Práce v open space kancelářích začala být „in“ v devadesátých letech. Tehdy se pracovníci z uzavřených prostor začali ve větších firmách stěhovat do společných. Zaměstnavatelé si pochvalovali levnější variantu zázemí pro zaměstnance, která má navíc umožňovat snazší a rychlejší komunikaci mezi pracovníky. Jenže open space má i své zápory. Ti, kteří s ním mají zkušenost, si obvykle stěžují na nedostatek soukromí, časté vyrušování a hluk. Jak tedy osm hodin denně ve sdíleném prostoru s ostatními přežít a zůstat produktivní?
Dvaačtyřicetiletý Daniel z Prahy má zkušenost s prací v malé kanceláři i v open space. V něm s kolegy funguje už několik let. A v hodnocení je naprosto nekompromisní: „Je to jednoduše nevhodné prostředí pro podávání výkonů, pořád vás někdo ruší. Tím, že telefonuje, domlouvá se s jinými kolegy nebo se dohaduje kvůli nastavení klimatizace a dalším záležitostem. Navíc se v open space snadno šíří nemoci,“ vyjmenovává zápory společných kanceláří, které ho nejvíc trápí. Ty podle manažera jednoznačně převažují nad pozitivy.
Fungování v open space zkrátka není pro každého. Ovšem málokdo si může vybírat. I ten, kdo má při práci rád soukromí a klid, může ale ve sdílených prostorách pracovat bez větších potíží. Stačí vědět jak na to.
Nenechte se rušit
Řešením číslo jedna může být domluva s ostatními kolegy. Stačí je požádat, aby na vás nemluvili. Výjimkou jsou samozřejmě profesní záležitosti. Na řeči o tom, kam si zajdete na oběd nebo jak dopadl včerejší fotbalový zápas, si vyhraďte čas před nebo po pracovní době.
Poslouchejte jen to, co chcete
Ruší vás řeči ostatních? Při práci používejte sluchátka. Do nich si pusťte třeba zvuky lesa nebo pláže. Anebo klidně muziku. Vybrat si můžete cokoli, co přeruší mluvení ostatních, a přitom vám dovolí se soustředit na práci. V takovém případě je dobré zainvestovat do sluchátek, která ale při vyšší hlasitosti nebudou rušit ostatní. Pokud něco požadujete, měli byste být sami schopní to dopřát i druhým.
Mimochodem, správný výběr hudby vám může pomoci nastartovat pracovní kondici a motivovat vás k podávání špičkových výkonů, píše web Kancelare.cz: „Přítomnost hudby obecně nemá přímý vliv na pracovní výkon člověka, ovlivňuje však jeho emoční stavy a činnosti mozku, které podmiňují pracovní výkon.“ Podle stránek je tedy vhodné se nad výběrem hudby, pokud se pro ni rozhodneme, zamyslet.
Ženy v Česku vydělávají méně než muži, až o pětinu. Důvodů je více, ovlivnit lze jen některé
Pracují v jedné firmě na stejné pozici, odvádějí stejnou práci, přesto jsou mezi nimi dva výrazné rozdíly. Prvním z nich je pohlaví a druhým fakt, že ona vydělává o poznání méně než on. Situace se sice postupně lepší, přesto se ženy i v době, kdy je jejich zapojení do pracovního procesu naprosto běžné, potýkají s nerovnými platovými podmínkami. Důvodů je víc a zatímco s některými nic nesvedou, jiné ovlivnit mohou.
Zůstaňte off-line
Stejně, jako jste zakázali mluvit na vás kolegům, kteří nechtějí řešit pracovní úkoly, vysvětlete i svým přátelům a příbuzným, že v pracovní době zkrátka nebudete číst zprávy na sociálních sítích. Ty si můžete zkontrolovat třeba během přestávek.
Pracujte, když jsou ostatní pryč
Potřebujete dohnat skluz, aby se vám zadané úkoly od šéfa přestaly kupit? Ale při všem tom hluku, který je kolem vás, ne a ne je dokončit? Pak si zkuste vytipovat, kdy je v open space nejméně lidí. Přijďte ráno do práce dřív nebo naopak zůstaňte déle, zatímco ostatní odejdou.
K plné koncentraci potřebujeme 20 minut
Výzkumy dokazují, že člověk vyrušený od práce potřebuje alespoň dvacet minut, aby dosáhl plného soustředění na to, co dělal před rozptýlením. Stačí zazvonění mobilu. A když si vezmete, kolikrát někdo přijde k vašemu stolu s dotazem nebo požadavkem, může to ve výsledku znamenat značnou ztrátu času.
Udržení vlastního klidu je pro dobře odvedenou práci naprosto nezbytná záležitost. Neváhejte proto na poradě nebo třeba i kávě s kolegy citlivé téma nadhodit. A nebojte se, že budete za citlivku. Zcela určitě nejste sami, kdo z práce v open space není nadšený a uvítá jakoukoli změnu vedoucí k udržení soukromí a klidu.
Syndrom open space
Mezi lékaři už je to známý pojem. Syndrom open space se podle stránek Jdi pracovat projevuje i na zdraví: „Práce v open space kancelářích je pro mnohé zaměstnance velmi stresující. Lékaři dokonce syndrom open space (SOS) řadí k civilizačním chorobám. Tento syndrom se projevuje zvýšeným krevním tlakem, potížemi se zažíváním a v krajních situacích až depresemi.“
Požádejte o pomoc šéfa
Vaše práce vás baví, ale fungování v open space nejste schopní zkousnout? Obraťte se na nadřízeného s žádostí o malou pomoc. Pokud ve vaší firmě ještě nejsou, může vedení pořídit panely, akustické příčky nebo paravány, které alespoň částečně oddělí vybrané části od okolí. I když okolní zvuky nedokážou eliminovat úplně, alespoň na chvíli si můžete dopřát pocit, že vám nikdo pořád nekouká přes rameno.