CNN Prima News karcinom

karcinom

Výpis příspěvků ke štítku „karcinom“

Konečně přišlo slunce: Slováčková prožila další těžké chvíle, teď si užívá návrat z nemocnice

Anna Slováčková, která podruhé bojuje s rakovinou, tento týden skončila v nemocnici kvůli náhlým zdravotním komplikacím. Informaci deníku Blesk potvrdil její otec, hudebník Felix Slováček. Zpěvačka už je podle něj doma a jak je u ní zvykem, oplývá optimismem a raduje se ze slunečného počasí, což ukázala ve svém příspěvku na Instagramu.

Salmonelou proti rakovině: Jak může bakterie změnit léčbu karcinomu, odhaluje nová studie

Při pojmu salmonela se lidem vybaví bakterie, která může způsobit otravu jídlem. Vědci ji však zkoumají jako další možnou zbraň v boji s rakovinou, konkrétně s karcinomem tlustého střeva a konečníku. Podle poslední studie, kterou vědci publikovali v časopisu EMBO Molecular Medicine, může být salmonela upravena tak, aby určitému typu bílých krvinek pomáhala chránit tělo před infekcemi, nemocemi a zabíjet tak rakovinné buňky.

Test, který odhalil Válkovu rakovinu. Jak vyšetření probíhá a kdo by ho měl podstoupit?

Před několika měsíci jsem podstoupil test PSA – prostatického specifického antigenu – a měl jsem pozitivní výsledek. Následné vyšetření nález potvrdilo. Tak ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci v pátek oznámil, že má rakovinu prostaty v „poměrně časném stádiu“. U té příležitosti vyzval další muže, kteří patří do věkové skupiny, které se doporučuje screeningové vyšetření, aby test podstoupili. Jak zmiňované vyšetření probíhá, co vše může odhalit a je vhodné jen pro pacienty s příznaky? Na to již dříve odpovídal genetik Libor Staněk ze společnosti Synlab pro CNN Prima NEWS.

Překonáním rakoviny prsu to nekončí. Ženám může pomoci včasná rehabilitace, mnohé to neví

Každý rok je v České republice diagnostikováno kolem 7 500 nových případů žen s karcinomem prsu. Výskyt nemoci stoupá především mezi mladšími pacientkami. Přesto se v tuzemsku daří stále větší procento nemocných uzdravovat. Nabízí se ovšem otázka, jakou další péči mohou využít léčené i vyléčené ženy, aby byla kvalita jejich života co nejpodobnější té před onemocněním. Onkologickým pacientkám se tak dostává multidisciplinární péče a vedle onkologů se do ní stále častěji zapojují i další specialisté. Jednou z možností je i onkorehabilitace. Odborníci upozorňují, že pro ženy, které prodělaly karcinom prsu, hraje fyzioterapie klíčovou roli pro jejich zotavení.

Lékařka o odlišném přístupu k léčbě rakoviny prsu: Rekonstrukce by měla být její součástí

Rekonstrukční operace prsou po jejich odstranění v rámci léčby karcinomu prsu je podle lékařky Lucie Zárubové důležitou fází, která má velký vliv na psychiku žen a kvalitu jejich života. V některých zemích jde o běžný postup, v Česku o této možnosti pacientky mnohdy vůbec neví. V podcastu ON TOPIC lékařka promluvila o průběhu operace, bezpečnosti prsních implantátů i příbězích žen, se kterými se setkává.

Alarmující data: Počet úmrtí na rakovinu vzroste u mužů o 93 procent. Co je příčinou?

Se znepokojivými daty přišli australští vědci, kteří se podíleli na studii zveřejněné začátkem srpna v časopise Cancer. Po analyzování případů a úmrtí mužů na 30 typů rakoviny ve 185 zemích v roce 2022 vytvořili prognózu pro rok 2050. Výsledek? Počet případů karcinomů celosvětově u mužů vzroste o 84 procent, úmrtnost o 93 procent. Nejvíce by měla být zasažena skupina mužů starších 65 let, u nichž se má počet úmrtí zvýšit o 113 procent. Nejčastěji indikovaným typem rakoviny stejně jako dosud zůstane karcinom plic.

Prevence rakoviny PŘEHLEDNĚ: Pouhé vyšetření může rozhodnout o přežití. O která se jedná?

Celkem čtyři screeningové programy u nás dlouhá léta pomáhají předcházet situacím, kde se z Čechů stávají onkologičtí pacienti. Jedná se o prevenci rakoviny prsu, tlustého střeva, konečníku a děložního čípku. V posledních letech však byly spuštěny dva nové programy časného záchytu dalších druhů rakovin, které mnohdy mohou rozhodnout o tom, zda dotyčný přežije. Konkrétně jde o prevenci nádorových onemocnění plic a prostaty. S rakovinou se během svého života potýká každý třetí Čech a každý čtvrtý jí podlehne. Pro koho jsou vyšetření v rámci screeningu zdarma určena? A proč je lidé podceňují?

Riziku rakoviny šlo předejít očkováním, Tereza ho nevyužila. Po porodu ji zřejmě čeká operace

Poprvé vyšla 24leté Tereze z Prahy horší cytologie přibližně před pěti lety. Kvůli možnému rozvoji rakoviny děložního hrdla je proto pod pečlivým dohledem lékařů. Mezitím zvládla i přes komplikace v podobě preeklampsie porodit zdravého chlapce a znovu otěhotnět. V současné době čeká druhé dítě – výsledky poslední cytologie však naznačují, že riziko rozvoje rakoviny bohužel stále trvá. Po porodu ji proto velmi pravděpodobně čeká operace. Nádorovému onemocnění, kterému v Česku ročně podlehne zhruba 300 žen, přitom šlo předejít.

Výjimka mezi všemi nádory: Rakovina prostaty. S prevencí pomáhá test z krve, jak funguje?

Ačkoliv se prevence rakoviny prostaty řeší zejména v listopadu během výzvy nazvané „Movember“, snaží se experti debatu o nemoci rozproudit i jindy. Důvod je jednoduchý – nádorové onemocnění, které mezi ostatními karcinomy tvoří výjimku v rychlosti růstu, by podle nich nemělo být tématem pouze po jediný měsíc v roce. Genetik Libor Staněk v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětlil, jak tento druh rakoviny vzniká, a přiblížil neinvazivní možnost prevence: krevní test hladiny PSA.

Přijít o prso i vlasy? Jako bych už ani nebyla žena, vzpomíná Věra na boj s rakovinou

Bylo mi 38 let, když mi doktor řekl: „Paní Nykodýmová, nemám pro vás dobré zprávy. Ze vzorku tkáně bylo zjištěno, že máte velice agresivní typ karcinomu, který lékařka v laboratoři ještě neviděla.“ Příběh Věry, o nějž se podělila s redakcí CNN Prima NEWS, vypráví o jejím boji s rakovinou prsu, jejž svedla před čtrnácti lety. Krutou nemoc porazila – a ta ji značně změnila. U příležitosti kampaně Růžový říjen popsala, co prožívala, když přišla o prso. Kdy myslela, že už svůj boj vzdá. A dala všem, kteří se nikdy nezastaví, radu.

Měla kašel, lékaři u ní našli rakovinu v posledním stadiu. Ivana popsala bolestný příběh matky

Paní Daniela z Plzně se těšila dobrému zdraví až do roku 2014, kdy se objevily první příznaky vážného onkologického onemocnění. K návštěvě lékaře ji přiměla tehdy osmadvacetiletá dcera Ivana, která měla o maminčino zdraví obavy. „Začala divně pokašlávat, trvalo to dlouho, tak jsem ji poslala k lékaři, aby něco nezanedbala,“ vzpomíná Ivana. Verdikt byl neúprosný – rakovina plic v pokročilém stadiu. Lékaři jí dávali pouhý rok života. Bohužel po třech letech svůj nerovný boj prohrála. Příběh velkého odhodlání i neúprosného konce popsala CNN Prima NEWS Danielina dcera Ivana.

Rakovina bývá u dětí agresivnější. Jaké jsou šance na vyléčení a lze u nich nádorům předejít?

Ročně si diagnózu nádorového onemocnění vyslechne v Česku přibližně 400 dětí. Zhruba 85 procent z nich boj se zákeřnou nemocí vyhraje. CNN Prima NEWS oslovila dětskou onkoložku Petru Keslovou, aby popsala, které nádory se u dětí nejčastěji vyskytují, jaké jsou možnosti léčby a jakých varovných příznaků by si rodiče měli u svých potomků všímat. O pokrocích v léčbě nádorových onemocnění u dětí informují odborníci v rámci Dnů dětské onkologie, které probíhají od 15. února do 1. dubna.