Soudy v Kazachstánu uložily šest let a osm měsíců odnětí svobody místnímu občanovi za to, že se zúčastnil ruské invaze na Ukrajinu. Čtyřiatřicetiletý Alexej Šompolov ze vsi Topar v Karagandské oblasti válčil na straně Ruska jako žoldnéř Vagnerovy skupiny, uvedla v úterý na svém webu rozhlasová stanice Azattyk, což je středoasijská odbočka americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda (RFE/RL).
Verdikt prvoinstančního soudu potvrdil podle stanice i soud odvolací. Soudy obžalovanému také zabavily 205 590 rublů (asi 50 750 Kč) jako peníze získané zločinem. Rozsudek je pravomocný, potvrdil stanici oblastní soud. Šompolov se podle rozsudku dopustil trestného činu žoldnéřství a byl odsouzen za spáchání vážného zločinu proti míru a bezpečnosti lidstva. Žoldnéřovo počínání mělo přispět ke svržení ústavního pořádku a ohrožovalo územní celistvost státu, uvádí verdikt.
ČTĚTE TAKÉ: Zelenského poslankyně vyzvala k odvolání šéfa ukrajinské armády. Hrozí jí vyhazov z výboru
Šompolov podle stanice Azattyk žádal podmíněný trest. Vinu přiznal a vyslovil lítost nad svými činy. Na svou obhajobu uváděl, že byl nezaměstnaný a potřeboval peníze. Letos v březnu uviděl na sociální síti inzerát slibující velmi dobře placenou práci v Rusku. Následně se dozvěděl, že se má přidat k žoldnéřům Vagnerovy skupiny a že za válčení proti Ukrajině dostane každý měsíc 240 tisíc rublů (bezmála 60 tisíc Kč). V případě, že ho zabijí, pozůstalí dostanou odškodnění. Ještě týž měsíc odjel do Ruska.
Rána do srdce ukrajinské rozvědky. Manželku jejího šéfa Budanova otrávili, píší tamní média
Manželce šéfa ukrajinské vojenské rozvědky Kyryla Budanova lékaři diagnostikovali otravu těžkými kovy, tvrdí s odvoláním na své zdroje v rozvědce ukrajinský zpravodajský portál Babel. Podle jeho informací ukrajinské úřady v souvislosti s otravou zahájily vyšetřování pokusu o vraždu. O otravě Marianny Budanovové těžkými kovy napsal s odvoláním na své zdroje v tajné službě též server Ukrajinska pravda. Otrava se podle něj navíc potvrdila také u několika pracovníků rozvědky.
Mezi žoldnéře jej přijali ve výcvikovém táboře, kde sloužil jako nabíječ houfnice D-20. V květnu jej nasadili u Bachmutu na východě Ukrajiny, kde v té době zuřily nejtvrdší boje a kde byl také zraněn střepinou, která ho zasáhla do ruky. Po uzdravení byl propuštěn z řad Vagnerovy skupiny s částkou 235 tisíc rublů, vyplývá z rozsudku. Ještě v květnu byl po návratu do vlasti zadržen a vzat do vazby.
Při odvolání argumentoval „právní negramotností“ a uvedením v omyl při uzavření kontraktu s Vagnerovou skupinou, která mu tvrdila, že žádný zákon neporušuje, protože „na Ukrajině není válka, ale speciální vojenská operace s cílem osvobodit civilní obyvatelstvo“.
Stanice Azattyk dodala, že zákony středoasijské země trestají žoldnéřství až desetiletým odnětím svobody. Letos na jaře byl na Ukrajině odsouzen kazašský občan Šyngys Sejlijev, který také sloužil jako žoldnéř ve Vagnerově skupině. Odpykat si má devět let.
Stanice Azattyk dříve na svém webu psala, že z Karagandské oblasti Kazachstánu se nechávali najmout jako žoldnéři do války hlavně dřívější gastarbeiteři, kteří skončili v ruských věznicích. Někteří se do vlasti vrátili jako „náklad 200“, tedy v rakvích.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Evropu sužuje „bouře století“. Ochromila dopravu, Ukrajina a Moldavsko hlásí přes 10 mrtvých