
Na pulty míří první rané brambory od českých farmářů: Kolik za ně zaplatíme?
V tuzemsku je každoročně diagnostikováno přes 87 tisíc nových případů zhoubných nádorů a více než čtvrtina pacientů na ně zemře. Celkově žije s touto diagnózou nebo její anamnézou více než půl milionu Čechů. Ačkoliv medicína přináší stále účinnější léčbu, klíčovým faktorem zůstává včasné odhalení nemoci a zodpovědnost každého jedince za své zdraví. Důležitou úlohu hrají také preventivní screeningové programy a pravidelná vyšetření. I na to upozorňuje Český den boje proti rakovině, který letos připadá na 14. května.
Z problému, který na první pohled působil neškodně, se stala noční můra. Své o tom ví žena z Velké Británie, která se domnívala, že modřiny na jejích palcích na nohou jsou způsobeny běžnou infekcí. Lékařské vyšetření však odhalilo, že se jednalo o první a jediný příznak nebezpečného typu rakoviny, píše britský deník Daily Mail.
Testosteron: Pohlavní hormon, který je důležitý pro správný vývoj muže a jeho zdravý organismus. Ovlivňuje schopnost reprodukce, sexuální funkce, růst svalů či hustotu kostní hmoty. Normální hladina hormonu obvykle nevyvolává žádné problémy, pokud se však v prostatě nacházejí rakovinné buňky, může testosteron způsobovat jejich rychlejší růst.
Loni v listopadu si 65letá žena z německých Brém začala stěžovat na silné bolesti v horní části břicha, které ji neumožňovaly jíst. Navštívila několik lékařů, ale nikdo příčinu jejích potíží nezjistil. Zdravotní stav ženy se zhoršoval, během tří měsíců zhubla o 22 kilogramů. Až v dubnu bylo provedeno ultrazvukové vyšetření, které vyrazilo lékařům dech. Ukázalo se, že má v břiše 8,5kilogramový nádor.
Rakovinu zná hodně zblízka nejen jako vědkyně, ale i jako pacientka. Zatímco zpěvačku Aničku Slováčkovou zákeřná nemoc přemohla, molekulární genetička Veronika Vymetálková s tímhle protivníkem svedla úspěšný boj. Odbornice z Ústavu experimentální medicíny AV ČR v loňském rozhovoru pro ročenku CNN Prima NEWS popisovala, co krutá diagnóza udělá jak s tělem, tak s psychikou člověka.
Anna Slováčková, která podruhé bojuje s rakovinou, tento týden skončila v nemocnici kvůli náhlým zdravotním komplikacím. Informaci deníku Blesk potvrdil její otec, hudebník Felix Slováček. Zpěvačka už je podle něj doma a jak je u ní zvykem, oplývá optimismem a raduje se ze slunečného počasí, což ukázala ve svém příspěvku na Instagramu.
Při pojmu salmonela se lidem vybaví bakterie, která může způsobit otravu jídlem. Vědci ji však zkoumají jako další možnou zbraň v boji s rakovinou, konkrétně s karcinomem tlustého střeva a konečníku. Podle poslední studie, kterou vědci publikovali v časopisu EMBO Molecular Medicine, může být salmonela upravena tak, aby určitému typu bílých krvinek pomáhala chránit tělo před infekcemi, nemocemi a zabíjet tak rakovinné buňky.
Před několika měsíci jsem podstoupil test PSA – prostatického specifického antigenu – a měl jsem pozitivní výsledek. Následné vyšetření nález potvrdilo. Tak ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci v pátek oznámil, že má rakovinu prostaty v „poměrně časném stádiu“. U té příležitosti vyzval další muže, kteří patří do věkové skupiny, které se doporučuje screeningové vyšetření, aby test podstoupili. Jak zmiňované vyšetření probíhá, co vše může odhalit a je vhodné jen pro pacienty s příznaky? Na to již dříve odpovídal genetik Libor Staněk ze společnosti Synlab pro CNN Prima NEWS.
Každý rok je v České republice diagnostikováno kolem 7 500 nových případů žen s karcinomem prsu. Výskyt nemoci stoupá především mezi mladšími pacientkami. Přesto se v tuzemsku daří stále větší procento nemocných uzdravovat. Nabízí se ovšem otázka, jakou další péči mohou využít léčené i vyléčené ženy, aby byla kvalita jejich života co nejpodobnější té před onemocněním. Onkologickým pacientkám se tak dostává multidisciplinární péče a vedle onkologů se do ní stále častěji zapojují i další specialisté. Jednou z možností je i onkorehabilitace. Odborníci upozorňují, že pro ženy, které prodělaly karcinom prsu, hraje fyzioterapie klíčovou roli pro jejich zotavení.
Rekonstrukční operace prsou po jejich odstranění v rámci léčby karcinomu prsu je podle lékařky Lucie Zárubové důležitou fází, která má velký vliv na psychiku žen a kvalitu jejich života. V některých zemích jde o běžný postup, v Česku o této možnosti pacientky mnohdy vůbec neví. V podcastu ON TOPIC lékařka promluvila o průběhu operace, bezpečnosti prsních implantátů i příbězích žen, se kterými se setkává.
Se znepokojivými daty přišli australští vědci, kteří se podíleli na studii zveřejněné začátkem srpna v časopise Cancer. Po analyzování případů a úmrtí mužů na 30 typů rakoviny ve 185 zemích v roce 2022 vytvořili prognózu pro rok 2050. Výsledek? Počet případů karcinomů celosvětově u mužů vzroste o 84 procent, úmrtnost o 93 procent. Nejvíce by měla být zasažena skupina mužů starších 65 let, u nichž se má počet úmrtí zvýšit o 113 procent. Nejčastěji indikovaným typem rakoviny stejně jako dosud zůstane karcinom plic.
Celkem čtyři screeningové programy u nás dlouhá léta pomáhají předcházet situacím, kde se z Čechů stávají onkologičtí pacienti. Jedná se o prevenci rakoviny prsu, tlustého střeva, konečníku a děložního čípku. V posledních letech však byly spuštěny dva nové programy časného záchytu dalších druhů rakovin, které mnohdy mohou rozhodnout o tom, zda dotyčný přežije. Konkrétně jde o prevenci nádorových onemocnění plic a prostaty. S rakovinou se během svého života potýká každý třetí Čech a každý čtvrtý jí podlehne. Pro koho jsou vyšetření v rámci screeningu zdarma určena? A proč je lidé podceňují?