reklama

Karel Gott nezemřel. Naučil jsem se od něj, jak se chovat k fanouškům, vzpomíná David

Zpěvák Karel Gott vyprodával koncertní sály od 60. let, oslavován byl za socialismu i po revoluci v Česku i v zahraničí. Rok po jeho smrti na něj v pořadu 360° Pavlíny Wolfové vzpomínali zpěvák Michal David, moderátor Libor Bouček a zpěvačka Hana Zagorová. Všichni tři se s Gottem osobně znali a shodli se, že jeho stopa přetrvává a že v České republice zatím není nikdo, kdo by se mu vyrovnal.

reklama

„Karel nezemřel, žije dál. V rádiích se hraje pořád, v televizi prezentují jeho hudební záležitosti i filmy s ním,“ uvedl zpěvák Michal David. Podle něj byl Gott absolutně výjimečná legenda, fenomén, který se rodí jednou za sto let.

Moderátor Libor Bouček přidal několik faktů k tomu, že Gottova epocha neskončila. „V roce 2021 by měla vyjít kniha, na které Karel pracoval. Jedno z jeho největších přání bylo mít biografii, na které se podílel jen on a jeho nejbližší rodina, tedy on a jeho manželka Ivana. Myslím, že to bude jediná relevantní biografie, která vyjde v následujících měsících. 5. a 6. června je setkání přátel a pocta Karlu Gottovi v O2 areně a lístky tam byly vyprodané okamžitě,“ vyjmenoval Bouček.

Upozornil i na film Karel, který vstoupí do českých kin 15. října. „Ať už budou restrikce jakékoliv, kina budou praskat ve švech,“ je přesvědčený Bouček.

Učilo se od něj mnoho lidí

Výjimečná byla podle hostů i Gottova osobnost a pokora. „Jak k umění, tak i k fanouškům. Spousta zpěváků to nemá a on nám byl velkým příkladem, aspoň mně. Naučil jsem se od něj, jak se chovat k fanouškům. Když jsem byl mladší, stěžoval jsem si, že se se mnou zase chtějí fotit a abych se jim podepsal. Karel mi řekl, ať jsem rád, že je horší, když tohle od zpěváka nikdo nechce,“ vzpomínal David.

„Snahu o nevynechání sebemenšího detailu a nezanedbání ani jednoho fanouška se od něj učila spousta lidí. To je věc, kterou měl vážně jen on,“ dodal Bouček.

Podle něj Gotta markantně ovlivnil pobyt v Las Vegas v roce 1967, kam odletěl se skladatelem Karelm Svobodou a bratry Štaidlovými na sedm měsíců. „Tam se naučil kompletní balíček profesionála. Říkal, že tam absolutně nepřicházelo v úvahu někomu říct, že je třeba nemocný. To prostě a jednoduše manažery v Las Vegas nezajímalo. Karel pak říkal, že toho, kdo si vás objedná, nezajímá, jak se cítíte,“ uvedl Bouček s tím, že to je rys profesionality.

Šel s dobou

Karel Gott za kariéru prodal 50 milionů desek a na scéně působil 59 let. Podle Boučka to nejde vyrovnat. Michal David upozornil na to, že Gott šel s dobou. „Startoval v době, kdy začínal skoro swing a končil rock and roll, pak přišla 70. a 80. léta a on se adaptoval. Nakonec dělal i moderní hudbu,“ popsal David s tím, že to zpěvák dělat musí, aby měl co nabízet.

Boučka nepřestávalo překvapovat, že Gott o sobě neustále pochyboval. „Pořád si říkal, jestli to bude dobré a pořád sledoval trendy, mladou muziku. Byl jak houba, snažil se vnímat veškeré trendy a nejednalo se jen o hudbu,“ vzpomínal Bouček.

V Česku není nikdo, kdo by se mu mohl vyrovat

Podle Michala Davida držitel 42 Zlatých slavíků v Česku nemá nástupce a dlouho mít nebude. „V naší republice není nikdo, kdo by se mu mohl rovnat. Jsou tu skvělí lidé, osobnosti, mladí lidé potřebují nové idoly. Ale obávám se, že bude dlouho trvat, než zase vznikne nějaký fenomén Karel Gott, protože je to ojedinělá věc,“ okomentoval David s tím, že Gottovy texty byly poetické. Texty současné doby podle něj ztrácejí poetiku a harmonii.

„Nedá se to vyloučit do příštích let, že Karel bude mít nástupce, ale zatím ho ještě nemá,“ podotkla zpěvačka Hana Zagorová. Dodala, že Gott měl něco, co by se měli naučit všichni muži. „Uměl dát pocit každé ženě, že je ta úplně nejdůležitější na světě, a to je moc krásné,“ podotkla Zagorová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny
Koronavirus

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Největší akvizice v historii her. Microsoft kupuje herního giganta Activision Blizzard

Americká softwarová společnost Microsoft koupí za 68,7 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) vývojáře a vydavatele Activision Blizzard. Ten mimo jiné vlastní úspěšné herní značky jako Call of Duty, World of Warcraft, Diablo nebo Candy Crush. Po dokončení transakce bude Microsoft třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony.

Udělali strašné svinstvo. Manželství Harryho a Meghan nevěřím, říká historik

Na manželství prince Harryho a Meghan Markleové by historik a odborník na královskou rodinu Martin Kovář nevsadil. „Ve Velké Británii končí rozvodem více než 50 procent manželství, v USA je číslo ještě vyšší,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Připomněl také obvinění z rasismu, které Sussexové loni vznesli vůči nejmenovanému členu královské rodiny. To označil za „strašné svinstvo“, protože nedali druhé straně možnost se hájit.

reklama

Domácí zpravodajství

Absolutně šílené, reagují osobnosti na smrt zpěvačky. Covidem se prý nakazila úmyslně

Úmrtí zpěvačky Hany Horké zasáhlo nejen její fanoušky, ale také dlouholeté kolegy z folk-rockové kapely Asonance. Ti se ní loučí na sociálních sítích a sdílí fotografie z koncertů. K tragédii se vyjádřily také mnohé osobnosti. Horká zemřela v neděli ve věku 57 let poté, co prodělala koronavirovou nákazu. Podle nepotvrzených informací se měla onemocněním nakazit úmyslně.

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

reklama