Pandemie paradoxně pomohla bečovskému hradu. Dostal se mezi nejpopulárnější památky

Pandemie citelně zasáhla cestovní ruch a návštěvnost památek. Podle Tomáše Wizovského, kastelána ze státního hradu a zámku v Bečově nad Teplou, je ovšem paradoxně koronavirová krize i v něčem prospěšná. Navzdory pandemii se prý celý den nezastaví. „Kastelánství je spíš než práce životní styl,“ zdůrazňuje.

Jak se vyrovnáváte s nižšími příjmy? Památky jsou většinou odkázány zejména na tržby od návštěvníků.
Státní hrad a zámek Bečov je spravován Národním památkovým ústavem (NPÚ), který zaznamenal v loňské sezóně propad celkové návštěvnosti a tím pádem i propad tržeb. Paradoxně však náš objekt dosáhl za kratší sezónu rekordní návštěvnosti a dostal se tak poprvé mezi TOP 10 nejnavštěvovanějších památek NPÚ, tedy mezi takové tradiční velikány jako jsou Český Krumlov, Karlštejn nebo Lednice.

Museli jste propouštět zaměstnance? Nebojíte se, že průvodci, kteří jsou většinou externími pracovníky, už se nevrátí?
K propouštění našich zaměstnanců dojít nemuselo. Úbytku sezónních průvodců se neobáváme. Každoročně dochází k menší či větší obměně průvodců. Pro většinu z nich je však Bečov srdeční záležitostí a navrací se k nám již několikátou sezónu.

Některé památky využily uzavření k rekonstrukcím nebo spuštění nových projektů. Také na Bečově nezahálíte a návštěvníci se budou moci těšit na řadu nových věcí.
To je pravda. Správa využila uzavření areálu k realizaci nových projektů a dalších rekonstrukcí. Naštěstí pro nás díky včasným a efektivním přijatým bezpečnostním opatřením nedošlo k pozastavení rekonstrukčních prací na takzvaném Pluhovském paláci, a proto již v závěru letošní sezóny budeme moci přivítat návštěvníky v nové muzejně-galerijní expozici relikviáře svatého Maura, naplno využít budované edukační zázemí, multifunkční sál, novou pokladnu s hradním obchodem či například stylovou zámeckou kavárnu. Díky delší pauze běžného návštěvnického provozu se mohly naplno rozběhnout také práce na reinstalaci dolního zámku, kde po přesunu relikviáře sv. Maura do nové expozice dojde k uvolnění celého patra v zámku. Vznikne tak příležitost k rehabilitaci původního šlechtického sídla a doplnění původním seznaným zámeckým inventářem nejreprezentativnějších prostor.

Na kolik je vyčíslena celková rekonstrukce a nové expozice?
Náklady na celkovou rekonstrukci a nové expozice jsou prozatím vyčíslené na necelých 240 milionů korun. Tato suma  zahrnuje rekonstrukce Pluhovského paláce včetně tvorby nové muzejně-galerijní výstavy pro relikviář svatého Maura, restaurování středověkého hradu, obnovu zaniklého objektu či opravu barokního mostu, který je hlavní přístupovou cestou do zámku.

Bude relikviář svatého Maura více zabezpečen vzhledem k tomu, že je spolu s korunovačními klenoty českých králů považován za nejcennější zlatnickou památku na území ČR? Můžete prozradit nějaké detaily?
Z vaší otázky a popisovaného významu samo osobě vyplývá, že detaily zajištění této památky jsou předmětem nejvyššího utajení. Mohu vás ale ujistit, že úroveň budovaného zabezpečení je na nejmodernější a technicky nejvyspělejší úrovni, včetně připojení na centralizovaný pult ochrany karlovarských hasičů a Policie ČR.

Práce kastelána je náročná. Jak vypadá váš běžný den?
Kastelánství je spíš než práce životní styl, při kterém jen těžko oddělíte pracovní a osobní život. Na hradě žijete a jste s ním sžitý, ať děláte, co děláte, podobně jako kapitán na lodi. Ráno obvykle začíná krátkou operativní poradou s údržbou, vedoucí provozu a ekonomkou objektu, následuje rozdělení úkolů, ideálně i pochůzka po areálu, kontrola e-mailů, pošty a intranetu, místní šetření, rychlý nebo žádný oběd, vyřizování administrativy, nakupené problémy a příprava na další den. Pokud to vyjde, tak večer chvilka s dětmi, domácí úkoly a nezbytné práce. Do postele se zpravidla nedostanu před půlnocí.

Liší se průběh dne nějak od doby před pandemií?
Průběh pandemie pro mně pracovně paradoxně neznamená úlevu vyplývající z absence starostí s návštěvnickým provozem, který nyní stagnuje, ale spíše více starostí s organizací bezpečnostních opatření, náhradní pracovní náplně a udržení chodu probíhající stavební a památkové obnovy, poznamenané častými zdravotními komplikacemi či karanténou vyplývající z nákazy COVID-19.

Jak vás tak poslouchám, moc se nezastavíte. Máte při takovém tempu šanci odpočívat?
V práci je to v poslední době většinou adrenalin způsobený exponovanou návštěvností, finalizující stavební činností a souběhem několika projektů najednou, tak zpravidla relaxuji adrenalinovými sporty v podobě sjíždění alpských řek, vysokohorské turistiky, opakovaných expedic do Laponska, horolezectví (v Bečově pod hradem pro zájemce o tento typ aktivity vybudovali unikátní horolezeckou stěnu, pozn. red.). Také se zúčastňuji vytrvalostních závodů typu Beskydská 7, Tisíc mil či Horské výzvy, kde si spolehlivě vyčistím hlavu a naberu energii na další práci.

Až se společnost vrátí po koronavirové krizi do normálu, na co se nejvíce těšíte?
Těším se snad úplně na všechno, zejména na volný pohyb, usměvavé návštěvníky a na radost v jejich očích, až jim předvedeme novinky, které jsme pro ně připravili.

Tagy: