Kde je to zlato, ptali se věřitelé u soudu bývalého hokejisty Sýkory. Má dlužit 200 milionů

Soud se ve středu znovu zabýval detaily insolvence hokejisty Michala Sýkory, který má kvůli nevydařenému byznysu dlužit věřitelům kolem dvou set milionů korun. Mezi nimi je i řada dalších hokejových a fotbalových hvězd. Sýkora uvedl, že do poslední chvíle věřil, že vše napraví. Cílem středečního jednání bylo zjistit majetkovou podstatu firmy, která obchodovala se zlatem a stříbrem. Podle insolvenční správkyně AAA insolvence OK sice Sýkora poskytl určitá vysvětlení, ta se však zdají neúplná a zavádějící, neboť nekorespondují s jejími zjištěními.

Zlatý byznys zlatého mistra světa už nezáří. Hokejista Michal Sýkora stanul znovu před pardubickým soudem kvůli konkurzu své společnosti MPM Invest, skrze kterou investoval do zlata, stříbra a výroby šperků. Věřitelům, ke kterým patří hokejové a fotbalové hvězdy, jako jsou Růžička, Červenka, Lafata, Štajner nebo Vaclík, sliboval zhodnocení při nákupu drahých kovů a má jim dlužit přes 200 milionů korun. Podnikání šlo ke dnu a nakoupené zlato mělo skončit neznámo kde.

Právě po něm se věřitelé ve středu opětovně ptali. Insolvenční řízení probíhalo od jedné hodiny zhruba do půl šesté. Sýkora přišel na poslední chvíli před začátkem.

ČTĚTE TAKÉ: Ze zlatých hochů hraje hokej už jen Jágr. Kdo má psí hotel a kdo si otevřel restauraci?

„Když se nakoupilo zlato, uložilo se nebo předalo spolupracující společnosti a pak to krachlo, tak se jednoduše ptám, kde je teď. Nemohlo zmizet,“ argumentoval jeden z přítomných věřitelů a přidávali se k němu další. Sýkora tvrdil, že nedostal zaplaceno od dalších obchodních partnerů, ale do poslední chvíle věřil, že peníze získá, a nevymáhal je. Případ prošetřuje i policie pro možné podvodné jednání. Štábu CNN Prima NEWS se Sýkora vyjádřit odmítl.

„Co se týká fyzické osoby, zejména trestního řízení, jde úplně mimo insolvenční řízení. Tady opravdu se řeší majetek dlužnice MPM Invest a uspokojení věřitelů. Správce teď postupuje tak, že pohledávky se snaží prodat,“ řekla samosoudkyně Andrea Kolínová.

Je otázkou, kde by na splacení dvousetmilionového dluhu bývalý obránce vzal. Sám už má podle svých slov vlastnit jen auto a stroj na čištění zlata.

Sýkora v minulosti založil dvě zprvu úspěšné firmy The Golden Investment a MPM Invest. Před příchodem covidu se však dostal do dluhové spirály, kterou řešil opakovanými půjčkami. Obě jeho firmy jsou nyní v konkurzu a sám Sýkora zažádal soud o oddlužení.

Sýkora je mistrem světa z let 1996 a 2000, hrál také na olympijském turnaji v Salt Lake City 2002. V NHL nastupoval za San Jose, Chicago, Tampu Bay a Philadelphii, včetně play off má na kontě 274 zápasů.

Tagy:
Pardubice hokejista soud insolvence hokej Michal Sýkora