Kde se demonstrovalo kvůli Floydovi? Černošskou oběť má i Francie či Austrálie

Masivní protesty v USA proti policejnímu násilí a rasové nespravedlnosti, které začaly v návaznosti na smrt George Floyda, se brzy rozšířily do více zemí světa. Mnoho z nich si demonstracemi připomnělo jiné oběti. Jedná se například o policisty usmrceného francouzského fotbalistu, který měl kořeny v západoafrickém Mali.

Londýn: I já cítím hněv, říká starosta

V londýnském Hyde Parku se 3. června sešly tisíce lidí, kteří vyjádřili podporu americkým protestům proti policejnímu násilí a upozornili na rasové nespravedlnosti. Organizátoři manifestace a politici vyzývali účastníky, aby dodržovali rozestupy kvůli riziku nákazy koronavirem. Záběry z místa ale ukazovaly, že shromážděný dav byl místy poměrně hustý. Britský premiér Boris Johnson prý naprosto chápe potřebu lidí za současných okolností demonstrovat.

Johnson označil vraždu Floyda za něco otřesného a neomluvitelného. „Všichni jsme to na obrazovkách viděli a já naprosto chápu právo lidí protestovat vůči tomu, co se tam stalo,“ řekl britský premiér při poslaneckých interpelacích. Protesty by nicméně podle něj měly probíhat zákonným a rozumným způsobem.

Mezi účastníky protestů v Londýně byl i černošský herec John Boyega známý z nových filmů série Hvězdné války. Na Twitteru zase vyjádřil sounáležitost s demonstranty londýnský starosta Sadiq Khan. „Brutální zabití George Floyda oprávněně podnítilo hněv nejen v Americe, ale i po celém světě. Cítím jej také,“ řekl.

Rio de Janeiro: Policie zabila čtrnáctiletého chlapce

Protesty proti policejní brutalitě propukly v návaznosti na Spojené státy také v Brazílii. Stovky lidí se shromáždily v Rio de Janeiru, demonstrovaly zejména proti násilí vůči černošské menšině v chudinských čtvrtích města. Policie dav rozehnala slzným plynem.

Zásahy tamních jednotek si v Rio de Janeiru podle agentury AP vyžádaly nejvíce obětí v zemi. Jen loni policisté ve službě zabili přes 1 500 osob. Naposledy byli lidé šokováni smrtí čtrnáctiletého chlapce, který zemřel během zásahu federální policie.

Brazílie je nyní vážně zasažená koronavirem. Ke 4. červnu přibyl rekordní počet nakažených, a to více než 28 600 lidí.

Paříž: Francouzi si připomněli zabití černošského fotbalisty

V Paříži proběhla 2. června zprvu poklidná, ale nepovolená demonstrace. Během několika hodin však začali někteří protestující páchat výtržnosti. Směrem k policistům začaly létat kameny a jeden z účastníků zapálil americkou vlajku pověšenou na sloupu. Policejní těžkooděnci proto zasáhli slzným plynem. Úřady předtím manifestaci zakázaly, kvůli epidemii COVID-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Akce měla připomenout také smrt Adamy Traorého. Tento čtyřiadvacetiletý Francouz s malijskými kořeny v roce 2016 zahynul ve vazbě krátce po zatčení za ne zcela objasněných okolností. „Případ George Floyda odráží obavy ohledně dění ve Francii,“ řekl agentuře AP Dominique Sopo, který vede francouzské sdružení SOS Racisme.

Sydney: Násilí při zatýkání Aboridžince

V tentýž den jako v Paříži přišly vyjádřit tisíce lidí solidaritu s americkými demonstracemi proti policejní brutalitě a rasismu i v australském Sydney. A to i přes zákaz shromažďování zavedený kvůli epidemii COVID-19.

V Sydney se zároveň vyšetřuje incident, při kterém policie při zatýkání sedmnáctiletého Aboridžince údajně použila nepřiměřenou sílu. Dotyčný policista je do konce vyšetřování postaven mimo službu.

„Tohle je záležitostí všech,“ uvedla Kira Darginová, která patří k etniku domorodých Aboridžinců. „Jako černošskou ženu mě unavuje vidět bratry umírat. Jako černošská matka se bojím o své děti. Musí to přestat,“ uvedla protestující.

Auckland: Děkuji, že jsme odsoudili rasismus, vzkazuje premiérka

Solidární protesty se uskutečnily také v největším městě Nového Zélandu Aucklandu. Premiérka země Jacinda Ardernová občanům poděkovala za to, že se demonstrací zúčastnili. „Chci vám poděkovat, že jsme jako národ odsoudili rasismus, intoleranci a nenávist. Nepředstíráme, že jsme bezchybní, ale vždy jsme přiznávali své problémy s tím, že je třeba je řešit,“ řekla v projevu.

Důrazně však Novozélanďany upozornila, že stále probíhá globální pandemie, a tak musí při vyjadřování nelibosti dbát zejména na bezpečnost.

Berlín: Pocty na Berlínské zdi i fotbalovém hřišti

V Berlíně probíhaly solidární demonstrace zejména před ambasádou Spojených států. Přes víkend také vznikl na části bývalé Berlínské zdi Floydův „památník“ – velký portrét s nápisem I can’t breathe (Nemohu dýchat), což byla jedna z jeho posledních slov, než policejnímu násilí podlehl. Německý ministr zahraničí Heiko Maas označil protesty za pochopitelné a legitimní.

Čtyři fotbaloví hráči vzdali hold zavražděnému Floydovi během zápasů německé Bundesligy. Jeden z černošských fotbalistů poklekl na trávníku poté, co dal gól, druhý oblékl pod dres tričko s nápisem Justice for George Floyd (Spravedlnost pro George Floyda).

Tagy: