, a mnohé druhy žraloků po celém světě tak žene k vyhynutíKaždý rok je kvůli svým ploutvím zabito až sto milionů žraloků. Jelikož zbytek těla pro rybáře nemá takovou cenu, žraloky bez ploutví často ještě živé házejí přes palubu zpět do vody, kde pomalu umírají.

„Pro žraloky jde o ohromný milník. Je to neuvěřitelné vítězství,“ prohlásila Rebecca Aldworth, výkonná ředitelka organizace Humane Society Canada. „Tímto krokem se Kanada nestala jen první zemí na světě, která obchod se žraloky zakázala, ale doufáme, že se stane příkladem, který jiné země brzy napodobí.“

Návrh zákona se do kanadského senátu dostal poprvé již v dubnu 2017. Samotné odřezávání ploutví je v Kanadě zakázáno již od roku 1994. Za loňský rok bylo do Kanady dovezeno více než 148 tisíc kilogramů žraločích ploutví. Pokud nepočítáme země východní Asie, je právě Kanada největším dovozcem žraločích ploutví.

Mezi nejohroženější druhy žraloků patří kladivoun bronzový.
Mezi nejohroženější druhy žraloků patří kladivoun bronzový.
Zdroj: National Geopgraphic

„Utrpení žraloků je téměř nepředstavitelné,“ dodává Aldworth. „Jsou napichováni na kovové háky, taháni po krvavých palubách, kde jim odřezají ploutve, a pak je hodí zpátky do vody ještě za plného vědomí. Žraloci spadnou ke dnu a pomalu vykrvácí a udusí se.“

Kromě toho, že jsou žraloci vysoce inteligentní, jsou jako druh velice náchylní k nadměrnému lovu. Rozmnožují se v pozdním věku a velice pomalu. Jejich celkové počty za posledních padesát let poklesly o celých osmdesát procent. Jejich strmý úbytek tak mění mořské ekosystémy. Ve svých biotopech totiž zastávají funkci vrcholového predátora. V jejich nepřítomnosti se tak spouští kaskáda událostí, která vede k rozpadu celého ekosystému.

Pokles počtu žraloků dopadá i na korály. Kvůli nerovnováze v oceánu se rozpadá celý ekosystém.
Pokles počtu žraloků dopadá i na korály. Kvůli nerovnováze v oceánu se rozpadá celý ekosystém.
Zdroj: Pixabay
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Petříček: Vyhazov z ministerstva je vysvobození. S Babišem se to nedá vydržet

Petříček: Vyhazov z ministerstva je vysvobození. S Babišem se to nedá vydržet

Stojím na recepci Černínského paláce. Exministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) přichází s úsměvem na rtech, v džínách a s baťohem. Se všemi se loučí, s ostrahou i s recepční. Po dlouhé době působí, jako když není pod tlakem. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS mluví o svém odvolání i o tom, proč nikdy nebouchl do stolu a neodešel z vlády, když byl k hnutí ANO několikrát kritický.

Kultura

Koncerty pro 1000 lidí zachrání životy. Techtle Mechtle nehrozí, věří pořadatel

Koncerty pro 1000 lidí zachrání životy. Techtle Mechtle nehrozí, věří pořadatel

Hromadné koncerty v pražské Lucerně mohou zachránit až 14 lidských životů, hlásá autor projektu Cesta ze tmy Karel Luxík. Ten se rozhodl na přelomu dubnu a května uspořádat 12 koncertů. Na každý je uvolněno pouze 1000 vstupenek, jejichž součástí je i PCR test, který návštěvník podstoupí v den koncertu. Vstupenky už jsou v prodeji a jediné, co zbývá, je definitivní potvrzení výjimky od ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO).

Zaorálkův učeň, který pracoval pro Číňany. Kdo je možný nový šéf diplomacie Kulhánek?
Antigenní testování není přesné, prohlásil Plaga. Nastínil, kdy se vrátí středoškoláci
Šampioni Ligy mistrů jsou ze hry. Bayern se pomalu loučí s koučem Flickem
Očkování drhne. Ke slibovaným 100 tisícům dávek denně se ani zdaleka neblížíme
reklama
reklama
Obrovská párty v Londýně: Britové si ve velkém užívali otevřených hospod a zahrádek

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Pirk: Epidemie končí, ať budou opatření jakákoliv. Rotační výuka ve školách je špatně
Studené počasí vydrží ještě několik dní. Meteorologové varují před sněhem
Další články
reklama
reklama