reklama
CNN Prima News karcinom

karcinom

Výpis příspěvků ke štítku „karcinom“

Rakovina kůže je také daň za časté opalování bez ochrany. Kdo je nejvíce ohrožený?

25. července 2021 06:48

Rakovina kůže patří mezi časté onkologické onemocnění. Lidí s tímto typem karcinomu stále přibývá. Přitom prevence v podobě dostatečné ochrany před sluncem a pravidelných prohlídek kožních znamének je v tomto případě stěžejní. CNN Prima NEWS oslovila onkologa Radka Lakomého, který popsal, jak poznat rizikové znaménko a jaké jsou možnosti léčby v případě zhoubného melanomu.

Rakovina plic nepostihuje pouze kuřáky. Ročně si tuto diagnózu vyslechnou tisíce Čechů

4. července 2021 09:59

Rakovina plic patří mezi velmi obávaná nádorová onemocnění. I když tímto typem rakoviny onemocní častěji kuřáci, cigarety nejsou jediným rizikovým faktorem. Rakovina plic je o to zákeřnější, že zpočátku často probíhá bez příznaků. Včasné odhalení je přitom klíčové. V Česku si tuto diagnózu každoročně vyslechne až 6500 lidí.

Dlouho nebolí, ale rychle metastazuje. Rakovina slinivky patří mezi ty nejhorší

17. února 2021 06:39

Říká se jí tichý zabiják. Nemocní o ní dlouho nemají ani ponětí, první příznaky lze snadno zaměnit s jinými neduhy, a když se na ni přijde, často už bývá pozdě. Rakovině slinivky v posledních týdnech podlehli hned dva umělci – hudebník David Stypka a herečka Hana Maciuchová. Proč tato nemoc často postihuje také kumštýře a jaké jsou šance na plné uzdravení?

Prevenci rakoviny děložního čípku mají pojišťovny hradit už ženám od 35 let

17. srpna 2020 10:24

Na preventivní testy, odhalující včas riziko karcinomu děložního čípku (HPV testy), by měly ženy chodit už po dovršení 35 a následně i 45 let. S důležitostí takové prevence souhlasí i odborníci z České gynekologické společnosti a dalších lékařských kruhů. Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s odbornými lékařskými společnostmi navrhne zavedení HPV testů s tím, že záměr podpořily také zdravotní pojišťovny a slíbily jejich hrazení.

Ženy se kvůli rakovině prsu dokáží zastavit, říká zakladatelka screeningu v Česku

8. července 2020 20:19

Rakovinu prsu v Česku dostane každá dvanáctá žena. Ročně jich onemocní okolo sedmi tisíc. Na karcinom prsu za rok zemře až 1 800 českých žen. Kdy je správná doba na to začít chodit na vyšetření? A co o ženách rakovina prsu vypovídá? V pořadu Interview na CNN Prima NEWS o tom mluvila zakladatelka screeningu rakoviny prsu v Česku Miroslava Skovajsová.

reklama