Konečně se zadařilo a vy máte novou práci. Těšili jste se do nového prostředí, na nové lidi i práci a zkušenosti. Jenže radost postupně střídá rozčarování a zklamání. Práce vůbec neodpovídá tomu, co jste očekávali a na čem jste se dohodli se šéfem. Čtěte, kdy se vyplatí za sebou bez výčitek svědomí zavřít dveře ještě ve zkušební době.
Toho, co vás od nové práce odradí, může být celá řada. Nedodržené platové podmínky, výše odměn, ale i vztahy v kolektivu na bodu mrazu. Pokud nemáte vyhlídku na zlepšení, je lepší využít možnosti, kterou vám i zaměstnavateli nabízí zkušební doba. A prostě jít hledat štěstí jinam. Sepsali jsme vám bod po bodu, kdy je v pořádku se tak rozhodnout.
Nedodrželi, co slíbili
Na pohovoru vám slíbili platové podmínky, které ale neodpovídají tomu, co je uvedeno ve smlouvě? Určitě je vhodné se ozvat a připomenout původní dohodu. Pokud se ani tak nedočkáte, je to jasná známka, jak se ve firmě, kam se chystáte nastoupit, staví k danému slovu. Totéž se týká slíbených odměn.
Školení. Buď úplně chybí, anebo není dostatečné. Ani to není ideální start vzájemné spolupráce. „Jednoho rána přijdete do práce a kolega, který jezdí s vysokozdvižným vozíkem, se nedostaví. Máte za to sednout a vzít to dneska za něj, vždyť o co jde… Jenže řízení vysokozdvižného vozíku se vyučuje na kurzech, na kterých člověk získá oprávnění VZV řídit podle jeho typu. Zkrátka to není jen tak,“ uvádí jeden příklad za všechny web Práce.cz s tím, že v takovém případě může být ohrožena bezpečnost práce. Ta by přitom pro zaměstnavatele měla být jednou z priorit.
A ozvat se můžete i v případě, že vás zaměstnavatel posílá na školení ve vašem volném čase, ale nechce vám ho zaplatit. Na to máte nárok ze zákona.
Jiná náplň práce. Máte fungovat jako asistent/ka, ale místo toho ve skutečnosti obcházíte kuchyňku a uklízíte, co v ní ostatní nechali, protože šéf chce, aby prostory vypadaly reprezentativně. Vy ale nejste soukromý sluha dotyčných nepořádníků, ani nepracujete jako člen uklízecí čety. Je v pořádku v takovém případě požadavek nadřízeného odmítnout.
Máme se rádi, nebo ne?
Vztahy na pracovišti jsou klíčové a z podstatné části rozhodují o tom, jak se vám bude pracovat. Přečíst si to můžete tady. Nastoupili jste do firmy, kde se v jednom kuse drbe a vzájemné vztahy jsou na bodu mrazu? Kde je přijetí do kolektivu za zásluhy nebo kde je normální, že nováčci vyfasují práci, do které se jiným nechce?
Web Kurzy. cz uvádí konkrétní příklady situací, které mezi kolegy nejsou v pořádku. Jedním z nich je i pocit, že ostatní obtěžujete. „Pokud mu to dá některý z kolegů ještě nevybíravě najevo, prvotní nadšení rychle opadne. I ten nejzkušenější člověk v oboru se musí seznámit s chodem společnosti a nějaký čas potrvá, než se zapracuje na novém postu.“ Totéž pak platí v případě, že vám i přes vysvětlení není jasné, jakou práci máte dělat, či ve chvíli, kdy dostanete tolik práce, že se v ní okamžitě ztratíte.
Nebojte se ozvat
A ozvat se můžete i ve chvíli, kdy nerozumíte komunikaci v kolektivu. Jsou výrazy, které kolegové používají, pro vás nesrozumitelné? Nebojte se požádat o vysvětlení, pokud se ho nedočkáte, může to být od ostatních znamení, že vás mezi sebe neberou. A pokud taková situace trvá dlouho, pak zvažte, jestli je pro vás práce v podobném prostředí přijatelná.
Určitě není vhodné prásknout dveřmi pokaždé, když v práci není vše podle našich představ. Stejně tak ale není v pořádku porušení daného slova. Co vám zaměstnavatel jednou slíbil, to by měl dodržet. A pokud to není možné, měl by mít dost slušnosti a sám přijít s vysvětlením, proč svůj slib splnit nemůže. Pak už je zcela na vás, jak o svém dalším působení ve firmě rozhodnete.