Protesty proti rasismu a policejní brutalitě napříč USA zažehnuté smrtí Afroameričana George Floyda se v řadě míst zvrhly v nepokoje, vandalismus, rabování i fyzické násilí. Právě při obraně menšího podniku byl zavražděn bývalý policejní kapitán v St. Louis. V Dallasu byl zase do bezvědomí zbit davem muž, který chtěl bránit svoji čtvrť. Mnoho zatčených v souvislosti s trestnou činností páchanou během protestů je přitom podle washingtonské policie osvobozena.
Americká média informovala o případu muže, který chtěl podle policie „údajně bránit svoji čtvrť“ a s mačetou v ruce se postavil rabujícím. Ti se na něj ovšem vrhli v obrovské přesile a brutálně ho zbili do bezvědomí. Muž, jehož identita nebyla zveřejněna, má být podle dallaského policejního seržanta Warrena Mitchella v nemocnici ve stabilizovaném stavu. Incident byl natočen jedním z přihlížejících a sdílen na sociálních sítích.
Policista zastřelen při ostraze zastavárny
Svědci se původně domnívali, že muž zřejmě bránil svůj obchod, nicméně C. A. Shoultz, který se za onoho zraněného později označil na Twitteru, uvedl, že se „snažil bránit bar, který má rád, a svoji čtvrť“, přičemž dodal, že cítil jistou míru přímého nebezpečí, které od skupiny mužů jeho sousedství hrozilo. Přiznal pak, že při pohledu zpět šlo spíše o pošetilost než odvahu, uvedl web Fort Worth Star-Telegram pokrývající západní část Texasu.
Kameny, světlice i střelba: Policie čelí během protestů v USA rostoucímu násilí
Policie napříč USA informuje, že při demonstracích čelí rostoucímu násilí. Policejní důstojníci byli podle amerických médií a agentur postřeleni v St. Louis nebo Las Vegas, sraženi autem v New Yorku a Buffalu a terčem výtržníků házejících kameny či světlice v celé řadě amerických měst. Jenom v New Yorku mělo být od začátku nepokojů vážně zraněno přes šedesát policistů. Sami strážci zákona přitom čelí z mnoha stran nemalé kritice z nepřiměřeného užití síly proti demonstrantům.
V St. Louis byl zase během rabování zavražděn sedmasedmdesátiletý bývalý policejní kapitán David Dorn, informoval web CNN. Dorn v úterý v noci zajišťoval bezpečnost jednomu z pětapadesáti obchodů, jež se ve městě staly terčem nájezdů výtržníků. Penzionovaný policista byl zastřelen a zemřel na chodníku před zastavárnou. „Náš největší respekt patří rodině Davida Dorna, skvělého policejního kapitána ze St. Lous, který byl brutálně zabit opovrženíhodnými rabiáty,“ tweetoval Donald Trump.
Napadený transgender a vyrabovaný obchodník
Jiné video zase zaznamenalo transgender ženu Ilyannu Diorovou, kterou bije skupina mužů v obchodě ve městě Minneapolis, v němž se udál i incident s Afroameričanem Georgem Floydem, jehož smrt protesty a násilnosti napříč USA zažehla. V obchodě se transgeder žena měla schovat po menší autonehodě a poté, co byla venku napadena. Po útoku, z něhož naštěstí vyvázla zdravá, informovala o tom, že má dlouhé škrábance, oteklou ruku a tvář a popraskané dásně.
Violent mob of over 30 people brutalized a black transgender woman as she attempted to seek shelter in a #Minneapolis convenience store after getting in a car accident
— RT (@RT_com) June 4, 2020
DETAILS: https://t.co/pkdst9PAmo pic.twitter.com/1fzbzBEln2
Se zkušeností, kterou v obdobné formě zažilo během poslední doby bezpočet majitelů obchodů, se podělil Kris Shelby z Atlanty. „Mnoho lidí nezná tu krev, pot a slzy, stojící za tím být majitelem podniku, a ten typ obětí, kterými jsme museli projít, abychom byli tam, kde jsme nyní,“ uvedl manažer obchodu s luxusním oblečením pro New York Times. Shelby řekl, že přes víkend zaslechl ze svého nedalekého bytu střelbu, a když ráno přišel do obchodu, byla z něj ukradena většina věcí. Na sociálních sítích pak viděl videa s maskovanými výtržníky, kteří z jeho obchodu kradou zboží v hodnotě tisíců dolarů.
Demonstranti zničili černošce obchod. Chtěli prostě jen krást, stěžuje si
Během nepokojů, které v Americe vypukly kvůli smrti George Floyda, dochází také k rabování. Vypleněny přitom byly i obchody, které patří Afroameričanům. Majitelka jedné ze zdemolovaných prodejen prosí všechny, aby s výtržnostmi přestali, pokud jim skutečně záleží na černošských životech, jak tvrdí jedno z ústředních hesel současných protestů.
Řada recidivistů zůstává nepotrestána
Řada demonstrantů zadržených a obviněných policií v souvislosti s výtržnostmi, porušováním zákazu vycházení, vloupáními, ničením majetku či rabováním během protestů proti rasismu a policejní brutalitě je v USA propouštěna na svobodu, a to z moci státních zástupců, kteří obvinění stahují. Informoval o tom web The Washington Post.
Policie z Washingtonu D.C. uvedla, že jen od soboty do pondělí zatkla 106 lidí, z nichž desítky byly obviněny ze závažných trestných činů v souvislosti s nepokoji. Obvinění proti drtivé většině z nich však byla u pondělního slyšení státním zástupcem stažena.