Vybírání jídla či oblečení z popelnic je krádež, rozhodl německý ústavní soud. Konstatoval, že zákony či vyhlášky mohou chránit i hospodářsky bezcenné věci. Podobně je tomu i v České republice.
K soudu se dostaly dvě studentky z Bavorska, které z kontejneru u supermarketu vybíraly ovoce, zeleninu a další potraviny, které obchod jako znehodnocené či s prošlou minimální lhůtou trvanlivosti zlikvidoval. Protože byla ale popelnice uzamčena a připravena k odvozu, označil soud jejich chování jako krádež, za což jim uložil osm hodin veřejně prospěšných prací.
S trestem se studentky odmítly smířit a odvolaly se. Vrchní bavorský soud ale odvolání zamítl a postavil se za předchozí rozsudek, podle kterého ani bezcennost dané věci neopravňuje nikoho k tomu, aby si ji přivlastnil.
Případ se dostal až k ústavnímu soudu, který konstatoval, že postup nižších soudů nebyl v rozporu s ústavními právy a že soudy nevyhodnotily důkazní materiál špatně. Dívky tak musí veřejně prospěšné práce vykonat.
Volné vybírání obsahu popelnic není možné ani v Česku. Podle tuzemských zákonů lze takové počínání hodnotit jako přestupek, případně jako trestný čin. Odpad v kontejnerech patří městu nebo jinému vlastníkovi popelnice. Případná pokuta pak může dosáhnout řádu desítek tisíc korun, vyloučen není ani trest vězení.